TOOOO! BRAVO HRVATSKA! / Barakude slomile favoriziranu Srbiju, naši vaterpolisti u epskoj borbi izborili finale SP-a

Hrvatska je u finalu Svjetskog prvenstva!

27.7.2017.
23:30
: Igor Kralj/PIXSELL

"Barakude" su bile uvjerene da nakon dva poraza u finalima, na prošlom SP-u u Kazanju i u finalu Olimpijskih igara u Riju mogu svladati favorizirane Srbe. I odigrali su briljantno! Srbi su na početku imali dva gola prednosti (3:1), ali to je bila maksimalna razlika na koju su "delfini" otišli. Stizala je Hrvatska, nije Srbima dala disati u bazenu Alfred Hajos, odlično je igrao Sandro Sukno, zabio tri gola, fenomenalan je bio centar Luka Lončar s dva pogotka, zatim Bušlje, a na kraju se razigrao i Maro Joković koji je uz Sukna s tri gola bio najbolji strijelac u momčadi Ivice Tucka.

Drama na kraju

Na kraju se odlučivalo u pravoj drami, a za sve velike pobjede treba i veliki vratar, a Marko Bijač je na kraju, kad je bilo najvažnije skinuo udarce srpskih vaterpolista. Kod "delfina" koji na velikim turnirima nisu poraženi već četiri godine, Andrija Prlainović je zabio šest golova, Duško Pjetlović je dodao dva, a Dušan Mandić, Sava Ranđelović i Stefan Mitrović po jedan. Srpski kapetan Filip Filipović potpuno je zakazao i ostao bez pogotka.

LUDNICA U MAĐARSKOJ: Pogledajte kako je izgledala velika pobjeda Barakuda protiv Srbije

Hrvatska je prekinula dominaciju Srbije koja je trajala već devet uzastopnih natjecanja na kojemu su "delfini" osvojili zlatne medalje. No, predali su krunu u Budimpešti, za zlato će se boriti Hrvatska i Mađarska. Svjetsko prvenstvo u Barceloni 2013. bilo je posljednje na kojemu Srbija nije osvojila odličje već je zauzela sedmo mjesto.

Šesta svjetska medalja za redom

Hrvatska je prvo zlato osvojila prije deset godina u Melbourneu, od tad traje niz medalja sa svjetskih prvenstava, 2009. u Rimu, 2011. u Šangaju i 2013. u Barceloni osvojene su tri bronce u nizu, 2015. u Kazanju srebro, a sad će opet na redu borba za najsjajnije odličje.

Četvrti polufinale na SP-ima

Ovo je bio četvrti polufinale Hrvatske i Srbije na svjetskim prvenstvima. Naši suparnici slavili su u Montrealu 2005. i Rimu 2009. , dok su "barakude" bile bolje od Srbije na putu do svjetskog naslova 2007. godine u Melbourneu i sada u Budimpešti.

Hrvatska je na SP-u upisala četiri pobjede, u skupini protiv SAD-a (12:7), Rusije (10:8), Japana (16:8), da bi u četvrtfinalu izbacila Italiju (12:9). S druge strane, Srbi su svoje suparnike pobjeđivali s više od devet golova razlike u prosjeku, pobijedili su JAR (21:5), Španjolsku (11:5), Grčku (11:6) i Australiju u četvrtfinalu (15:5).

UŽIVO

Hrvatska - Srbija 12:11

(1:1, 4:4, 4:4, 3:2)

HRVATSKA: Bijač, Sukno 3, Bušlje 2, Garcia, Joković 3, Lončar 2, Šetka, Macan, Fatović, Buljubašić, Vukičević 2, Krapić, Marcelić

SRBIJA: B. Mitrović, Jakšić, Prlainović 6, Aleksić, Mandić, S. Mitrović 1, D. Pijetlović 2, G. Pjetlović, Mandić 1, Filipović, Rašović, Ranđelović 1, Ćuk, Ubović

Gotovo je, Hrvatska je u finalu!

32' - Tri sekunde prije kraja Bijač je obranio!

31' - Bijač ponovno brani! Hrvatska i dalje vodi

30' - Joković! Hrvatska opet vodi, sad je 12:11

28' - Pogodio je Dušan Mandić, Srbija sad hvata priključak za 12:12

27' - Zabio je Ante Vukičević za 11:10, prvo vodstvo Hrvatske na utakmici!!!

26' - Luka Lončar izjenačuju na 10:10, drže Barakude priključak

25' - Prlainović je zabio šesti gol na utakmici, iskoristio kontru nakon što Bušlje nije zabio iz situacije "šest na pet", bio je to napad za prvo vodstvo Hrvatske.

Četvrta četvrtina

24' - U zadnjoj sekundi peterac za Hrvatsku. Precizan je bio Maro Joković za 9:9

24' - Peti gol Andrije Prlainovića, odigrali su Srbi rekontru nakon izgubljene Bušljine lopte.

23 ' - Zabio je Vukičević za 8:8, Hrvatska ima 6-8 igrača više. Kakva sjajna utakmica!

23' - Opet taj Prlainović, ovo mu je četvrti gol na utakmici. Srbija vodi 8:7

22' - Hrabro je potegnuo ljevak Maro Joković za novi priključak Hrvatske na 7:7. Peti put su Barakude iskoristile igrača više

21' - Srbi imaju 7-8 iskorištenog igrača više, sad je zabio Sava RAnđelović

20' - Ponovno Sandro Sukno! Novo izjednačenje, na 6:6.

19' - Isključenje za Vukičevića, koristi Pijetlović tu situaciju i Srbi ponovno vode 6:5. Nevjerojatno, Srbi su u čak sedam situacija s igračem više zabili čak šest golova

Treća četvrtina

16 ' - Fenomenalna akcija Barakuda, Hrvatskoj je ostalo četiri sekunde s igračem više, a Bušlje pametnom akcijom izigrao Branislava Mitrovića i izjendačio na 5:5

16 ' - Uzvratio je Pijetlović za 5:4 Srbije

16' - Sandro Sukno briljira, zabio je drugi gol na utakmici za novo izjednačenje 4:4, stvarno je vođa ove momčadi

14' - I treći gol Andrije Prlainovića, Srbi vode 4:3

13' - Izjednačenje! Za 3:3 pogodio je Andro Bušlje!

12' - Luka Lončar atraktivno je "šraubom" smanjio je na 2:3, sjajno igra ovaj mladi centar

11' - Srbi vode dva razlike (3:1), iskoristili su situaciju u kojoj su imali tri igrača više, zabio je Stefan Mitrović

10' - Mitrović je obranio udarac Šetke

9' - Srbi vode 2:1, Prlainović je zabio slično kao i Sukno

Druga četvrtina

8' - Sukno je izjednačio na 1:1! U posljednjim sekundama 1. četvrtine Hrvatska je iskoristila igrača više (1-3), Sukno je provukao loptu uz prvu stativu pored srpskog vratara.

7' - Ponovno hrvatska momčad nije iskoristila svoju prigodu, Xavi Garcia ponovno nije uspio svladati Mitrovića

5' - Vodi Srbija 1:0, zabio je Andrija Prlainović nakon isključenja Sandra Sukna

4' - Šetka ponovno pogađa stativu

2' - Šetka je pogodio stativu, a potom Hrvatska nije iskoristila priliku s igračem više kad je isključen Rašović. Garcia nije upsio

1' - Počela je utakmica na plivalištu Alfred Hajos

Sukomentator HRT-a i bivši reprezentativac Dubravko Šimenc kazao je kako je ključ ove utakmice obrana.