Ta je mogućnost dio čitavog skupa špijunskih operacija koje je otkrio Kaspersky Lab, poznati proizvođač sigurnosnog softvera, inače sa sjedištem u Moskvi, koji je razotkrio čitav niz cyberšpijunskih operacija, piše Reuters.
Kaspersky je objavio da je inficirana računala otkrio u 30 zemalja, a najviše ih je bio u Iranu, Rusiji, Pakistanu, Afgranistanu, Kini, Maliju, Siriji, Jemenu i Alžiru. Mete su bile vladine i vojne institucije, telekomunikacijske kompanije, banke, energetske tvrtke, mediji i islamistički aktivisti, objavio je Kaspersky.
Tvrtka je odbila javno imenovati zemlju koja stoji iza tog špijunskog programa, ali je rekla da je pivezana sa Stuxnetom, cyber oružjem koje je korišteno u napadu na iransko postrojenje za obogaćivanje urana. NSA je američka agencija koja je zadužena za prikupljanje elektroničkih obavještajnih podataka u svijetu.
Bivši zaposlenik NSA rekao je Reutersu da je analiza koju je proveo Kaspersky točna i da ljudi u agenciji vrednuju razotkriveni software jednako kao i Stuxnet. Drugi je bivši operativac potvrdio da je NSA razvila tehniku skrivanja spywarea na hard diskove, ali nije znao za koje ciljeve.
NSA je odbila komentirati navode.
Kaspersky je objavio svoje nalaze u ponedjeljak, zajedno s tehničkim podacima koji bi trebali pomoći zaraženima da detektiraju spyware, što bi moglo dodatno oslabiti NSA i njezine mogućnosti, koja su ionako uzdrmane velikim curenjem tajnih informacija za koje je odgovoran Edward Snowden, bivši suradnik te organizacije.