PRIJE TOČNO 18 GODINA / Na današnji dan Ivica Kostelić je na ZOI ispisao povijest hrvatskog skijanja

Ivica je tako, nakon četiri zlata i dva srebra koja je osvojila njegova sestra Janica, postao prvi hrvatski osvajač muškog olimpijskog odličja na Zimskim Olimpijskim igrama.

13.2.2024.
8:47
Zeljko Lukunic/PIXSELL

Ivica i Janica Kostelić najuspješnija su skijaška obitelj u povijesti Zimskih olimpijskih igara. S četiri zlatnih i šest srebrnih medalja suvereno drže prvo mjesto, a upravo je na današnji dan prije 18 godina Ivica osvojio svoju prvu olimpijsku medalju.

SKRIVA GA /

Je li ovo tajni partner Janice Kostelić? Snimljeni su u kupovini s njenom djecom

SKRIVA GA /

Bilo je to na Zimskim olimpijskim igrama 2006. godine u Torinu.

Na svom prvom pojavljivanju na stazi kombinacijskog spusta, te slaloma u dvije vožnje, nije kalkulirao: bio je 14. nakon spusta (zaostatak 2.08 sekundi), nakon prvog slaloma drugi iza Benjamina Raicha, te konačno nakon 2. slaloma ostao na drugom mjestu i osvojio srebrnu olimpijsku medalju. Prvo mjesto pripalo je njegovom velikom rivalu Tedu Ligetyju.

Zanimljivo, Janica Kostelić je na isti dan, četiri godine prije, osvojila prvu hrvatsku olimpijsku medalju u ženskoj konkurenciji.

Slavlje u na cilju u Torinu potrajalo je neko vrijeme, a koliko je Ivici drago što je osvojio svoju prvu medalju na Zimskim Olimpijskim igrama dovoljno govore vratolomije koje je izvodio nakon proglašenja pobjednika. Radio je stoj na rukama, zvijezdu, ljubio snijeg...

Osim srebra iz Torina, Ivica je do kraja karijere osvojio još tri srebra: dva u Vancouveru 2010. (super kombinacija i slalom) te jedno u Sočiju 2014. (super kombinacija).