EP U RUKOMETU /

Hrvatska izgubila od Francuske u kaotičnoj utakmici na otvorenju Eura, Mandića čeka kazna zbog plavog kartona

Nažalost, susret je obilježio sukob u drugom dijelu, u kojem je na terenu nastao pravi kaos i nakon kojeg je Hrvatska ostala s tri igrača na terenu

13.1.2022.
21:56
Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska rukometna reprezentacija izgubila je 22:27 od Francuske u prvoj utakmici Europskog rukometnog prvenstva.

Ivan Čupić sa šest i Tin Lučin s četiri gola predvodili su Hrvatsku, dok su Hugo Descat sa sedam i Dika Mem sa šest golova bili najefikasniji kod Francuske.

Hrvatska je i bez Duvnjaka, Cindrića i Marića pružila dobar otpor favoriziranoj Francuskoj iako je loše započela dvoboj.

Promašili smo previše zicera

Prvenstveno zbog loše igre u napadu Hrvatska je u 19. minuti zaostajala 4:9, no sa sedam pogodaka u posljednjih 11 minuta prvog poluvremena zaostatak je do odmora smanjen na 11:13.

Hrvatska je stvorila puno prilika za kontranapade, imali smo dosta čistih situacija u prvom dijelu, ali premalo smo ih iskoristili da bismo ozbiljnije ugrozili Francuze.

Niti u nastavku izabranici Hrvoja Horvata nisu se uspjeli približiti na manje od dva gola zaostatka, a možda i ključni trenuci dogodili su se u 48. minuti kada je Hrvatska u samo 12 sekundi "zaradila" tri isključenja. Zbog prekršaja je prvo isključen Srna, potom je zbog prigovora dvije minute kazne dobila i hrvatska klupa, a onda je grub prekršaj na Karabatiću napravio Mandić zbog kojeg je kažnjen crvenim kartonom.

Francuska je brojčanu nadmoć materijalizirala s dva gola s kojima je pobjegla na 23:19 i do kraja mirno kontrolirala utakmicu.

Hrvatska će u 2. kolu u subotu od 20.30 sati igrati protiv Srbije koja je u svom prvom nastupu svladala Ukrajinu sa 31:23.

Tijek utakmice

Hrvatska - Francuska 22:27

Kraj utakmice.

59' Tin Lučin zabija još jedan pogodak, ali čini se da je prekasno sad za išta, treba Francuzima čestitati na pobjedi.

56' Igra 7 na 6 nije se isplatila i primili smo pogodak na prazan gol. Čupić još jednom zabija sa sedam metara.

55' Prvi gol Karabatića na susretu i vjerojatno najvažniji na utakmici.

53' Vraća nam nadu Čupić, opet pogotkom sa sedam metara. Time-out za Francuze.

51' Nema gola već dugo, a vrijeme radi za Francuze. Bit će time-out.

48' Nastavljena je utakmica, a Descat je opet zabio gol iz sedmerca. Hrvatska je imala samo tri igrača na terenu, zbilja je kaos nastao.

47' Došlo je sad do naguravanja. Srna je udario Karabatića i Hrvatska je dobila dva isključenja. Uslijedio je drugi prekršaj i Karabatić je izgubio živce. Ponovo je Karabatić dobio u glavu. Mandić je dobio crveni i plavi karton, što znači da će izostati bar jednu utakmicu, a prijeti mu i dulja diskvalifikacija.

46' Tin Lučin je pronašao sebe u ovoj utakmici. Nakon gola Descata pogodio je izvana i vratio nas na samo dva gola zaostatka.

44' Novi gol Čupića sa sedam metara i imamo zaostatak od tri gola. Srna je promašio kontru, ali zatim je pogodio Lučin iz kontre.

42' Nikola Karabatić upisuje još jednu asistenciju. Dominira čovjek utakmicom, a nijedan gol nije dao. Na drugoj strani Šušnja opet pogađa s crte.

40' Karabatić dodaje Fabregasu na crtu, a ovaj zabija. Možda je tu mogao biti suđen i faul u napadu, ali sve ostaje na tom "možda". Na drugoj strani Šipić odlično zabija za 15:18.

38' Leon Šušnja zabija na odličnu asistenciju Martinovića i Hrvatska sad igra jako dobro.

37' Martinović sjajno pogađa iz akcije 7 na 6, ali Mem je odličan danas.

36' U opasnosti smo bili da primimo gol koji će odvesti Francuze na +5, ali Pešić se ukazao i upisao svoju petu obranu na utakmici. Igramo trenutno bez vratara.

33' Zabija Mem i svoj drugi gol. Ali Lučin maestralno dodaje za Šipića koji zabija za 12:15.

31' Krenulo je drugo poluvrijeme. Ponovo Dika Mem zabija prvi francuski gol, kao i u prvom dijelu.

Kraj prvog dijela. Čupić predvodi Hrvatsku s tri pogotka, a u Francuskoj je najbolji Descat s četiri.

30' Hrvatska se spustila na 2 razlike, a gubili smo i s puno većom razlikom. Možemo samo zapljeskati našim reprezentativcima na borbenosti.

27' Malo su nas Francuzi smirili, Lagarde zabija za +4. Ali promašili smo previše kontri, previše čistih šuteva.

24' Ivan Martinović zabija sjajno, ali Francuzi na drugoj strani odmah vraćaju pogotkom.

23' Ivan Čupić zabija sa sedam metara i držimo se dobro protiv Francuza.

21' Odlična akcija Zvonimira Srne iz kontre, ali Descat na drugoj strani zabija deseti francuski gol.

20' Lučin je zabio za smanjenje francuskog vodstva na 4 razlike, imao je mladi hrvatski reprezentativac i kontru za 6:9, ali nije uspio to zabiti. Obranio mu je Gerard.

20' Hrvatska je ponovo u problemima, Francuzi su nanizali dva lagana pogotka.

18' Jako dugo je trajao ovaj napad Francuza, a Mahe je na Karabatićevu asistenciju pogodio i Francuska zabija s igračem manje. Jako je važan ovaj gol bio za naše protivnike.

16' Izvrsna akcija Hrvatske u kojoj je pogodio Gadža. Zabili smo gol s igračem više.

15' David Mandić izašao je šepajući s terena, nadajmo se da će sve biti dobro.

14' Francuzi nisu iskoristili tri napada zaredom, možda nam ovo može biti prilika da se malo približimo.

11' Ivan Čupić skače s krila i zabija treći hrvatski pogodak danas.

10' Ludovic Fabregas zabija svoj drugi gol, kažnjava nas za naše promašaje i sad je Francuska na +5.

9' Hrvatska je primila još jedan pogodak i mora ići tu time-out.

8' Još jednom zabija Mem. Strašan je na početku ove utakmice Dika Mem. Na drugoj strani promašuje Martinović.

6' Nova kontra Francuske i Mem zabija lagani gol. No Mandić nas vraća na prihvatljivu razliku pogotkom na drugoj strani.

5' Dva uzastopna pogotka Francuza i ne izgleda ovo baš dobro za Hrvatsku. Kentin Mahe zabio je sad cepelin za +2 Francuza.

2' Sjajan gol Marinovića u prvom napadu Hrvatske, a onda Šušnja promašuje čistu priliku na drugoj strani.

1' Počela je utakmica. Otvorio je Mem pogotkom iz vana.

20:29 - Poslušali smo himne i čeka se početak utakmice.

20:15 - Pomoćnik izbornika Horvata Ivano Balić otkrio je uoči utakmice da Luka Cindrić neće nastupiti u ovoj utakmici. Ante gadža upada na srednjeg vanjskog. Francuzi su veliki favoriti.

20:10 - Javio se i Nikola Karabatić koji je porazgovarao s Dragom Vukovićem.

20:00 - Uoči utakmice Maja Oštro Flis bila je s hrvatskim navijačima. Pogledajte kakva je bila atmosfera uoči utakmice:

19:45 - Javio se i Vargek iz 'casa de Vargek'.

19:42 - Na početku emisije 'Vrijeme je za rukomet' svi su primijetili da nema voditelja Marka Vargeka. Zamijenila ga je Ivona Hemen, a dobio je Vargek i foru na svoj račun.

19:30 - Upravo je završila utakmica Srbije i Ukrajine, u kojoj su Srbi slavili 31:23. Pročitajte više OVDJE.

19:20 - Naša reporterka Maja Oštro Flis javila se iz Mađarske.

19:00 - Europsko rukometno prvenstvo je pred vratima. Hrvatska reprezentacija počinje svoj put danas u 20.30 u mađarskom Szegedu protiv starih rivala, aktualnih olimpijskih pobjednika, Francuza.

Francuska je najteži mogući protivnik, jer je riječ o najboljoj rukometnoj naciji posljednja dva desetljeća, a neki će reći najboljoj svih vremena.

Hrvatska je pak silno oslabljena napadom korone na dva najbolja igrača, kapetana Domagoja Duvnjaka i Luku Cindrića, te moćnog lijevog vanjskog Marka Mamića. Duvnjak je prekjučer dobio negativan nalaz, ali je ostao u Hrvatskoj na dodatnim terapijama zbog problema s leđima, a Luka Cindrić, nažalost, još čeka da ga virus pusti.

Rukometni Euro /

Nikša Kaleb o zamjeni za Mamića: 'Očekujem da će Karačić biti prvi kojeg će se pozvati u ovoj situaciji'

Francuska je također imala problema. U Szeged dolazi bez Nedima RemilijaTimotheya N’ Guesana i Luke Karabatića koji su ozlijeđeni, te Elohima Prandija koji je dobio ubod nožem u novogodišnjoj noći. Ali ta je zemlja toliko bogata vrsnim rukometašima da to lako može nadoknaditi.

Nositelji Francuske reprezentacije su neuništivi Nikola Karabatić, Kentin Mahe, Dika Mem i Valentin Porte tako da će pomlađeni Kauboji imati strahovito težak posao.

Povijest hrvatsko-francuskih susreta toliko je bogata da bi se mogla napisati cijela jedna knjiga. Svaki, ali baš svaki susret imao je svoju vrijednost i važnost. Od prvoga, tamo na Mediteranskim igrama 1993. kada smo postali zlatni, do posljednjeg u Montpellieru prošle godine kada su naši reprezentativci izašli pognutih glava.

Na europskim smo prvenstvima s Francuskom do sada igrali deset puta. I pamtimo samo dvije pobjede. Godine 2008. u Lillehameru u polufinalu i u Novom Sadu 2012. godine. Jedanput je rukometni klasik ove dvije momčadi završen neodlučeno i to kada smo bili domaćini EURA 2000. godine.

'Vrijeme je za rukomet' počinje u 19 sati i 30 minuta, a prijenos utakmice gledajte na RTL-u.