Solar Impulse 2 poletio je za glavni grad Omana Muscat zapocinjuci tako petomjesecno putovanje na kojem ce preletjeti 35.000 kilometara i tako promicati ciste izvore energije.
"Solar Impulse zeli potaknuti entuzijazam javnosti za tehnologije koje ce omoguciti smanjenu ovisnost o fosilnim gorivima i potaknuti pozitivna stajalista prema obnovljivim izvorima ernergije", navodi se na internetskoj stranici misije na kojoj se moze pratiti lokacija zrakoplova te audio prijenos iz pilotske kabine u stvarnom vremenu.
Zrakoplov je tezak poput obicnog obiteljskog automobila odnosno oko 2.300 kilograma, a raspon krila ima poput najveceg putnickog zrakoplova.
Zrakoplov leti uz pomoc sunceve energije iz 17 tisuca solarnih ploca pricvrscenih na krilima duzine 72 metra.
U petomjesecnoj misiji 25 dana ce biti letenja podijeljenog u 12 dionica a letjet ce brzinom od 50 do 100 kilometara na sat.
Za izradu zrakoplova trebalo je 12 godina od prvih nacrta do konacnog modela.
Zrakoplov ce slijetati u Indiji, Mijanmaru i Kini prije nego sto preleti Tihi ocean, SAD i juznu Europu te se vrati u Abu Dabi.
"Cuda se mogu postici obnovljivim izvorima energije poput solarne", kazao je svicarski pilot Bertrand Piccard koji je prvi preletio balonom oko svijeta 1999."Zelimo pokazati da mozemo letjeti danonocno u zrakoplovu bez kapi goriva".
Drugi pilot Andre Borschberg na konferenciji za novinare rekao je da je to "izazov za covjeka, avantura i motivacija".