NEMOGUĆA MISIJA ŠPANJOLACA? / Ovo su najveći preokreti u povijesti Lige prvaka

Real protiv Borussije Dortmund lovi na Santiago Bernabeu tri gola zaostatka nakon što je u prvom susretu izgubio 1:4, dok će Barca na Camp Nou pokušati nadoknaditi poraz 0:4 iz prve utakmice protiv Bayerna.

29.4.2013.
15:18

Mogu li španjolski velikani Real Madrid i Barcelona nadoknaditi velike zaostatke iz prvih susreta polufinala nogometne Lige prvaka? Pitanje je koje posljednjih dana postavlja sportska javnost.

Pogled u povijesti elitnog natjecanja 'Starog kontinenta' upozorava kako su se čuda događala i ranije.

FINALE LP 1999. BAYERN – MANCHESTER UNITED 1:2

Svakako najveći preokret u povijesti Lige prvaka učinio je Manchester United stigavši do pobjede protiv Bayerna s dva gola u sudačkoj nadoknadi. Bayern je u finalu na Camp Nou poveo u šestoj minuti golom Maria Baslera i vodio je sve do sudačke nadoknade kada su Teddy Sheringham (90+1) i Ole Gunnar Solskjaer (90+3) okrenuli rezultat.

FINALE LP 2005. LIVERPOOL – MILAN 3:2 jedanaesterci (3:3)

Čudesno finale odigrano je i 2005. u Istanbulu kada je Liverpool nakon prvog poluvremena gubio od Milana 0:3, no potom je u razmaku od šest minuta (54-60) zabio tri gola izjednačivši rezultat. Strijelci za 'Rossonere' bili su Maldini (1) i Crespo (39, 44), a rezultat su okrenuli Gerrard (54), Šmicer (56) i Alonso (60). Redsi su nakon izvođenja jedanaesteraca stigli do europskog naslova.

ČETVRTFINALE 2004. DEPORTIVO - MILAN 4:0

Nakon što je Milan u prvom susretu četvrtfinala na San Siru pobijedio 4:1, očekivao se siguran prolaz Rossonera u polufinale. Međutim, Deportivo je na Riazoru priredio senzaciju i pobjedom 4:0 izbacio talijansku momčad koju su predvodili Kaka i Ševčenko. Veliki Milan su srušili Pandiani (5), Valeron (35), Luque (44) i Fran (76).

ČETVRTFINALE 2004. MONACO - REAL 3:1

Te sezone Liga prvaka ponudila je još jedno čudo. Monaco, u kojem je tada igrao i naš Dado Pršo, izbacio je favorizirani Real nakon što je Kraljevski klub u Madridu slavio 4:2, a potom u Kneževini poveo 1:0. Međutim, Monacov trener Didier Deschamps usadio je u svoje igrače hrabrost i optimizam i domaćin je okrenuo rezultat. Junak večeri postao je Ludovic Giuly koji je zabio dva gola (45, 66), a gol je postigao i Fernadno Morientes (48), igrač Reala na posudbi u Kneževini.

DRUGA FAZA NATJECANJA 2001. DEPORTIVO – PSG 4:3

PSG je nakon sat vremena igre vodio na Riazoru 3:0, no Deportivo je u ludoj završnici zabio četiri gola i osigurao plasman u četvrtfinale. Junak preokreta bio je Walter Pandiani koji je zabio tri gola.

DRUGA FAZA NATJECANJA 1998. MONACO – SPORTING 3:2

U izravnom sudaru klubova za plasman u četvrtfinale Sporting je do 65. minute u Kneževini vodio 2:0, no domaćin je na krilim Thierryja Henrya i Davidea Trezegueta okrenuo rezultat, a treći pogodak Henry je postigao u sudačkoj nadoknadi.

POLUFINALE 1999. JUVENTUS - MANCHESTER UNITED 2:3

Nakon 1:1 na Old Trafordu gdje je United izvukao remi golom u sudačkoj nadoknadi, Juve je u uzvratu već nakon deset minuta imao vodstvo 2:0. No, Crveni vragovi' su golovima Keanea, Yorka i Colea okrenuli rezultat i izbori finale u kojem su nakon još veće drame dobili Bayern.