Njezin je meč u Kini gledalo 50 milijuna ljudi, a ima više od dva milijuna sljedbenika na kineskoj inačici Facebooka. No, ako nekome treba zahvaliti što je u Parizu postala prva Kineskinja osvajačica teniskog Grand Slam naslova, Na Li mora poslati posebno pismo svom treneru badmintona.
"Moj je otac želio da budem prvakinja u badmintonu, a trenirala sam tenis paralelno samo zato da budem što bolja u badmintonu. No, nakon dvije godine treniranja, moj trener badmintona rekao je da nisam perspektivna i da bi za mene bilo bolje da treniram tenis", objašnjava nova sportska heroina najbrojnije svjetske nacije.
Nogomet, košarka i stolni tenis i dalje su vodeći sportovi zemlje sa 1,3 milijarde stanovnika, no djeca sve više igraju tenis, koji se sve donedavno ondje smatrao sportom za elitu. Li je 2008. godine izišla iz programa kineske vlade za sportaše da bi sudjelovala u eksperimentalnom programu "Leti sam". Te 2008. dobila je slobodu izbora trenera, planiranja turnira i veću mogućnost zarade. Naime, do tada je 65 posto novca od turnirskih nagrada išlo državi, poslije samo 12 posto.
U prijevodu, od 1,7 milijuna dolara, koliko je dobila za naslov na Roland Garrosu, kineskim vlastima sada ide nešto više od 200.000 dolara. U prijašnjim bi okolnostima ostala bez 1,1 milijun dolara. Naslovom u Roland Garrosu popularnost Na Li u domovini narasla je do neslućenih razmjera. Finale je pratilo više od 50 milijuna Kineza.
"Li je zaslužila pobjedu u tako velikom finalu, ona je stvarala povijest", poslala je poruku nacionalna izvještajna agencija Xinhua.
Li je za ESPN izjavila da na Sini, kineskoj inačici Facebooka, ima više od 2 milijuna sljedbenika.
"Oko pola milijuna njih posljednji je tjedan zatražilo status prijatelja. Poslije ovog uspjeha bit će ih mnogo više", sa smiješkom će Li, svjesna da nakon krune za nju više ništa neće biti isto...
Vezani članci:
arti-201106040106006 arti-201106050292006