Elektromagnetsko zračenje u RH je strože regulirano nego u ostatku EU

Povodom trenutno otvorene javne rasprave o 'Potencijalnim učincima izloženosti elektromagnetskim poljima (EMP) na zdravlje' koju do 16. travnja 2014.

7.3.2014.
16:18
VOYO logo

Na konferenciji su prezentirani podaci o elektromagnetskim zračenjima, posebice onima koji potječu od elektroničke komunikacijske infrastrukture, točnije od baznih postaja u pokretnim mrežama.

Prema podacima iznesenim na konferenciji Hrvatska se može pohvaliti sa zakonskom regulativom na području zaštite od elektromagnetskih (EM) polja, koja je u potpunosti usklađena s propisima Europske unije, te čak i stroža od njih. Postojeća regulatorna ograničenja građanima pružaju sigurnost da je pri komercijalnoj uporabi EM polja osigurana adekvatna zaštita od tog zračenja. Tako je u Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja za vrijednost električnog polja dozvoljeno samo 40 % od onog što je propisano EU direktivom, a kod snage je primijenjen još stroži faktor: dozvoljeno je samo 16 posto snage u odnosu na EU direktivu. Jednostavnije rečeno, u odnosu na moguću ozračenost građana u npr. Njemačkoj, hrvatski građani izloženi su samo 16 % od tog zračenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Važeća zakonska regulativa na području zaštite od elektromagnetskih polja bazirana je na službenim znanstvenim istraživanjima temeljem kojih su donesene osnovne smjernice od strane Međunarodne komisije za zaštitu od neionizirajućeg zračenja (ICNIRP). Te smjernice prihvatila je Europska Unija, putem EU direktive 19999/519/EC koja predstavlja službeni dokument o ograničenjima izloženosti opće populacije elektromagnetskim poljima u rasponu od 0 Hz do 300 GHz i obvezujuća je za države članice pa tako i za RH. „Na temelju dosadašnjih iskustava, možemo reći da je situacija Republici Hrvatskoj zadovoljavajuća. Telekom operatori pod stalnim su nadzorom nadležnih službi koje kontinuirano prate razine elektromagnetskih zračenja. Ukoliko neke lokacije i ne bi imale pokazatelje koji su u okvirima propisane regulative, ne bi bilo moguće ishoditi dozvolu za puštanje bazne postaje u rad. Pri tome treba voditi računa da su hrvatski propisi posebno stroži za područja povećane osjetljivosti poput bolnica, škola i dječjih vrtića. Pored toga, svi mjeritelji u Republici Hrvatskoj moraju biti akreditirani od strane Ministarstva zdravlja što osigurava transparentnost čitavog procesa nadzora elektromagnetskih zračenja postojećih pokretnih komunikacijskih sustava“, izjavio je prof.dr.sc. Juraj Bartolić, redoviti profesor Zavoda za radiokomunikacije Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu

„Važno je istaknuti da svi rezultati mjerenja EM zračenja iz telekomunikacijskih sustava koji su od 1995. g. do sada provedeni u Republici Hrvatskoj i na njime temeljene studije pokazuju da su elektromagnetska polja koja proizvodi telekomunikacijska oprema unutar dopuštenih granica koje propisuje zakon. Početkom veljače 2014. g. znanstveni odbor Europske komisije izdao je priopćenje da EM zračenje telekomunikacijske opreme u razinama koje se koriste u praksi ne predstavlja zdravstveni rizik za opću populaciju. Na žalost, u javnosti se često barata paušalnim podacima, brojevima koji ništa ne predstavljaju i koji su najčešće izvučeni iz vrlo kompleksnog konteksta što u konačnici doprinosi nepotrebnom sukobima u javnosti i dodatno, jasno treba izgovoriti da telekomunikacijska oprema nije jedini izvor EM zračenja kojem je stanovništvo izloženo.“ stav je dr.sc. Ivice Prlića, predstojnika Jedinice za dozimetriju zračenja i radiobiologiju s Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki telekom operator koji u Hrvatskoj namjerava u rad pustiti baznu stanicu obavezan je napraviti vrlo detaljna istraživanja i mjerenja koja kontrolira Ministarstvo zdravlja i HAKOM, a vrijednosti ni u kojem slučaju ne smiju prelaziti maksimalno dopuštene granice. Ministarstvo zdravlja je u Pravilniku o zaštiti od elektromagnetskih polja propisalo način provođenja zaštite od elektromagnetskih polja, koji se zasniva na principu predostrožnosti i redovnim kontrolama razina elektromagnetskih polja prije postavljanja izvora, pri početku rada izvora i tijekom redovnog rada izvora.

