Vjerovali ili ne, razvijaju detektor laži za objave na društvenim mrežama

U tijeku je razvoj detektora laži za društvene medije, javlja BBC.

20.2.2014.
10:50
VOYO logo

Projekt Pheme, nazvan po ženi iz grčke mitologije poznatoj po širenju glasina, je nastao iz istraživanja o upotrebi društvenih medija tijekom nereda u Londonu 2011. godine.

"Nakon nereda 2011. godine pojavili su se prijedlozi o gašenju društvenih mreža kako bi se spriječilo pobunjenike da ih koriste za organiziranje", objašnjava dr. Kalina Bončeva, glavna istraživačica na projektu Sveučilišta u Sheffieldu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ali društvene mreže također pružaju korisne informacije. Problem je što se sve događa tako brzo da ne možemo brzo razlučiti istinu od laži", dodaje ona.

Sustav će izvore informacija razvrstati u kategorije kao što su novinari, stručnjaci, svjedoci i slično. Sustav će također pretraživati povijest računa na društvenim mrežama kako bi se utvrdilo jesu li dosadašnje objave bile istinite ili lažne. Pratit će se razvoj razgovora na društvenim mrežama, a provjeravat će se i izvori kako bi se utvrdila istinitost informacija. Rezultati će biti vizualno predstavljeni kako bi korisnici mogli procijeniti je li informacija točna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasine će biti razvrstane u četiri kategorije - špekulacija, kontroverza, te nenamjerno, odnosno zlonamjerno širenje pogrešnih informacija. Prvi rezultati očekuju se za 18 mjeseci te će biti testirani uglavnom sa skupinama novinara i liječnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
default_cta
Azbuka našeg života
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
default_cta
Volio bih da sam ovdje
VOYO logo