Hrvatska je bila bolja od Ukrajine u izvođenju penala i otišla u polufinale EP-a postigavši tako najveći uspjeh u svojoj povijesti.

6.2.2012.
10:48

Junakom dvoboja na kraju se pokazao hrvatski vratar i kapetan reprezentacije Ivo Jukić koji je Ukrajincima obranio tri penala. Neuspješni su bili Kondratjuk, Žurba i Legčanov, a jedini je precizan bio Pavlenko. Za Hrvatsku su pogađali Grcić, Jelovčić i Novak. U osnovnom dijelu utakmice naša je reprezentacija povela u 18. minuti. Jakov Grcić je leđima okrenut golu u kaznenom prostoru povratnom loptom pokušao pronaći nekoga od suigrača. 'Pronašao' je, međutim, Denisa Ovsjanikova od kojeg se lopta odbila u mrežu.

Ukrajinci su izjednačili u 30. minuti kada se nakon pogreške hrvatske obrane Serhij Čepornjuk dokopao lopte i smjestio je u donji desni Jukićev kut. Hrvatska će u polufinalu u zagrebačkoj Areni u četvrtak igrati protiv boljeg iz dvoboja Rusije i Srbije. U drugom današnjem polufinalu branitelj naslova Španjolska je s uvjerljivih 8:3 pobijedila Rumunjsku uz tri gola Torrasa.

4:2 - Gotovo je! Jukić je heroj Hrvatske. Obranio je i udarac Legčanova i odveo Hrvatsku u polufinale!

4:2 - Novak je također uspješan!

3:2 - Pavlenko je zabio

3:1 - Jelovčić je pogodio!

2:1 - Jukić je obranio i udarac Žurbe!

2:1 - Grcić je zabio za vodstvo!

1:1 - Kondratyuk je prvi pucao za Ukrajinu, a Jukić obranio!

50' - Niti nakon drugog produžetka nema pobjednika pa će se pucati penali.

47' - Ukrajinci su bili u napadu, ali naši igrači su ga uspješno prekinuli.

46' - Počeo je drugi produžetak. Grcić je bio u prilici na desnoj strani, no Ukrajinac mu je na vrijeme ušao u blok.

45' - Završio je prvi produžetak. Još nema odluke, i dalje je 1:1.

44' - Kločko je pucao iz daljine, Jukić je opet sačuvao svoja vrata.

43' - Laura je nakon izgubljene lopte pred našim golom srušio Ukrajinca i dobio žuti karton. Jukić je obranio šut iz slobodnog udarca.

42' - Legčanov je traljavo pucao pokraj gola.

41' - Ukrajinci su odlično krenuli, a Kondratyuk je pogodio stativu! Navijači nezadovoljni nekim odlukama sudaca opet ubacuju predmete u teren.

40' - U zadnjim sekundama drugog poluvremena smo izgubili loptu, ali Ukrajinci ipak nisu uspjeli zabiti. Igrat će se produžeci (dva puta po pet minuta).

39' - Grcić je odlično primio loptu, no nije uspio uputiti udarac.

37' - Ukrajinci su imali priliku nakon kornera, no lopta je završila na tribini. Nakon toga je Babić odlično zaustavio napad protivnika, a Jukić u nastavku sjajno obranio atraktivan udarac.

34' - Grcić je bio u odličnoj situaciji, no nije htio pucati, već je išao na asistenciju i Ukrajinci su uzeli loptu.

32' - Babić je pao u napadu nakon kontakta s ukrajinskim igračem, ali sudac se nije oglasio.

31' - Hrvatska je izgubila jednu loptu, moglo je biti vrlo opasno, no Pavlenko je pogriješio i nije uspio zaprijetiti. Novi time-out.

30' - Novak je dobio žuti karton.

29' - Ukrajina je izjednačila golom Chepornyuka koji je pogodio od vratnice.

27' - Babić je pokušao proći po desnoj strani, no prejako si je gurnuo loptu koja je otišla u gol-aut.

26' - Ukrajinci su imali najopasniju priliku u nastavku utakmice, ali srećom nisu zabili. Odmah nakon toga je i Pavlenko pokušao, no Hrvatska se obranila.

24' - Sorokin je zaradio žuti karton jer je pred golom srušio našeg igrača.

