Marin Čilić dosegao je polufinale Roland Garrosa i time upisao jedan od svojih najboljih rezultata u svojoj teniskoj karijeri. U eri velike četvorke Čilić je postao jedan od rijetkih sporednih tenisača koji je došao do Grand Slam titule (US Open 2014.), a njegova karijera doista je veličanstvena.
Ipak, Čilić u Hrvatskoj nije proslavljen kao drugi veliki hrvatski sportaši. Njegovi uspjesi ne slave se kao što bi trebali, a mnogi Hrvati spremno čekaju na svaki njegov poraz kako bi rekli "da je ponovno podbacio" i da nisu navikli od njega na ništa drugo
To je potpuno nepošten komentar prema jednom od najboljih tenisača zlatne generacije ovog sporta.
Nikad nije Čilić uživao u statusu kojeg je zaslužio. Narodu nije bitan kao što je nekoć bio Ivanišević, pa i Ivan Ljubičić. Nema status državnog heroja kao što imaju Luka Modrić, Ivano Balić i Dražen Petrović. Međutim, možda je i bolje tako ; Marin je drugačijeg karaktera i zaslužuje biti voljen na skroz drugačiji način. Nije simbol kao što su ovi sportaši, ali je itekako simbolčan.
Koliko je zapravo dobar?
Dovoljno je reći kako je Marin Čilić jedan od pet aktivnih igrača s barem 20 ATP titula. Nije teško pogoditi koje je društvo ispred njega - Roger Federer sa 103 titule u karijeri, Rafael Nadal, Novak Đoković i Andy Murray. Upravo je Čilić jedan od rijetkih tenisača koji je pored ove velike četvorke stigao do polufinala svih Major turnira, što pokazuje njegovu izvrsnost i kvalitetu na svim podlogama i uvjetima.
U karijeri Čilić ima omjer od 71% pobjeda na Grand Slam turnirima. Samo ove godine ima omjer od 8-2, a dodajmo u obzir da će se njegova dva najbolja turnira tek odigrati. Usporedbe radi, Goran Ivanišević nikada nije bio u polufinalima Roland Garrosa i Australian Opena. Na US Openu najbolji mu je rezultat polufinale.
Čilić je, s druge strane, bio u finalu Australian Opena 2018. godine, finalu Wimbledona 2017. godine i osvojio je US Open 2014. godine. Ove godine napravio je nešto što do sad nije mogao - došao je i do polufinala na pariškoj zemlji, ali njegov je san tu zaustavio Norvežanin Casper Ruud.
Svoju prvu ATP titulu Čilić je osvojio davne 2008. godine. Iste godine prvi je put bio nositelj na nekom Grand Slam turniru, ali izbacio ga je Đoković nakon kompetitivnog meča od četiri sata. Već iduće je godine Čilić sa samo 21 godinom došao u prvo Grand Slam četvrtfinale u svojoj karijere. Onda je Čilić 2010. godine prvi put bio top 10 igrač na svijetu, a ovaj status potvrdio je s polufinalom na Australian Openu.
Jedan od najboljih
Mnogi govore da smo živjeli u zlatnoj generaciji tenisa. Osim što imamo čast gledati 'svemirce' poput Đokovića, Federera i Nadala, tu su i prvoklasni igrači kao što je Andy Murray, koji bi dominirao sportom u neko drugo doba. Tu je Stan Wawrinka, osvajač tri različita Grand Slam turnira.
Moramo spomenuti i Juan-Manuel Del Potra. Legendarni Argentinac oprostio se od profesionalnog tenisa u veljači, a upravo je on 2016. godine slomio hrvatska srca i u zagrebačkoj Areni u finalu preokrenuo baš Čilića u finalu Davis Cupa. Ipak, Mrnja i Hrvatska to su kompenzirali s Davis Cup titulom dvije godine poslije.
Čilić se izborio za slavu u najtežoj teniskoj eri svih vremena. Igrao je protiv trojice najboljih tenisača svih vremena, još jednog koji je u prvih deset, a pored njih izgubili su se mnogi talent. Hrvat, ipak, nije jedan od njih.
I da, nikad neće dobiti kakvu dobivaju neki drugi hrvatski sportaši. Kao da je to bitno - o statusu ovise mnoge stvari, a mediji ne vole svaku ličnost. Međutim, važno je da se Čilića cijeni i ističe kao ono što jest - jedan od najboljih hrvatskih sportaša svih vremena.