Microsoft proučava ovu kompleksnu molekulu u svrhu pohrane podataka i izbjegavanja moguće podatkovne apokalipse. Nada se da će korištenje ove visoko učinkovite i dugotrajne molekule omogućiti da i dalje bude u korak s konstantnim rastom količine podataka, što je problem koji bi inače mogao rezultirati gubitkom podataka.
Sve više podataka
Količina podataka u svijetu svake se godine udvostručuje i postaje sve teže osigurati dovoljno mjesta za njihovu pohranu.
A sada je Microsoft kupio više milijuna nizova molekula pomoću kojih tijelo svakog živog organizma čuva informacije o sebi, da vidi mogu li se njene sjajne karakteristike iskoristiti za pohranu drugih vrsta informacija. DNK može smjestiti gotovo jednu milijardu terabajta podataka u samo jedan gram. Zbog toga je daleko učinkovitija od bilo kojeg drugog znanog oblika pohrane.
Uz to, uspijeva trajati jako dugu, što je vidljivo i u činjenici kako se DNK vunastih mamuta može pristupiti i preko deset tisuća godina nakon što su životinje umrle. Stručnjaci pretpostavljaju kako bi podaci pohranjeni u DNK mogli trajati barem 2.000 godina, što je puno dulje od tradicionalnih načina čuvanja podataka.
Ali DNK je skupa. Američka start-up tvrtka od koje je Microsoft kupio te molekule naplaćuje oko 10 centi po naručenom DNK nizu, iako se nada kako će u budućnosti biti jeftinije.
Pristup podacima isto je tako skup, jer se temelji na genetskom nizanju, ali cijena srećom konstantno opada. Tako je i Projekt ljudski genom, koji je počeo 1990. godine, tijekom svojih 13 godina trajanja koštao je oko 3 milijarde dolara, dok bi sada koštao samo oko 1.000 dolara.
Početna testiranja obećavajuća
Microsoft je izjavio kako su se svi podaci pohranjeni tijekom početnog testiranja uspješno povratili.
"Još smo godinama udaljeni od komercijalno upotrebljivog proizvoda, ali naši prvi testovi pokazuju kako ćemo u budućnosti biti u stanju znatno povećati gustoću i trajnost pohrane podataka", izjavio je Doug Carmean, microsoftov partner koji radi na ovoj tehnologiji.