Odluka američke Savezne komisije za komunikacije (FCC) o ukidanju mrežne neutralnosti stupa na snagu 23. travnja, prenosi CNN.
FCC pod kontrolom republikanaca glasao je po partijskoj liniji prošlog prosinca i odbacio zaštitu mrežnu neutralnosti, koja je trebala držati internet otvorenim i fer mjestom. To znači da pružateljima internet usluga više neće biti zabranjeno blokiranje ili usporavanje pristupa određenim online sadržajima. FCC je uklonio i pravilo kojim se branilo provajderima da daju prioritet vlastitom sadržaju. Odluku je pozdravila telekom industrija, ali ne i IT industrija, kao niti grupe za zaštitu proizvođača.
Burne pravosudne i zakonodavne reakcije
Očekuje se da će službena objava odluke rezultirati valom pravosudnih i kongresnih pokušaja poništenja ove odluke FCC-a. Državni odvjetnici iz više od 20 saveznih država prošlog su mjeseca podnijeli sudsku tužbu protiv ukidanja pravila. To su napravile i IT tvrtke poput Mozille.
I demokrati u Senatu približili su se dovoljnom broju glasova potrebnih za izglasavanje mjere koja bi ponovo uspostavila mrežnu neutralnost, iako bi ta mjera onda još trebala dobiti i potporu Kongresa i predsjednika DonaldaTrumpa, što nije nimalo lak zadatak. Sve veći broj saveznih država u kojima su na vlasti demokrati pokušava uzeti stvari u svoje ruke zakonima kojima bi ponovo uspostavili mrežnu neutralnost unutar svojih granica. No i to bi moglo završiti na sudu, jer FCC ima ovlasti za spriječavanje država da donose zaskone koji su u suprotnosti s ukidanjem ove neutralnosti.
U Hrvatskoj mrežnu neutralnost čuva EU
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) tvrdi kako je trenutno još prerano nagađati da li će ova odluka utjecati na pristup sadržajima i aplikacijama na internetu smještenim u SAD-u, prenosi ZIMO.
Stvar je u tome da, ako zbog ukidanja pravila o mrežnoj neutralnosti određeni sadržaj u SAD-u bude usporen, to može imati posljedice i na korisnike u Republici Hrvatskoj koji pristupaju tom sadržaju. No iz HAKOM-a ističu da u EU-u vrijede drugačija pravila. Pojašnjavaju da je u Europskoj Uniji "na snazi Uredba o mrežnoj neutralnosti (Uredba (EU) 2015/2120). Ova Uredba, između ostalog, obrađuje i aspekte mrežne neutralnosti u EU-u: jamstvo prava na pristup otvorenom internetu, dopuštene mjere upravljanja prometom, specijalizirane usluge, transparentnost i nadzor."
"Sukladno Uredbi, ne ulazeći u pitanje zakonitosti sadržaja, krajnji korisnici imaju pravo pristupati i distribuirati sav sadržaj na internetu, putem bilo koje terminalne opreme, neovisno o lokaciji pružatelja sadržaja. Ugovorom o pružanju usluge pristupa internetu mogu se definirati cijena, količina podataka i brzina pristupa internetu, ali se tim ugovorom ne može ograničiti ili umanjiti pravo na pristup otvorenom internetu. Također, pružatelji usluge pristupa internetu moraju sav promet tretirati jednako. Posebno im je zabranjeno blokiranje, usporavanje, modificiranje, ograničavanje, miješanje u pojedini sadržaj, aplikacije ili usluge. Međutim, dopuštene su im razumne mjere upravljanja prometom, pod uvjetom da su one transparentne, ne-diskriminacijske, razmjerne i da se ne temelje na nikakvim 'komercijalnim razlozima'", rekli su iz HAKOM-a, i dodali da, u slučaju da tvrtka ima sjedište u Hrvatskoj, a posluje na američkom tržištu, pružatelji usluge pristupa internetu u SAD-u moći će ubrzavati, usporavati, blokirati ili dodatno naplaćivati bilo koji sadržaj, aplikaciju ili web-stranicu koju korisnik želi koristiti.
Ni HT se ne boji ukidanja mrežne neutralnosti
NEŠTO STRAŠNO ĆE SE DOGODITI S INTERNETOM: Uskoro glasovanje o ukidanju ‘mreže’ kakvu poznajemo
Iz Hrvatskog Telekoma su izjavili da ova odluka "neće utjecati na korisnike interneta u Hrvatskoj. Na operatore u RH primjenjuje se trenutno važeća Uredba (EU) 2015/2120 o utvrđivanju mjera u vezi s pristupom otvorenom internetu koju je Europski parlament donio 25. studenoga 2015. godine. Tom se Uredbom određuje da pružatelji usluge pristupa internetu moraju sav promet tretirati jednako. Posebno je zabranjeno blokiranje, usporavanje, modificiranje, ograničavanje, miješanje u pojedini sadržaj, aplikacije ili usluge."
Iz HT-a su dodali kako smatraju da "ne bi trebalo doći do bilo kakvog ograničavanja ili blokiranja bilo kojih web stranica jer bi isto zadiralo u demokratski sustav i demokratske vrednote na kojima počiva SAD. Ukidanje pravila o mrežnoj neutralnosti moglo bi utjecati na upravljanje prometom na način da se radi usporavanje ili modificiranje pojedinih streaming sadržaja na internetu, ali ne i blokiranja pojedinih web stranica."