Kolumnist uglednog britanskog GuardianaBarney Ronay u svojoj je kolumni na web izdanju spomenutih novina, objavljenu jučer navečer na temu osnivanje bogate ali ipak odmetnuteSuperlige, istaknuo kako su vlasnici nogometnih velikana, u trenucima pandemije koronavirusa, uvidjeli svoju šansu za zaradom u trenutku kad navijača nema na tribinama i kako njih navijači niti malo ne zanimaju, nego samo zarada. Dobro, to se već i znalo prije.
Football fans opposing the European Super League outside Old Trafford in Manchester. Picture date: Monday April 19, 2021.,Image: 606569580, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
BETIS JEDNIM POTEZOM UZBURKAO DUHOVE U ŠPANJOLSKOJ: Što će Real, Barça i Atlético kazati na ovo? Ovo im je najveći ‘šamar’ ikad
'Pohlepa je dobra. Pohlepa će učiniti da vaše tržište funkcionira'
"Europska Super liga može biti mnogo toga: strukturna neizbježnost, uzbudljiv novi format, sjajna znojava orgija škrtosti koja gura gušu. Ali to teško može iznenaditi ikoga trenutno. U stvarnosti je ovo najnoviji nogometni biznis, još jedan trenutak u kojem se ovaj veličanstveni, beskrajno zbrkani komad javnog kazališta zrcali i odražava svijet oko sebe, onakav kakav jest. Pohlepa je dobra. Pohlepa će učiniti da vaše tržište funkcionira. Ovo je možda sve istina. Ali još jedna stvar kod pohlepe je što nema prekidač za isključivanje ili krajnju točku. Ruke koje hvataju zgrabit će sve što mogu - i onda podići pogled u potrazi za još malo. Dobro nam došli: 2021.", stoji u tekstu u kojem se ističe:
Najveći nogometni klubovi otkrili su ono što su već znali - da im zapravo nisu potrebni ti problematični, bučni ljudi na tribinama, da je i ova kriza prilika. Uvijek je postojao strah da će se stvar kojoj smo se vratili izmijeniti, umanjiti na neki način. Pa, evo ga. Prosvjedi, mobilizacija, angažman navijača, tih stvari nije bilo, ali i dalje imaju vrijednost. Ovo je još uvijek naša igra i naš javni prostor, bez obzira na sve. Mi, ljudi, možda smo financirali ovaj svijet i gledali kako se gljivica gomila do stanja kritične mase, izgubljene u tim više mračnim bojama i svjetlima. Ako želimo učiniti bilo što u vezi s tim potezom velikana u trenutku duboke, nepovratne promjene bit će potrebna različita ponašanja, oštriji, nesmetani osjećaj politike koja se igra. Stvarno je vrijeme da odaberemo stranu".
Banners are placed outside of Anfield, home of Liverpool FC by fans to protest against its decision to be included amongst the clubs forming a new European Super League Fan Protests against the new European Super League Format, Anfield, Liverpool, UK - 19 Apr 2021,Image: 606569711, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Odmetnuti velikani žele svoju bogatu ligu, ligu moćnika
Osnivanje disidentske europske Superlige izazvalo je tektonske potrese u nogometnom svijetu. Nakon što je 12 bogatih klubova iz Španjolske, Engleske i Italije dogovorilo osnivanje vlastite lige s 20 momčadi, europska krovna organizacija UEFA poručila je da igrači koji nastupe na tom natjecanju neće moći igrati za reprezentacije svojih zemalja na Europskom i Svjetskom prvenstvu.
Juventus, Inter, Milan iz Italije, Real Madrid, Barcelona i Atletico iz Španjolske, Chelsea, Liverpool, Manchester United, Arsenal i Tottenham su klubovi koji su potpisali akt o osnivanju Superlige i tako razbijesnili Uefu. Ona bi se po planovima navedenih klubova trebala pokrenuti već od iduće sezone ili najkasnije od 2024., očito ovisno o zakonskim reperkusijama prema UEFA-i i nacionalnim savezima, odnosno kako će se ova čitava situacija odviti.
A sign posted by football fans opposing the European Super League outside Old Trafford in Manchester. Picture date: Monday April 19, 2021.,Image: 606579436, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia
Nisu još uspjeli uvjeriti druge klubove da im se isplati ući u veliki rat
Superliga bi bila pozivno i zatvoreno natjecanje nešto poput NBA lige u kojem bi trebalo nastupiti 20 klubova. Lideri tog "puča" koji su uzdrmali nogometnu stabilnost u Europi a koji bi, ako uspije, potpuno promijenio piramidu, odnosno institucionalnu organiziranost europskog pa i svjetskog nogometa, nisu još uspjeli uvjeriti druge klubove da im se isplati ući u veliki rat u kojem se ne biraju sredstva (niti novac). Jer nema dvojbe kako će, već prema prvim potezima UEFA-e, uslijediti bespoštedna bitka za nogometnu Europu. Stoga, malo je kazati kako na pomolu pravi nogometni rat kakvog najvažnija sporedna stvar na svijetu ne pamti.