Vodstvo Sveučilišta pokrenulo je projek kojim želi uz pomoć eketroničkih open-source udžbenika uvesti besplatne materijale za studiranje.
Za razliku od elektroničkih udžbenika koje razni izdavači prodaju po paprenim cijenama, njihove open-source verzije su potpuno besplatne i nisu zaštičene autorskim pravima. U izradi udžbenika, osim studenata koji love bilješke s predavanja učestvuju i profesori koji također daju svoje knjige i bilješke koje se zatim spajaju u besplatni udžbenik.
No, nisu svi profesori raspoloženi za takvu vrstu suradnje, što predstavlja i najveći problem pri realizaciji projekta. Također, problem predstavljaju i privatne knjižare koje imaju vrijedne ugovore sa sveučilištima o prodaji knjiga i nastavnog materijala unutar kruga sveučilišta i koje se oštro protive nelojalnoj konkurenciji.
Bogatstvo za udžbenike
Cijene udžbenika porasle su između 2002. i 2012. godine za više od osamdeset posto.
"Takav porast cijena je apsurdan i neutemeljen", tvrdi Jesse Fox, predsjednik studentskog zbora Sveučilišta u Marylandu. Prosječno, student potroši godišnje 1.200 dolara samo na udžbenike.
"Uz takve cijene, studiranje je postala čista borba za preživljavanje, tvrdi Meenu Singh, jedna od studentica na Sveučilištu. "Bilo bi lijepo bar jedan semestar završiti, a da se ne moram snalaziti kako najeftinije nabaviti svu literaturu za predavanja", zaključuje ona.