23' - Novak je bio u napadu i odlučio sam završiti akciju. Nije uspio zabiti, ali je svejedno podigao publiku na noge.

21' - Počelo je drugo poluvrijeme, a oko 10 tisuća navijača će pokušati pomoći hrvatskim nogometašima da izbore polufinale EP-a!

20' - Završilo je prvo poluvrijeme nakon kojeg Hrvatska ima minimalno vodstvo!

19' - Bilo je opasno. Jukić je imao dvije sjajne intrevencije i sačuvao naš gol.

18' - Ukrajinci su bili u akciji, a Kondratyuk je poslao loptu pokraj gola.

17' - Goooooooooooool! Hrvatska vodi 1:0. Odlična akcija malih Vatrenih. Grcić je na gol-aut liniji dobio loptu i htio proigrati suigrača, ali je pogodio Ovsyannikova od kojeg se lopta odbila u mrežu.

16' - Pavlenko je pucao, ali srećom preko gola.

15' - Ukrajinci su krenuli prema našem golu, no Jelovčić se sjano bacio i izbio loptu. Malo se pritom ozlijedio te je napustio igru da se malo odmori i oporavi.

13' - Marinović je dobio loptu pred ukrajinskim golmanom, no bio je u teškoj poziciji i nije uspio ozbiljnije zaprijetiti.

12' - Hrvatska je loše izvela korner pa su Ukrajinci ukrali loptu i krenuli u napad, no opet je istrčao Jukić sa svog gola i spriječio opasnost.

10' - Mato Stanković je pozvao minutu odmora.

9' - Odlična akcija Hrvatske, no Grcićev udarac je završio u vanjskoj strani mreže. Na drugoj strani je vratar i kapetan Hrvatske Jukić istrčavanjem zaustavio opasnost.

8' - Kločko je pucao, ali njegov udarac je blokiran.

7' - Jakov Grcić je pucao s lijeve strane, ali nije uspio zatresti mrežu.

6' - Hrvatska je izgubila loptu na sredini terena, no srećom nije kažnjena zbog toga.

3' - Marinović je opasno pucao s desne strane, ali nije uspio matirati protivničkog vratara Ivanyaka.

2' - Jedna pogreška hrvatskih igrača, Ukrajinac je pucao s 13 metara, također pokraj gola.

1' - Počela je utakmica! Marinović je već u prvim sekundama isprobao šut, ali lopta je otišla pokraj gola.

"Provjerit ćemo može li biti sankcija ne pružimo li im ruke prije utakmice. Ako to budemo morali napraviti, onda ćemo barem okrenuti glavu od njih", izjavio je hrvatski izbornik Mato Stanković prije utakmice, no igrači su se ipak pozdravili te je tako izbjegnut skandal.

Hrvatska je pobjedom nad Češkom od 5:4 ostvarila povijesni uspjeh, ušla među osam najboljih u Europi, ostvarila zacrtani cilj.

"Mi smo svoje napravili, više nemamo pritiska i to je dobro. Sada mi je najbitnije da se što bolje odmorimo, 7-8 igrača izvlači ovo prvenstvo. Objektivno, Ukrajina je od Češke bolja za trideset posto, to je šablonska momčad koja hladno kažnjava pogreške. Najvažnije je ne primiti rano gol, trebat će nam sreće, ali ima i kod nas još prostora za podizanje igre", kazao je izbornik Hrvatske Mato Stanković.

Ukrajina je kvalitetan suparnik, ali Marinović i društvo protiv njih će imati velik motiv. Između Ukrajinaca i naših ima nesređenih računa. Naime, prije dva mjeseca u kvalifikacijama za prvenstvo svijeta Ukrajina je sa 4:2 izgubila od Azerbajdžana, bio je to jedini rezultat koji je Hrvatsku izbacivao s velikog natjecanja. Tada su naši demonstrativno napustili dvoranu zbog sumnji u namještaljku.

"To je bilo nevjerojatno! Provjerit ćemo može li biti sankcija ne pružimo li im ruke prije utakmice. Ako to budemo morali napraviti, onda ćemo barem okrenuti glavu od njih. A ja stvarno ne znam kako ću pružiti ruku njihovu izborniku", poručio je Stanković.