Hrvatski vaterpolisti su na nedavnom Svjetskom prvenstvu u Kazanju osvojili srebrnu medalju, a kad tome dodamo da su i aktualni olimpijski pobjednici, nema sumnje da se radi o trenutno najuspješnijem ekipnom sportu u našoj zemlji. No, dopredsjednik Hrvatskog vaterpolskog saveza (HVS) Perica Bukić nije nimalo zadovoljan tretmanom svoga sporta u Hrvatskom olimpijskom odboru.
"Činjenica je da smo najuspješniji sportski savez u zadnjih desetak godina, ali da se to ni na čemu ne vidi kod raspodjele financijskih sredstava. Vaterpolo je u zadnjih osam godina osvojio 14 velikih seniorskih i još 13 medalja mlađih nacionalnih selekcija, sve na najvećim europskim i svjetskim natjecanjima. Kad naše prihode od države tj. od HOO-a usporedimo s prihodima vaterpolista u Srbiji, Mađarskoj, pa čak i u Crnoj Gori, razlike su preko 400 posto - na našu štetu. Usporedba s Talijanima još je i gora", upozorio je Bukić u intervjuu za portal Olimpijci.hr.
Protiv proračuna
Ni ne čudi stoga da je HVS bio jedan od dva saveza koji su na Skupštini HOO-a glasali protiv proračuna za 2015. godinu.
"Po kojim se kriterijima rukovodi HOO pri određivanju visine sredstava pojedinim savezima, mi iz vaterpola još uvijek nismo uspjeli shvatiti. Taj nesrazmjer u odnosu na realne potrebe je ogroman i kad bismo gledali zadnjih desetak godina, to su deseci milijuna kuna koje su se trebale utrošiti kako u seniorsku, tako još i više u mlađe reprezentativne selekcije", istaknuo je naš legendarni vaterpolist.
Velik dio novca koji bi mogao pomoći hrvatskom sportu, danas se koristi za spašavanje 'živog mrtvaca', propalog projekta Sportske televizije.
Projekt SPTV-a nije uspio
"Hrvatski vaterpolski savez je na izravan upit podržava li dalji angažman HOO-a u održavanju SPTV-a odgovorio negativno jer smo uvjerenja da projekt kao takav nije uspio. To bez ozbiljne pomoći države ili HTV-a nije ni bilo izgledno. A posebno je za nas upitno ako se ti troškovi i dugovanja podmiruju sredstvima koja su bila namijenjena sportašima."
Može li uopće novi Zakon o sportu riješiti nagomilane probleme?
"Zakon o sportu još nikad nije donesen. Svi dosadašnji zakoni koji su se tako zvali bili su zakoni o Dinamu ili Hajduku ili Zdravku Mamiću. I ove izmjene i dopune su također bile potencirane isključivo odnosima u nogometnoj organizaciji. Nadam se da će netko u Hrvatskoj shvatiti da je, koliko god nogomet bio važan, neprimjereno sve ostale sportove i sportaše držati kao taoce u političkim sukobima koji su prisutni u tom sportu", zaključio je Bukić.
Olimpijci.hr/Sportski.net