Oni malo manje sretniji su prisiljeni i ranije mijenjati mobitel, jer ga je "ubio" virus ili baterija ne može izdržati ni nekoliko sati, a kamoli cijeli dan. A kada nabavimo novu igračku, zaboravimo na onu staru, pa ona u većini slučajeva završi na dnu neke ladice. Finci su smislili način kako tome doskočiti, a pritom se i zabaviti...
Finci se inače smatraju kao jednim od mobilno najosvještenijih naroda, čemu je uvelike kumovala Nokia i njena "connecting People" filozofija. Koliko su daleko otišli u svojoj osviještenosti govori i već 15 godina dugo natjecanje u bacanju mobitela. Spojiili su ugodno s korisnim, pa im stari mobiteli prije nego završe u reciklažnom dvorištu služe kao sportski rekviziti.
Prvo natjecanje je organizirano 2000. godine pod nazivom Mobile Phone Throwing, a od tada do danas svake godine bilježe sve veći broj sudionika. Pravila su i više nego jednostavna, a glavno je ono koje kaže: pobjednik je onaj koji najdalje baci mobitel. Pritom će razbijene komade mobitela skupiti marljivi volonteri i baciti u reciklažne kante.
Posljednjih godina natjecanje se održava krajem kolovoza u Savonlinni u jugoistočnoj Finskoj, a svake četiri godine održava se i Svjetsko prvenstvo. Naravno, bilježe se i najbolji rezultati, rekorder u muškoj konkurenciji je Riku Haverinen, koji je mobitel bacio 97,73 metra, dok je kod žena najbolja Åsa Lundgren sa 40,41 metar. Osim u Finskoj, posljednjih godina svoja prvenstva počeli su organizirati i SAD, Češka, Belgija i Lihtenštajn.
Pobjednik natjecanja dobiva, a što drugo, nego novi mobitel. A mobiteli koji se bacaju na natjecanju su originalni modeli zajedno sa baterijom i njih osigurava organizator. Nije dozvoljeno bacanje svog mobitela. Bez brige, ako se odlučite put Finske isprobati svoje bacalačke sposobnosti, dovoljno je mobitela između kojih ćete moći odabrati onaj koji vam najboje leži. I nakon 15 godina među bacačima postoje dvije struje, jedni tvrde kako dalje leti teži mobitel, a drugi tvrde suprotno. Što vi mislite?