Operator ima obvezu napraviti proračun očekivanih razina prije nego što se bazna stanica postavi, mora dobiti dozvolu Ministarstva zdravlja za postavljanje antene, obavijestiti neovisne mjeritelje da naprave prvo mjerenje nakon puštanja bazne postaje u rad, dobiti dozvolu Ministarstva zdravlja za uporabu, provoditi periodička mjerenja te izraditi posebnu studiju o utjecaju cijele mreže. Sva mjerenja i proračuni rade se po nalogu Ministarstva zdravlja te ih provode isključivo mjeritelji koji imaju ovlaštenja od Ministarstva zdravlja. Dodatne kontrole EM polja provodi i HAKOM, koji ima svoju mjernu ekipu, te provodi kontrole po cijeloj Hrvatskoj bez prethodne najave vremena i mjesta kontrole, a rezultati mjerenja na svim lokacijama su značajno niži od postavljenih limita, iako su ti limiti stroži od onih u EU.

„Elektromagnetska zračenja najčešće se poistovjećuju s baznim postajama i potrebno je istaknuti da se telekomunikacijska infrastruktura postavlja i u rad pušta u skladu sa svim važećim propisima Republike Hrvatske kako po pitanju elektromagnetskih zračenja, tako i po pitanju građevinskih propisa.“, rekla je Sarita Bukovčan, predsjednica Udruge pokretnih komunikacija Hrvatske.

- Kontrola prije postavljanja izvora EM polja: Prije postavljanja izvora elektromagnetskog polja vlasnik izvora dužan je zatražiti dozvolu za postavljanje izvora. Uvjet za dobivanje dozvole je izrada elaborata o očekivanim razinama elektromagnetskog polja u okolini izvora, koje moraju biti unutar propisanih granica. Elaborate o očekivanim razinama elektromagnetskog polja izrađuju isključivo tvrtke koje imaju ovlaštenje Ministarstva zdravlja. Vlasnik izvora elektromagnetskog polja može postaviti novi izvor tek nakon dobivanja dozvole od strane Ministarstva zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Kontrola prilikom puštanja izvora elektromagnetskog polja u rad: Prvo mjerenje provodi se prilikom puštanja izvora elektromagnetskog polja u rad. Prvim mjerenjem mora se dokazati da su stvarne razine elektromagnetskog polja unutar dozvoljenih razina. Na temelju valjanog prvog mjerenja, Ministarstvo zdravlja izdaje dozvolu za uporabu izvora elektromagnetskog polja. Mjerenja elektromagnetskog polja provode isključivo tvrtke koje imaju ovlaštenje Ministarstva zdravlja.

- Redovne kontrole tijekom rada izvora elektromagnetskog polja: Vlasnik izvora elektromagnetskog polja dužan je svake dvije godine osigurati novo mjerenje razina elektromagnetskog polja i rezultate dostaviti Ministarstvu zdravlja. Mjerenja elektromagnetskog polja provode isključivo tvrtke koje imaju ovlaštenje Ministarstva zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Studije o utjecaju svih izvora elektromagnetskih polja: osim redovnih kontrola u vidu mjerenja, vlasnik izvora obavezan je Ministarstvu zdravlja dostaviti Studije značaja korištenih izvora s obzirom na razine emitiranih elektromagnetskih polja, u kojima se razmatra utjecaj svih izvora elektromagnetskih polja. Studije mogu izrađivati isključivo tvrtke koje imaju ovlaštenje Ministarstva zdravlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo