Međunarodna rukometna federacija (IHF) u ožujku je donio četiri nova pravila koja bi uvelike trebala promijeniti ovaj sport. Pravila su stupila na snagu 1. srpnja i već su testirana na međunarodnim natjecanjima mlađih uzrasnih kategorija te bi se po njima trebalo igrati Svjetsko prvenstvo u Poljskoj i Švedskoj 2023. godine na kojoj nastupa i Hrvatska.
Nova pravila koja se planiraju implementirati odnose se veličinu lopte, izvođenje brzog centra, slučajeve u kojima igrač pogađa vratara u glavu te pasivan napad.
Bolja zaštita vratara i brži rukomet
Prva velika promjena je ona u kojoj se broj dodavanja od podizanja ruke sudaca smanjuje sa šest na četiri prije no što se oduzme lopta. Druga promjena će ići u cilju zaštite vratara te će se mnogo strože kažnjavati situacije u kojima se pogađa vratara loptom u glavu, a da isti pri tom svjesno ne pokušava igrati glavom.
Treća je vezana za izvođenje brzog centra nakon gola. Središnja crta u centralnom krugu više nema funkciju, a igrač prilikom brzog centra mora jednom nogom biti u centralnom krugu. Također, lopta u trenutku puštanja iz ruke mora cijelim svojim obujmom biti u krugu, a igrač ne smije ni jednim dijelom tijela izuzev stopala dodirivati podlogu
Neslaganje IHF-a i EHF-a oko lopti
Najveća promjena je ukidanje ljepila na loptama te smanjivanje njihovog obujma i težine za 1.5 do 3 centimetra.
Već smo navikli na kaotičnost koja vlada u odnosima između IHF-a i EHF-a što se u ovom slučaju opet pokazalo. Naime, EHF je odlučio da ove sezone neće uvesti nove lopte već će se kontinentalna natjecanja igrati 'starim' loptama. HRS je odlučio pratiti preporuke EHF-a te će isti slučaj biti i s natjecanjima u Hrvatskoj.
S druge strane Svjetsko prvenstvo će se igrati 'novim', manjim loptama bez ljepila. Objašnjenje za novonastalu situaciju smo potražili kod jednog od najboljih sudaca na svijetu i predsjednika udruge rukometnih sudaca Hrvatske – Borisa Miloševića.
Natjecanja u Europi će se igrati većim loptama nego SP
On nam je prvo razjasnio kakva će situacija biti s natjecanjima u Hrvatskoj.
"Ova odluka odnosni se na sva natjecanja pod nadležnošću Hrvatskog rukometnog savez. U sezoni 2022/23 sve lige od Premijer lige pa do zaključnih svih 3 liga natjecanje će se odvijati korištenjem „stare“ vrste lopte. Također, s povjerenicima mlađih dobnih skupina također je donesena identična odluka po pitanju natjecanja mlađih dobnih skupina. Za sezonu 2023/24, Hrvatski rukometni savez zajedno s Udrugom sudaca pratiti će odluke Europske rukometne federacije", napisao nam je Milošević u mailu te onda dodao objašnjenje.
"Europska rukometna federacija (EHF) za sezonu 2022/23 donijela je odluka da će se sva natjecanja pod njihovom nadležnošću (svi Euro kupovi) odigravati s loptama na kojima je dozvoljeno korištenje ljepila što uključuje i predstojeće Europsko prvenstvo za žene u prosincu ove godine", konstatirao je Milošević.
'Vjerujem da će igrači ranije dobiti lopte da se pripreme'
Nakon utvrđivanja pravila po kojima će se igrati natjecanja u Europi, dotaknuo se i pitanja lopti na nadolazećem Svjetskom prvenstvu za seniore.
"Svjetsko rukometno prvenstvo u siječnju 2023. godine igrati će s novim loptama (bez ljepila). Nažalost, osim tehničkih razlika između „stare“ i „nove“ lopte (smanjenje obujma i težine) ne mogu Vam dati točan odgovora koliko će podići ili spusti kvalitetu u taktičkom smislu, jer nemam dovoljno iskustava s korištenjem „nove“ lopte", napisao je te dodao kako je njegova osobna pretpostavka da će sudionici SP-a 2023. godine dobiti nove lopte na korištenje puno prije nego krene natjecanje kako bi se priviknuli na promjenu.
Kako je to moguće?
Za kraj nam je Boris Milošević razjasnio kako je moguće da postoje ovakve razlike između natjecanja pod nadležnošću EHF-a i IHF-a.
"IHF je krovna organizacija koja definira pravila, prilikom kreiranja pravila IHF ostavlja u pojedinim pravilima mogućnost da kontinentalne pa čak i nacionalne federacija naprave preinake po pitanju određenih pravila, kao što je u ovom slučaju lopta", objasnio je Milošević.