ZALET ZA BUDUĆNOST: /

5 razloga zašto bi se robotika trebala podučavati u školama

Image
Foto: Thinkstock

Poznavanje tehnologije izrazito je bitno za inovaciju, ali škole nikako ne uspijevaju zainteresirati učenike za nju. Bi li robotika mogla to promijeniti?

31.10.2015.
11:40
Thinkstock
VOYO logo

Vlada australske države Queensland upravo je objavila plan kojim bi učenje robotike bilo obavezno za djecu od predškolske dobi do 10. godine. Robotika ide uz korak s predmetom novih digitalnih tehnologija, koji jako podržavaju sveučilišni sektor i druge australske države. I u drugim djelovima svijeta sve je više inicijativa da se robotika podučava u školama, poput Robotics Academya u SAD-u.

Da bi objasnili zašto bi djecu trebalo učiti kako da programiraju robote, prvo trebamo razumijeti što je robot.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što su roboti?

U osnovi, robot je mehanički uređaj koji može biti programiran da slijedi set uputa.

Robot ima procesorsku jedinicu, senzore pomoću kojih percipira svoj okoliš, i motore i aktuatore koji pokreću njegove udove ili kotače. Robot može govoriti ili proizvoditi druge zvukove, ili pak bljeskati svjetlima ili bojama u odgovoru na okoliš prema instrukcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roboti moraju imati sposobnost slijeđenja unaprijed preprogramiranih uputa, a ne samo da budu daljinski upravljani.

Image
Foto: Thinkstock

Zašto bi se robotika trebala predavati u školama?

Postoje brojni indirektni dokazi da učenici dobro odgovaraju na predmete koji uključuju programiranje robota.

Na internetu ima dosta toga što bi moglo pomoći roditeljima i nastavnicima, recimo setovi za sastavljanje robota kao što su Vex Robotics ili Lego Mindstorms, te jednostavni programibilni roboti poput Sphero balls. Ima i sofisticiranih, naprednijih robota, kao što je NAO robot.

Roboti sami po sebi vode do uradi-sam aktivnosti, te se djeca mogu međusobno poticati da pronalaze sve bolja i bolja rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pet rezloga za podučavanje robotike u školama:

1. Djeci je to zabavno

Postoji više načina za različite dobne grupe koji mogu na pozitivan način kanalizirati natjecateljski duh. Na primjer, zatražiti od djece da naprave robota od kockica i zatim organizirati utrkivanje da se vidi čiji je robot najbrži.

Iskustvo je pokazalo da su dva najuspješnija načina uvođenja informatičke tehnologije u školsku satnicu robotika i dizajn video igara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Učinkovit način predstavljanja programiranja učenicima

Programiranje može biti previše apstraktno. Kada mogu kontrolirati pravog robota, te na njemu odmah vidjeti što je pošlo krivo, učenici lakše uče kako programirati njegove naredbe. Uz to i nauče o potrebi za preciznim uputama.

Robotika pomaže u pokrivanju rastućih zahtijeva da se u školama više uči znanost, tehnologija, i matematika, te stvara bolje razumijevanje kako se ti predmeti međusobno nadopunjuju.

Image
Foto: Thinkstock

3. Pruža korisne vještine za buduće zapošljavanje

Nema sumnje da će potreba za programerima mehaničkih uređaja u budućnosti sve više rasti. Naprimjer, industrija dronova se trenutno nalazi u velikom uzletu. Samo u Sjedinjenim Državama svakoga se mjeseca proda preko 15.000 dronova.

Učenjem programiranja robota učenici mogu otkriti imaju li sklonosti i interesa za takvu vrstu posla u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Prikladno za djecu vrlo različitih sposobnosti

Postoje brojni dokazi kako su roboti posebno prikladni za djecu s autizmom. Ta djeca dobro odgovaraju na mirne, jasne i konzistentne interakcije, upravo onakve kakve pružaju roboti.

ASK NAO grupa je igara posebno razvijenih za NAO robote kako bi učili autističnu djecu. Milo je razvio američki startup Robokind kako bi pomagao autističnoj djeci. Repeticija, predvidljivost i jasne emocije dobro djeluju na takvu djecu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Demistificiranje kompleksnih tehnologija

Puno je priča u medijima u vezi robota, a jedna od najnovijih odnosi se na zahtijev da UN zabrani 'robote ubojice'.

Drugi se odnose na brojne poslove na kojima će roboti u relativno bliskoj budućnosti zamijeniti ljude, što bi trebalo dovesti do masovnih otpuštanja za samo dva desetljeća.

Razumijevanje što strojevi mogu, a što ne mogu najbolji je način za sprečavanje straha. Iskustvo u konstruiranju i programiranju robota stvara znanje o njihovim mogućnostima i kvalitetama.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo