Tehnološke mogućnosti /

Koje vrste programskih jezika poznajete?

Ako ne znate koji programski jezici postoje, u nastavku možete pronaći više informacija o njima, ali i dobiti odgovor na pitanje koje sve vrste programskih jezika postoje

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx

Ako ste donijeli odluku da morate naučiti programirati, nadamo se da će vam ovaj tekst pomoći u odabiru jezika, ali i olakšati odluku koji programski jezik odabrati, nakon što otkrijete koje sve vrste programskih jezika postoje i čemu koja vrsta služi.

Da odmah budemo jasni i kažemo vam da ne postoji najbolji programski jezik za naučiti! Postoje samo vrste programskih jezika koje su bolje od drugih za određene stvari, ali su onda lošije u nekim drugim segmentima. 

Sve vrste programskih jezika i tehnologije imaju svoje prednosti i mane. 

Ljudi najčešće preporučuju ono što su oni naučili i ono što je po njihovom iskustvu dobro. No, ono u što smo 100 posto sigurni je da ako naučite programirati – bez obzira na programski jezik – osim što ćete imati jako naplativu vještinu, počet ćete razmišljati na drugačiji način i otkriti ćete jedan novi svijet.

Usporedo s razvojem računala razvijale su se i vrste programskih jezika. 

Programski jezik je jezik za pisanje programa koji računalo zna i može izvršiti. Programski jezik čini skup naredbi koja uključuju i pravila njihovog pisanja.

Vrste programskih jezika možemo podijeliti po generacijama:

1. generacija – strojni jezici (računalo ih «razumije» i može izvršiti naredbe, teško su razumljivi i neprikladni za čovjeka, u binarnom su obliku) 

2. generacija – asembleri (naredbe u strojnom jeziku zamijenjene su simboličkim kraticama (npr. LDA – Load Accumulator) i olakšava pisanje programa u strojnom jeziku

3. generacija – viši programski jezici ( imaju naredbe slične engleskom jeziku i tako su oblikovani da se programi mogu (i moraju) prevesti u strojni jezik računala)

Te vrste programskih jezika su :

FORTRAN FORmula TRANslator – prevoditelj formula

BASIC Beginer All purpose Symolic Instruction Code

ALGOL ALGOrithmic Language – algoritamsi jezik

Ada po Adi Lovelace – prvom programeru

Pascal 1968. Niklaus Wirth mu dao ime po Blaise Pascalu 

Tu je i 4. generacija u koju spadaju objekto orijentirani jezici:  Visual BASIC, Visual C, Java

Čitaj, prati i komen tiraj naše priče i na našoj Facebook stranici Život i stil! 

403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Pročitaj i ovo
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx
Regionalni portali
403 Forbidden

403 Forbidden


nginx