AJAX I UNITED DRHTALI DO ZADNJE SEKUNDE: / Engleski i nizozemski velikan zakazali sastanak u Stockholmu

U finalu Europske lige 24. svibnja u Stockholmu igrat će Manchester United i Ajax.

11.5.2017.
22:58
Afp

Manchester United je na Old Traffordu odigrao 1-1 protiv Celte Vigo obranivši pobjedu od 1-0 iz Španjolske, dok je u drugom susretu Lyon pobijedio Ajax 3-1, ali to nije bilo dovoljno jer su Nizozemci u prvom susretu slavili 4-1.

TRILER NA OLD TRAFFORDU: /

Pogledajte kako je Celtin napadač propustio šokirati United u posljednjim sekundama

"Crveni vragovi" su poveli u 17. minuti golom Marouanea Fellainija, a potom odlučili čuvati prednost. Celta je napadala i imala je nekoliko lijepih prilika, a uspjela je izjednačiti u 85. minuti golom Facunda Ronacaglije.

Dvije minute kasnije došlo je do gužve i naguravanja na centru nakon čega je rumunjski sudac Ovidiu Hategan pokazao dva crvena kartona, po jedan na svakoj strani. Kod domaćina je isključen Eric Baily, a kod gostiju strijelac Ronacaglia.

Do kraja utakmice United je uspio obraniti remi i izboriti finale jedinog europskog natjecanja koje nije osvojio. Ligu prvaka je osvojio tri puta (2008, 1999, 1968), a Kup pobjednika kupova jednom (1991).

Lyon bio na rubu senzacije

U drugom susretu ponovo smo gledali fantastičnu utakmicu sa četiri gola i niz sjajnih prilika na obje strane. Na koncu su gosti izdržali s igračem manje izgubivši 1-3 što im je bilo dovoljno za prvo finale nakon 21 godine.

Ajax je poveo u 27. minuti golom Kaspera Dolberga, no Lyon je u samoj završnici prvog dijela okrenuo rezultat golovima Alexandrea Lacazettea. Francuski napadač je u 45. minuti realizirao jedanaesterac za 1-1, a 81 sekundi kasnije zabio je i za 2-1 na Fekirovu asistenciju.

Domaćin je u nastavku susreta imao nekoliko sjajnih prilika, no treći pogodak je pao tek u 81. minuti, a strijelac za 3-1 bio je Rachid Ghezzal. U 84. minuti Ajax je ostao s igračem manje nakon što je drugi žuti dobio Nick Viergever i do kraja ogleda činilo se kako će Lyon zabiti i četvrti gol i izboriti produžetak. Pogodak je visio u zraku, ali Francuzi nisu uspjeli.

Ajax je mogao mirnije zaključiti utakmicu da Donny van de Beek je 79. minuti nije pogodio vratnicu.

Klub iz Amsterdama je jedan od četiri kluba koji su osvojili sva tri europska trofeja, a preostala tri su Juventus, Bayern i Chelsea. 'Kopljanici' su četiri puta bili europski prvaci (1971, 1972, 1973, 1995), a po jednom su slavili u Kupu kupova (1987) i Kupu Uefa (1992), međutim posljednje finale nekog kupa su igrali 1996. kada su izgubili od Juventusa u Ligi prvaka (0-1).

Lyon u svojoj povijesti nikada nije igrao euro-finale. Tri puta je stigao do polufinala i sva tri puta ispao. Ove godine u Europskoj ligi, prije sedam godina u Ligi prvaka, a 1964. u Kupu kupova.

Zanimljivo, niti jedan francuski klub nije osvojio ovo natjecanje, niti je stigao do finala.

Uživo:

Manchester United - Celta 1:1

(Lyon - Ajax 1:1 (Lacazette 45 p., 45+1, Ghezzal 81/Dolberg 27))

Manchestre United: Romero; Valencia, Bailly, Blind, Darmian; Fellaini, Herrera, Pogba; Lingard, Mkhitaryan, Rashford.

Celta: Alvarez; Mallo, Cabral, Roncaglia, Jonny; Wass, Radoja, Hernandez; Aspas, Sisto, Guidetti.

Kraj

90' I United je u finalu. Celtin napadač Guidetti je imao stopostotnu šansu u zadnjim sekundama, ali je još jenodm bio neprecizan.

90' Kraj u Lyonu. Ajax je u finalu.

89' Roncaglia i Bailly su pocrvenili nakon gužve.

86' GOOL Facundo Roncaglia ugurao je loptu pokraj Romera.

81' Ghezzal je zabio za 3:1 Lyona. Još ih gol dijeli do senzacionalnog povratka u igru za finale. U zadnjih pet minuta Ajax će igrati bez Viergevera, koji je isključen zbog dva žuta kartona.

75' John Guidetti je bio u odličnoj prilici, bio je usamljen u 16-ercu, ali je udarac glaovm zavšio kraj gola.

70' Fellaini je tukao u sami kut, Alvarez je još jednom skinuo.

64' Marcus Rashford prošao je dva braniča i pucao, ali je Sergio Alvarez sjajno obranio njegov udarac po sredini gola.

59' John Guidetti je zaprijetio. Primio pas u šesnaestercu, ali je lopta jotišla lijevo od gola.

49' Mkhitaryan je snažno tukao s 20-ak metara, Alvarez je skinuo.

46' Nastavile su se utakmice.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45+1' Lacazette je dao još jedan gol. Nabil Fekir je poslužio za Lacazettea, koji je trebao samo zabiti iz blizine.

45' Lacazette je zabio iz penala za 1:1 u Lyonu.

43' Sisto je odlično ubacio, Wass je tukao sa sedam, osam metara glavom, međutim neprecizno.

40' Sisto je probao dalekometnim udarcema iznenaditi Romera, ali je lopta završila visoko iznad gola.

38' Pogba je tukao s ruba 16-erca, lopta se odbila od bloka u korner, ali sudac to nije vidio što je razljutilo Francuza.

Fantastičan Pogbin potez:

27' Ajax je poveo u Lyonu.

24' Još je dva puta United zaprijetio i to preko Mkhitaryana i Lingarda.

17' GOOL Rashford je ubacio u kazneni prostor, Fellaini je utrčao i glavom gurnuo loptu u mrežu.

12' Početak utakmica pripao je gostima, koji domaćinima ne dopuštaju izlazak i njihove polovice. Imaju 69 posto posjed lopte.

4' Aspas je tukao iskosa, Romero je vršcima prstiju izbio u korner.

1' Počela je utakmica na Old Traffordu.