Za sva vremena /

Priča o Josefu Bicanu, zaboravljena legendi čiji nevjerojatan rekord Cristiano Ronaldo još uvijek nije ulovio

Image
Foto: screenshot YouTube

Josef Bican je i dalje najbolji golgeter svih vremena, barem dok njegov rekord ne sruši Cristiano Ronaldo. Mi vam donosimo nevjerojatnu priču o čovjeku čiji je otac umro zbog nogometne ozljede, majka tukla protivničke igrače kišobranom, a on postao neosporna legenda najpopularnijeg sporta na svijetu.

20.3.2022.
10:00
screenshot YouTube
VOYO logo

Tijekom prošlog tjedna Cristiano Ronaldo postigao je hattrick u domaćoj pobjedi Manchester Uniteda protiv Tottenhama te je dosegao nevjerojatnu brojku od 807 službenih pogodaka u klupskim i reprezentativnim nastupima. Nakon toga pojavila se vijest da je time Ronaldo postao najbolji strijelac svih vremena prestigavši Josefa Bicana, čehoslovačko – austrijskog nogometaša iz prve polovine 20. stoljeća. Dvojba o tome tko je najbolji golgeter svih vremena ipak će se produžiti još neko vrijeme, jer doći do točne informacije o broju golova koje je Bican zabio za vrijeme karijere je ipak nešto teži posao.

Image
Najbolji svih vremena /

Koliko je dobar bio Pele: Bosonogi dječak koji tehnicira narančom postao je prvi svjetski nogometni superstar i promijenio povijest sporta

Image
Najbolji svih vremena /

Koliko je dobar bio Pele: Bosonogi dječak koji tehnicira narančom postao je prvi svjetski nogometni superstar i promijenio povijest sporta

Naime, ovaj je Čeh tijekom svoje 20-godišnje karijere ukupno postigao 1 468 pogodaka no u tom zbiru se računaju i golovi postignuti u prijateljskim, pripremnim i revijalnim utakmicama. Početkom 21. stoljeća statističari su si dali truda te su pokušali doći do točnog broja golova koje je Bican postigao u službenim utakmicama te su se zaustavili na 805 pogodaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ronaldo još uvijek 'kratak'

Josef Bican je tako okrunjen za 'zlatnu loptu 20 stoljeća' i dugo se taj broj smatrao konačnim i točnim. No prije nekoliko godina su si statističari iz Češkog nogometnog saveza dali u reviziju i došli su do zaključka kako Bicanu nisu uračunati pogoci koji je postigao igravši u Drugoj ligi za Hradec Kralove 1952. godine. Zapazili su stručnjaci iz Ureda za povijest i statistiku nogometnog saveza Češke još neke manje propuste u ranijim brojanjima te su početkom 2021. objavili konačan broj od 821 pogotka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako FIFA ne vodi službenu statistiku koja se tiče broja postignutih golova kroz povijest podatak kojeg je iznio Češki nogometni savez je najvjerodostojniji te se iz toga izvlači zaključak da Cristianu Ronaldu nedostaje još 14 golova da bi dosegao Bicana. Ronaldo će i taj rekord jednom, možda već ove sezone, srušiti no još uvijek to nije učinio.

Tko je Pepi Bican?

No tko je Josef Bican zvani Pepi, čovjek koji i dan danas drži titulu Zlatne kopačke svih vremena?   

Josef Bican je rođen 1913. godine u Beču kao dijete čeških emigranata. Vrijeme je to u kojem je nogomet na europskom kopnu bio tek u povojima, a starije su generacije na tu novu igru gledali sa dosta skepse. Tako ne čudi da je Bicanova majka Ludmila nije bila sretna time što je mali Josef bio lud za nogometom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ludmila je imala još jedan, znatno jači razlog da svog sina drži dalje od nogometa. Naime, Bican stariji, Josefov otac František je upravo na nogometnom terenu doživio ozljedu koja ga je stajala života. Kad je malom Josefu bilo svega osam godina njegov otac koji je nastupao za bečku Hertu je u jednom duelu dobio brutalan udarac od kojeg mu je stradao bubreg, a kako nije želio ići doktoru stanje mu se pogoršalo i naposljetku je umro.

Ipak talent mladog Bicana kojem su još u djetinjstvu zakačili nadimak Pepi bio je toliko očigledan da ga ni majka nije mogla sputavati predugo. Tako je Pepi svoj nevjerojatan nogometni put započeo u istoj onoj bečkoj Herti u kojoj mu je igrao i otac. Do svoje 18 godine Bican se profilirao u jednog od najboljih nogometaša u Austriji te ga je jedva punoljetnog u svoje redove doveo najjači austrijski klub tog vremena – Rapid iz Beča. Svega dvije godine kasnije Bican je zarađivao 600 šilinga tjedno što je bilo dvadeset puta više no što je dobar radnik mogao zaraditi u istom periodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Majka mu prebila protivnika kišobranom

Za taj period njegove karijere vezana je i jedna anegdota koja uključuje i njegovu majku Ludmilu. S obzirom na traumu koju je proživjela nakon što je Josefov otac zbog nogometa stradao, Ludmili su trebale godine da se odvaži pogledati sina uživo. A kad se konačno ukazala na stadionu, stara kuharica je napravila teški nered na terenu. Nakon jednog malo grubljeg starta na Josefa, njegova majka je ušla na travnjak i kišobranom napala protivničkog igrača koji joj je startao na sina.

