ARGENTINA KIKSALA NA STARTU SP-A: / Messi umjesto junaka ispao tragičar, Vikinzi povijesnim golom šokirali Gauče

U prvoj utakmici D skupine Svjetskog prvenstva u Moskvi su nogometaši Argentine i Islanda odigrali 1-1 (1-1)

16.6.2018.
16:57

Islanđani su iznenađujuće uzeli bod velikom favoritu Argentini u utakmici koja će se pamtiti po promašenom jedanaestercu Lea Messija u 65. minuti, kojeg je obranio junak utakmice, islandski vratar Hannes Halldarsson. Za Argentince je strijelac bio Sergio Aguerro (19), dok je za Island povijesni prvi gol na svjetskim prvenstvima postigao Alfred Finnbogasson (23).

ISLANĐANI ODUŠEVILI SVIJET: /

Vikinški huk odzvanjao Moskvom, pogledajte spektakularne scene

Debi na SP-u

Islandu je ovo bila prva utamica na svjetskim prvenstvima te su s 332.000 žitelja postali najmanja država koja je ikad nastupila na mundijalima, srušivši rekord Trinidada i Tobaga.Islanđani su nastavili svoj fenomenalni niz s EURA 2016. gdje su bili najveće iznenađenje, a protiv Argentine su uspjeli ostati neporaženi zahvaljujući odličnoj i fanatičnoj obrani, ali i promašajima Lea Messija, koji nije imao svoj dan. Argentincima je bilo uzalud 26 udaraca prema vratima i 75 posto posjeda lopte.

U 8. minuti Tagliafico je glavom nakon slobodnog udarca Messija poslao tik do desne vratnice, a u 10. minuti Bjarnarson propušta veliku priliku nakon pogreške argentinske obrane. Lopta je došla do do dugokosog Islanđanina koji iz blizine, posve neometan, šalje loptu pored vrata. U 17. minuti Messi je uputio prvi udarac na ovom prvenstvu, a vratar Halldarsson je bio priseban. U 19. minuti Argentinci su poveli nakon što je Rojo uputio slabašan udarac koji je ukrotio Aguerro, oslobodio se čuvara i neobranjivo s desetak metara pogodio gornji kut islandskih vrata.

Ekspresno izjednačenje

Island je uspio brzo izjednačiti - u 23. minuti ponovno argentinska obrana nije uspjela očistiti opasnost, s desne strane je Sigurdsson nabacio, a vratar Caballero kratko odbio, točno na nogu Finbogasonu koji s lakoćom postiže povijesni, prvi islandski gol na svjetskim prvenstvima. Dokraja poluvremena Argentina je napadala, ali je pravu priliku imao Island, u 45. minuti Finnbogason je uputio precizan prizeman šut u lijevi kut, a vratar Caballero je vršcima prstiju odbio i spriječio gol.

U 63. minuti branič Islanda Magnusson neoprezno ruši Mezu, a poljski sudac opravdano dosuđuje penal za Argentinu. No, udarac Messija s bijele točke "pročitao" je vratar Halldarsson, pogodio je stranu i argentinski čarobnjak je ostao bez prvijenca na ovom mundijalu. Opsada islandskog gola se nastavila, već vidno nervozni Messi upropastio je i dva slobodna udarca s 20-tak metara, a najbliže je golu bio u 81. minuti kada pucao tik pored desne vratnice. U 84. minuti je izbornik Sampaoli ubacio i Higuaina, stavljajući sve svoje karte na napad, a tri minute kasnije islandski junak Halldarsson brani opasni udarac Pavona iskosa. U 92. minuti Messi ponovno promašuje, a u posljednim sekundama veznjak Barcelone ne iskorištava još jedan slobodni udarac s 20 metara.

Uživo

Argentina - Island 1-1

Argentina: Caballero; Tagliafico, Otamendi, Rojo, Salvio; Mascherano, Biglia; Meza, Messi, Di María; Agüero.

Island: Halldórsson; Árnason, Saevarsson, R.Sigurdsson, Magnusson; Gudmundsson, Gunnarsson, Hallfredsson; Bjarnason, Finnbogason, G.Sigurdsson.

KRAJ

94' Messi je tukao iz slobodnog udarca oko 25 metara, ali je pogodio živi zid.

92' Messi će pamtiti ovu utakmicu. Koliko je samo udaraca potrošio. Sada je promiješao suparnike, tukao je iz kaznenog prostora, ali preko gola.

90' Još pet minuta dijeli Islanđane do senzacije.

88' Mascherano je probao iz daljine iznenaditi Halldórssona, ali vratar Islanda je i ovaj put bio spreman.

87' Halldórsson je sjajno reagirao te je opat spasio Islanđane nakon udarca Roja.

84' Meza je izašao, Higuain je ušao.

82' Messi je tukao s 20-ak metara lijevo od gola.

79' Saevarsson je skinuo Messiju loptu s noge u zadnjem trenutku. Bila je to izvrsna šansa.

77' Pavon je pao u kaznenom prostoru, sudac ga je upozorio na simuliranje, ali nije mu dao žuti.

75' Pavon je ušao umjesto Di Marije. S druge strane Gunnarsson je izašao, a ušao je Skulason.

74' Traje okupacija islandskog gola.

73' Messi je opet tukao iz slobodog udarca, njegov udarac s oko 30 metara završio je u živom zidu.

66' Messi je probao iz slobodnog udarca, ali je lopta otišla iznad gola.

64' Lionel Messi je namjestio loptu na bijelu točku te je tukao uz lijevu stativu, ali je Hannes Halldorsson uspio obraniti.

63' Magnusson je skivio penal.

58' Banega je tukao s vrha 16-erca, ali samo u blok.

54' Banega je ušao umjesto Biglije.

52' I u nastavku Argentina dominira, ali Islanđani se dobro brane.

46' Utakmice se nastavila.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45' Sigurdsson je opasno tukao s nekoliko metara, Argentince je spasio vratar Caballero.

42' Tražili su Argenticni penal nakon igranja ruke Sigurdssona, ali je odlučio da je ona bila u prirodnom položaju i igra se nastavila.

39' Messi je tukao iz dobre prilike, ali mu je pokušaj unutar kaznenog prostora blokiran.

32' Biglia je tukao iz velike udaljenosti, lopta prošla malo iznad prečke. Kakav bi to bio gol da je ušla.

24' GOOL Alfred Finnbogason zabio je prvi gol Islanda na SP-ima i upisao je u povijest. Iskoristio je gužvu u kaznenom prostoru i iz blizine poslao loptu u mrežu.

19' GOOL Sergio Aguero je došao do lopte unutar kaznenog prostora nakon čega ju je poslao u lijeve rašlje.

17' Messi je tukao s vrha 16-erca, dobar je to bio udarac, ali je Halldórsson dobro reagirao i spasio vrata Islanda.

16' Islanđani su dobro organizirani i teško argentinci dolaze do većih prilika.

10' Bjarnason je bio u izvrsnoj prilici. Nakon gužve dobio je loptu na desetak metara, ali je tukao slabo. Prizemnim udarcem poslao je loptu pokraj gola.

9' S druge strane zaprijetio je Finnbogason.

8' Messi je sada ubacio iz prekida s lijeve strane, Tagliafico je bio u dobroj prilici, ali nije uspio skrenuti loptu u mrežu.

5' Nicolas Otamendi loše je reagirao nakon ubačaja Messija iz prekida s desne strane.

3' Traje ispitivanje snaga.

1' Počela je utakmica.

14:03 - Stigli su sastavi.