TOTTENHAM U FINALU LIGE PRVAKA: / Ludnica u Amsterdamu, Spursi u zadnjim sekundama zabili za čudesan preokret

Veliko finale igra se 1. lipnja na stadionu Wanda Metropolitano u Madridu

8.5.2019.
19:12

Nogometaši Tottenhama plasirali su se u finale Lige prvaka nakon što su golom Lucasa Moure u zadnjoj sekundi susreta u Amsterdamu pobijedili Ajax s 3-2. U prvoj utakmici Nizozemci su slavili s 1-0. Pogotke su za Ajax dali Matthijs de Ligt (5) i Hakim Ziyech (36), dok je za Tottenham trostruki strijelac bio Lucas Moura (55, 59, 90+5).

U dramatičnom polufinalu u Amsterdamu gledali smo dva vrlo različita poluvremena - prvo u kojem je dominirao Ajax koji je vodio s ukupnih 3-0 i drugo, u kome se Tottenham s tri gola Moure čudesno vratio i ušao u finale, u kojem ga u Madridu čeka Liverpool.

Pochettino bez Kanea

Tottenhamu je ovo bio tek peto sudjelovanje u elitnom natjecanju i prvi puta će igrati finale, a Ajax je ostao na četiri naslova (1971,1972, 1973 i 1995). Pochettino je i dalje bio bez svog najboljeg napadača Kanea i stopera Sanchesa, dok je trener Ajaxa u zadnji trenutak ostao bez napadača Neresa, koji imaju ozljedu šake.

Ajax je počeo silovito, u 4. minuti Tadić je opalio snažno s desetak metara, a vratar Lloris je vršcima prstju odbio u korner, iz kojeg su Nizozemci ipak poveli. Lasse Schone je poslao ubojiti centaršut u šestnaesterac iz kornera, a tamo se perfektno snašao Matthijs de Ligt i pogodio desnu stranu mreže.

U 7. minuti Son je iskosa pogodio vratnicu, a Južnokorejanac je u novoj prilici u 24. minuti tukao preslabo. Uzvratio je Tadić udracem malo pokraj vrata u 31. minuti, a četiri minute kasnije srpski igrač je pravovremeno uposlio Marokanca Ziyecha koji iz prve ljevicom šalje loptu neobranjivo u kut Tottenhamovih vrata za veliko vodstvo Ajaxa od 2-0.

Moura kreirao preokret

U 54. minuti prva šansa u drugom dijelu,a udarac Allija iz blizine brani vratar Onana. Minutu kasnije Englezi ipak dolaze do gola nakon akcije Moure i Allija, koju je završio Brazilac preciznim šutem u sami kut. U 59. minuti Tottenham je odigrao prekrasnu akciju u kojoj je Llorenteov šut s tri metra čudesno obranio Onana, ali u nastavku akcije lopte se dokopao Lucas Moura i s desetak metara ponovno pogodio za 2-2 te odveo utakmicu u neizvjesnost.

Ziyech je u 63. minuti uputio udarac koji je završio nekoliko centimetara od gola, a u protunapadu je novi udarac Moure u zadnji trenutak blokirao De Ligt. U dramatičnoj završnici u 79. minuti Ziyechov udarac s 18 metara odsjeda na desnoj vratnici, a na drugoj strani u 85. minuti nakon kornera je udarcem glavom Vertonghen pogodio gredu. I kada se očekivao kraj jednu svijeću u kazneni prostor spustio je Llorente, a Brazilac Moura je opet bio prvi na lopti i po treći puta pogodio sami kut za čudesni prolaz Tottenhama.

AJAX - TOTTENHAM 2-3

Pred 55.000 gledatelja na Cruyff Areni sudio je Brych iz Njemačke.

Strijelci: 1-0 de Ligt (5), 2-0 Ziyech (35), 2-1 Moura (55), 2-2 Moura (59), 2-3 Moura (90+5)

AJAX: Onana - Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico - Van de Beek(Magallan, 90), Schöne (Veltman, 60), De Jong - Ziyech, Tadić, Dolberg (Sinkgraven, 67)

TOTTENHAM: Lloris - Trippier (Lamela, 81), Alderweireld, Vertonghen, Rose (Davies, 83)- Wanyama (Llorente, 46), Sissoko, Alli - Eriksen - Lucas, Son

UŽIVO

Ajax - Totenham 0-0

Ajax: Onana; Mazraoui, De Ligt, Blind, Tagliafico; Schöne, De Jong; Ziyech, Van de Beek, Neres; Tadić

Tottenham: Lloris, Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose, Wanyama, Sissoko, Eriksen, Dele, Lucas, Son

97' Gotova je utakmica, Tottenham je u finalu

95' Ajax je zabio za 2:3, Moura je apsolutni heroj

93' Ajax je sada mogao sve riješiti, ali Lloris brani

90' Igrat će se još pet minuta sudačke nadoknade

87' Dvije ogromne prilike za Tottenham, prvo Verthongen, a zatim Son su pokušali, ali rezultat ostaje 2:2

85' Sama završnica utakmice, Tottenham u totalnoj ofenzivi

80' Tottenham ide na sve ili ništa, ulaze Lamela i Davies, a izlaze Trippier i Rose

79' Sada je Ziyech mogao riješiti utakmicu, pucao je sa šesnaest metara, ali lopta pogađa vratnicu

76' Novi žutoi karton. Dobio ga je Tottenhamov Danny Rose

71' Još manje od 20 minuta do kraja, hoćemo li vidjeti još koji gol?

70' Sada dvije velike šanse za Ajax, prvo je pucao De Ligt, a zatim Ziyech, ali nema gola

LUDA UTAKMICA U JOHNN CRUYFF ARENI: Pogledajte kako je Brazilac vratio Spurse iz mrtvih

MAGIČNA UTAKMICA NA JOHAN CRUYFF ARENI: /

Pogledajte kako je Brazilac bacio u očaj Nizozemce i odveo Spurse u finale

64' Sijeva pred oba gola, Tottenhamu treba još jedan gol za finale!

59' Gol! Moura ponovno zabija nakon kaosa u obrani Ajaxa, blizu je nova senzacija

57' Gol je ohrabrio spurse koji sada imaju inicijativu, ništa još nije gotovo u Amsterdamu

55' Gol! Tottenham je smanjio zaostatak, strijelac je Moura

54' Velika prilika za Tottenham, s pet metara puca Eriksen, brani Onana

50' Sada žuti karton i za igrača Ajaxa, zbog grubog prekršaja zaslužio ga je Dolberg

46' Počelo je drugo poluvrijeme, a Tottenham radi jednu promjenu. Izlazi Wanyama, a ulazi Llorente

45+1' Kraj prvog dijela

45' Sam kraj prvog poluvremena, Ajax sve kontrolira

41' Ajax razbija Engleze, Tottenham nema ideje

35' Gol! Ajax zabija za 2:0, Ziyech krasno pogađa, ukupni rezultat je 3:0

31' Posjed lopte nakon prvih pola sata je izjednačen, 50 - 50

30' Sada velika prilika za Ajax, izvrstan prodor Tadića, ali ne puca u okvir gola

27' Tottenham i dalje opasniji, Ajax se brani

25' Velike prilike za Tottenham, Son i Erkisen psu pucali iz izvrsnih pozicija, ali Onana brani

POGLEDAJTE POVIJESNI GOL AJAXA U LIGI PRVAKA: Genijalni Nizozemac ovim je potezom ušao u odabrano društvo

17' Grub prekršaj Sissoka na Tagliaficu zbog kojeg je dobio žuti karton

9' Tottenham ima inicijativu, ali ne i konkretne pokušaje

6' Tottenham je umalo izjednačio. Izvrsan prodor Sona, ali pogađa vratnicu

5' Ajax vodi! Matthijs de Ligt je zabio glavom

3' Ajax je pritisnuo, ali bez konkretnog udarca prema golu

1' Počela je utakmica i borba za finale

20:55 - Atmosfera na stadionu u Amsterdamu je užarena, još pet minuta do početka

19:06 - Tottenham još nikada nije igrao u finalu najeltinijeg klupskog nogometnog natjecanja.

Bitka u Amsterdamu

Najbolja priča ovosezonske Lige prvaka Ajax u Amsterdamu čeka Tottenham sa zalihom 1:0 iz Londona. 'Kopljanici' love svoje sedmo finale, no prvo nakon 1996. kada su u završnom susretu izgubili od Juventusa. Zadnju od, svoje četiri krune, Ajax je osvojio godinu dana ranije u finalu protiv Milana.

Tottenham nikada nije igrao u finalu elitnog natjecanja 'Starog kontinena'. Ovo mu je tek drugi nastup u polufinalu, do sada jedini put do poluzavršnice je stigao prije 57 godina kada je ispao od Benfice.

Spursi bez glavnog napoadača

Tottenham će u uzvratu biti jači za Son Heung-mina, koji je u četvrtfinalu 'uništio' Manchester City, ali je prvi susret protiv Ajaxa propustio zbog žutih kartona. Navijači Spursa se nadaju kako će liječnička služba 'pokrpati' Harryja Kanea, no izgledi za njegov nastup su vrlo mali.

Prije ovog sraza, Tottenham i Ajax su do sada igrali samo jednom, u 1. kolu Kupa kupova 1981. godine, a dalje su prošli Englezi s dvije uvjerljive pobjede (3-1, 3-0).