Slavni hrvatski rukometaš, 39-godišnji Blaženo Lacković, objavio je da prekida igračku karijeru i odlazi u mirovinu.

Informaciju je potvrdio njegov klub, njemački drugoligaš HSV, a Lacković je u razgovoru za Bild otkrio razloge iza svoje odluke.

"Bilo mi je prekrasno. Možda bih još mogao igrati na razini druge lige, ali vrijeme je za kraj", rekao je Lacković koji će ostati u HSV-u pomoćnik treneru Torstenu Jansenu.

"Veselim se što ću nastaviti raditi s momčadi, sjajno se osjećam s tim momcima", izjavio je i zaključio:

"Sa sobom nosim puno pozitivnih stvari. Suigrači, prijatelji i kontakti, odgovornost i disciplina.“

Olimpijski pobjednik i svjetski prvak

U 23 godine igračkog staža promijenio je sedam klubova. Igrao je za Novi Marof, Varteks Varaždin, Zagreb, Flensburg Handewitt, HSV, Vardar i THW Kiel osvojivši ukupno 18 klupskih trofeja.

Za reprezentaciju je upisao 195 nastupa i postigao 571 pogodak osvojivši 10 medalja. Bio je olimpijski, svjetski i mediteranski prvak. Jedino na europskom prvenstvu nije stigao do zlata.

"Najveća hvala mojoj supruzi Nikolini koja je moja najveća podrška i oslonac. Isto tako zahvaljujem mojoj djeci koji su moja velika motivacija. RK Novi Marof, RK Varteks Varaždin, RK Zagreb, RK Metković, SG Flensburg Handewitt, HSV Hamburg, Vardar Skoplje, THW Kiel i na kraju svom Hamburgu, zahvaljujem što su bili predivni dio mog putovanja. Hvala i mojim suigračima-prijateljima, trenerima, navijačima, fizioterapeutima, doktorima i zaposlenicima klubova. Nimalo tužan, naprotiv, pun samopouzdanja preuzimam novu ulogu pomoćnog trenera u Hamburgu. Veselim se kao i uvijek novim izazovima," dodao je "Lac".

Trofejna karijera

U dresu Zagreba bio je trostruki prvak i trostruki pobjednik kupa Hrvatske, u dresu HSV-a je osvojio Ligu prvaka (2013), njemačko prvenstvo i kup, te dva Superkupa. Do finala Lige prvaka je stigao i s Flensburgom 2007. izgubivši u finalu od Kiela. Ipak, i s Flensburgom je osvojio jedan trofej, njemački Kup.

Kup je osvojio i u Kielu, dok je s Vardarom po dva puta slavio u prvenstvu i kup, a jednom u SEHA ligi. U 11 godina Bundeslige igrao je tri vjerojatno najveća njemačka kluba, što dovoljno govori o njegovoj kvaliteti. U elitnom razredu njemačkog rukometa u nepunih 300 utakmica (292) zabio je 919 pogodaka.

Olimpijsko i svjetsko zlato

Posebne stranice svog rukometnog puta Lacković je ispisao u najdražem dresu, onom hrvatske reprezentacije.

Za reprezentaciju je igrao od 2001. do 2013. osvojivši čak deset medalja.

Najveći uspjeh ostvario je 2004. U Ateni osvojivši olimpijsko zlato, dok je u Londonu 2012. bio brončani. Ima i svjetsko zlato iz Portugala 2003. te još dva svjetska srebra i broncu.

Na Europskim prvenstvima je osvojio dva srebra i broncu, a ima i zlato s Mediteranskih igara u Tunisu 2001.