BORBA ZA NASLOV IDE DALJE / Hajduk razbio Istru i ostao u utrci za prvaka, Bijeli mogu do titule, ali im se moraju poklopiti dva rezultata

Hajduk može do naslova ako Dinamo izgubi od Šibenika, a onda sruše Modre u zadnjem kolu na Maksimiru

14.5.2022.
21:13

Nogometaši Hajduka zadržali su izglede za osvajanje naslova prvaka Hrvatske, prvog nakon 2005. godine, 3-1 (1-1) domaćom pobjedom protiv Istre 1961 u susretu pretposljednjeg, 35. kola.

Neopterećeni gosti iz Pule poveli su preko Mahmouda Abdallahija (15), ali Hajduk je preokrenuo s dva gola Marka Livaje (45+2-11m, 51-11m) iz kaznenih udaraca, da bi konačni rezultat postavio Filip Krovinović (53).

Na gotovo ispunjenom Poljudu igrači Hajduka su ušli u utakmicu s pristupom "lako ćemo" što im se obilo o glavu u 15. minuti kada je Mahmoud presjekao dodavanje Eleza za Ferra na sredini igrališta, sjurio se prema kaznenom prostoru i svladao Kalinića.

Hajduk loše otvorio

Niti primljeni pogodak nije probudio Hajduk koji u prvih pola sata nije odigrao niti jednu smislenu akciju, štoviše gosti su još dva puta zaprijetili mogućim povećanjem prednosti.

VELIČANSTVENO /

Splićani znaju napraviti pravu atmosferu. Pogledajte ludnicu na prepunom Poljudu!

Ipak, u samoj završnici prvog poluvremena sve se promijenilo, sudac Lovrić je nakon više od pet minuta konzultacija s VAR-om i pregledavanja snimke ustanovio kako je "sendvič" u kojemu se našao Ljubičić između gostujućeg vratara Majkića i stopera Perkovića na rubu peterca podložan najstožoj kazni, a siguran izvođač bio je najbolji strijelac prvenstva Livaja. Samo dvije minute potom Lovrić je i isključio Mahmouda dodijelivši mu drugi žuti karton jer je procijenio kako je s leđa startao na Lovrencsicsa iako je dojam kako se Mađar u redovima Hajduka sam ozlijedio.

Hajduk - Istra

Na bod od Dinama

Početkom drugog poluvremena Caseres je neoprezno u svom kaznenom prostoru povukao Grgića pa je Hajduk dobio još jedan kazneni udarac kojega je Livaja realizirao za 2-1, a u 53. minuti već je bilo 3-1. Livaja je lijepo ostavio loptu za udarac s ruba kaznenog prostora Krovinoviću, a veznjak "bijelih" je pogodio sam donji lijevi kut.

Ovom pobjedom Hajduk je stigao do 72 boda, jednog manje od vodećeg Dinama, koji u nedjelju gostuje kod Šibenika, te je i dalje u igri za osvajanje naslova. No, za to im je potrebno da Dinamo u nedjelju ne pobijedi na Šubićevcu. U tom slučaju o prvaku bi se odlučivalo u izravnom dvoboju Dinama i Hajduka u posljednjem kolu u Zagrebu. No, ako Dinamo pobijedi, već će u nedjelju osigurati naslov, pa će derbi u posljednjem kolu biti revijalnog karaktera.

Istra 1961 je sigurna deveta sa 28 bodova, četiri manje od osmog Šibenika, a osam više od posljednjeg Hrvatskog dragovoljca.

UŽIVO

Hajduk - Istra 3:1

Hajduk: L. Kalinić, Lovrencsics, Ferro, Elez, Čolina, Fossati, Grgić, Krovinović, Biuk, Livaja, Ljubičić. Klupa: Subašić, Posavec, Vuković, Simić, Kalinić, Meljnjak, Atanasov, Mikanović, Sahiti

Istra: Majkić; Galilea, Perković, Joao Silva - Caseres, Mlinar, Blagojević, Hujber, Rovis - Mahmoud - Beljo

----------------------------------------------------------------

Kraj

86' Biuk je nakon solo prodora bio u izvrsnoj prilici, no nije ju uspio pretvoriti u pogodak.

76' Sahiti je sad zatresao okvir gola. Istra je imala dosta sreće.

74' Malo su Bijeli stali s opasnim napadima, ali i dalje dominiraju u svakom pogledu.

63' Livaja je tukao iskosa, lopta je završila od bloka u korneru. Bila j to izgledna prilika Hajduka.

56' Nikola Kalinić je ušao u igru umjesto Grgića.

54' GOOL Krovinović je povisio na 3:1. Primio je veznjak Bijelih loptu na 16 metera, a zatim sjajnim, odmjernim udarcem, pogodio donji lijevi kut. Neobranjivo za vratar gostiju.

49' Novi penal za Hajduk.

46' Utakmica se nastavila. Hajduk je napravio tri izmjene. Igru su napustili Lovrencsics, Čolina i Ljubičić, a ušli su Mikanović, Melnjak i Sahiti

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45+ Mahmoud je zaradio crveni zbog starta s leđa.

45' GOOL Livaja je zabio iz penala i vratio stvari na početak.

41' Sudac je pokazao na bijelu točku nakon pada Ljubičića. Nakon konzultacija s VAR-om i pregleda snimke ostao je pri svojoj odluci.

37' Fossati je snažno tukao s 22 metra, lopta je otišla malo preko gola.

30' Skoro su Bijeli primili novi pogodak. Hujber je primio loptu an desetak metara, oslobodio se braniča, ali je njegov udarac obranio Kalinić.

29' Traju nekakvi pokušaji Hajduka da stvari preokrenu u svoju korist, ali za sada ne uspijevaju.

17' GOOL Mahmoud je zabio za vodstvo gostiju nakon velike pogreške Eleza.

12' Mahmoud je tukao s 20-ak metara, ali je lopta od bloka otišla u korner.

10' Za sada nema uzbuđenja na travnjaku, međutim na tribinama gori.

6' Joao Silva ostao je ležati na podu nakon teškog sudara s vratarom Majkićem. No, nastavit će igru stoper Istre.

3' Hajduk je nešto konkretniji na otvaranju. Grgić je ubacio u peterac, ali Livaja nije stigao do lopte.

1' Počela je utakmica na Poljudu. Oko 15 tisuća navijača je na tribinama.

19:02 - Eto i nje tu.

19:00 - Vrijeme je idealno za igru. Poljud je okupan suncem i lijepo je popunjen.

17:48 - Pomalo iznenađujuće Damrbauskas je ostavio Nikolu Kalinića na klupi. Navodno ima manju ozljedu.

17:35 - Poznato je kako stvari stoje. Hajduk porazom ispada iz utrke za naslov, remi ih održava u životu ako Modri izgube od Šibenika, a pobjeda im neće ništa značiti ako Dinamo sutra upiše tri boda na Šubićevcu.

"Pobjedom nad Istrom možemo osigurati drugo mjesto, ali i zadržati šansu za osvajanjem prvog mjesta. Znamo da rasplet prvenstva ne ovisi o nama, ali moramo izaći na teren, odigrati najbolje što možemo i osvojiti sva tri boda. Atmosfera je jako dobra, ekipa smo s puno samopouzdanja i bitno je da odradimo svoj dio zadatka pa ćemo vidjeti što će se dogoditi dan poslije", rekao je Hajdukov trener Valdas Dambrauskas na konferenciji za medije uoči dvoboja.

17:41 - Utakmicu prenosi Arena Sport 1.