Bican je 30-ih bio na vrhuncu snage i bio je apsoluno neumoljiv prema protivničkim obranama. Krasila ga je spretnost u kaznenom prostoru, dobra igra glavom i iznimna brzina. Prema dostupnim podacima riječ je o jednom od najbržih nogometaša svih vremena. Navodno je na 100 metara trčao između 10.6 i 10.8 sekundi. Naravno, podatke iz tog vremena uzimamo s dozom skepse i opreza no čak i da taj podatak nije precizan, jasno je koliko je Bican bio hitronog i neugodan. Sliku o njegovoj dominantnosti pokazuje i podatak da je tijekom karijere čak 12 puta bio najbolji strijelac u ligi.

Ne Fuhreru i reprezentaciji Reicha

Ovaj se veličanstveni Čeh pojavio i na Svjetskom prvenstvu kada je u austrijskom dresu nastupio na Mundijalu 1934. godine predvodeći čuveni Wunderteamom došao do polufinala u kojem ih je na kontroverzan način porazila Italija, kasniji prvak Svijeta.

Iako je bio na vrhuncu svoje nogometne karijere bilo je jasno da za mladića slavenskih korijena dolaze teška vremena. Uspon nacizma u Njemačkoj i pripajanje Austrije Reichu je Josefa dovelo pred sudbonosan izazov. Nacisti su ga htjeli u svojoj reprezentaciji no Bican je umjesto pozdrava Fuhreru izabrao teži put i zatražio čehoslovačko državljanstvo.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetsko prvenstvo 1938. godine ipak nije vidio zbog komplikacija s registracijom tako je Mundijal četiri godine ranije ostao njegov jedini nastup na najvećem nogometnom natjecanju. U istom periodu Bican iz Rapida prelazi u jedan od najboljih klubova tog vremena, prašku Slaviju.

Heroj Slavije i sukob s Partijom

Češka, a pogotovo Prag su tih godina glasili za kolijevku nogometne avangarde, a Bican je u gradu na Vltavi imao gotovo božanski status. Bio je toliko popularan da je Slavija čak naplaćivala ulaznice za treninge na kojima je Bican bio oslobođen treniranja s ostatkom ekipe. On je trebao samo zabavljati publiku te je i sam jednom prilikom istaknuo kako se osjećao kao cirkuska atrakcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 13 godina koliko je proveo u Slaviji, Bican je u 221 nastupu zabio nevjerojatnih 425 ligaških golova, a sa slavnim češkim klubom je osvojio i tada važni Mitropa kup, svojevrsno natjecanje najboljih klubova iz srednje Europe i Italije. Kraj rata je, što je paradoksalno, Bicanu donio nove probleme.

Juventus mu je ponudio suludu cifru za transfer što je Pepi odbio, jer se bojao uspona komunizma u Italiji. No komunizam nikad u Italiji nije preuzeo državu, no u njegovoj Češkoj jeste što tvrdoglavog i neovisnog Bicana baca u nemilost partije kojoj se nije htio pridružiti.

Gotovo zaboravljen do početka 21. stoljeća

Nakon toga povlači se po manjim češkim klubovima, a nakon karijere radi kao običan fizički radnik. Njegova agonija i sustavno zatiranje Bicanovih uspjeha trajalo je gotovo 25 godina sve dok nakon praškog proljeća nije uspio otići iz Čehoslovačke. Neko je vrijeme radio kao trener u Belgiji s dosta uspjeha no usprkos svemu tome, ovaj je nogometni velikan bio gotovo zaboravljen. Sve do početka 21. stoljeća nije ga se uopće spominjalo kada se pričalo o najboljim strijelcima u povijesti, a on sam je šutio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ipak, desetak mjeseci prije Bicanove smrti, početkom 2001. godine Međunarodni institut za nogometnu povijest i statistiku je njegove uspjehe iskopao iz ropotarnice povijesti te mu je priznato gotovo 230 pogodaka koje je postigao tijekom Drugog svjetskog rata.

'Što oni misle, da je lakše zabijati u ratu'

Već tada se njegov doseg suočio s podcjenjivanjem no Pepi Bican je imao spreman odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Naslušao sam se priča kako je u moje vrijeme bilo lakše zabijati. Ali, šanse za pogodak bile su iste i prije sto godina i bit će iste i za stotinu godina. Kada sam imao pet šansi, ja sam zabijao pet golova, kada sam ih imao sedam, zabijao sam sedam. I što oni misle da je lakše zabijati golove u ratu', kazao je u jednom od posljednjih svojih intervjua.

Češki su novinari te 2001. konstatirali da je veliki Pepi napokon dobio priznanje koje zaslužuje te da je mogao u miru umrijeti. Bican je umro u 88. godini, a njegov spomenik na kultnom praškom groblju na Vyšehradu mjesto je na kojem se navijači Slavije nerijetko sjete svog donedavno zaboravljenog idola.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo