Nogometaši Bayerna iz Münchena su u 5. kolu Bundeslige svladali Hannover s 2:0, a prvi gol zabio je naš Mario Mandžukić.

14.9.2013.
17:29

Aktualni njemački i europski prvaci su slavili četvrti put u pet utakmica i time ponovno izbili na vrh ljestvice, barem dok svoj dvoboj protiv HSV-a ne odradi Borussia Dortmund.

Momčad Pepa Guardiole nije uspjela u prvom poluvrmeneu slomiti otpor žilavih gostiju, ali u 51. minuti je Arjen Robben proigrao Tonija Kroosa na lijevoj strani šesnaesterca, a ovaj je isprva odigrao za Mandžukića koji je pogodio s desetak metara. Za našeg je napadača to jubilarni 50. gol u Bundesligi u kojem je imao ''svoje prste''. Prema statistici Opte, postigao je 38 golova i ubilježio 12 asistencija.

Pobjedu Bavaraca u 64. je minuti potvrdio Franck Ribery koji je pospremio loptu u mrežu nakon prethodnog udarca Robbena. Spomenimo i da je Manuel Neuer postao najmlađi vratar u bundesligaškoj povijesti (27 godina, četiri mjeseca, 28 dana) sa 100 utakmica bez primljenoga gola.

Strijelac je u 5. kolu bio i Ivica Olić, ali njegovom Wolfsburgu to nije pomoglo da izbjegne poraz kod Bayer Leverkusena.

Apotekari su slavili s 3:1, a 34-godišnji hrvatski reprezentativac je pogodio za 1:1 u 39. minuti, ubacivši se između dvojice čuvara nakon ubacivanja Ricarda Rodrigueza. Prije toga je Sidney Sam doveo Bayer u vodstvo, a u drugom poluvremenu je pobjedu domaćima s dva gola osigurao Stefan Kieβling. Oliću je ovo, inače, drugi prvenstveni pogodak ove sezone. Naš je napadač odigrao cijelu utakmicu, dok je Ivan Perišić ušao u 71. minuti.

Premijernim pogotkom u dresu Schalkea Kevin-Prince Boateng, ovoljetno pojačanje iz Milana, donio je pobjedu klubu iz Gelsenkirchena na gostovanju u Mainzu. Do gostujuće je pobjede došao i Eintracht iz Frankfurta koji je s 3-0 nadigrao Werder. Posao je Eintrachtu bio olakšan nakon što je već u 26. minuti crveni karton zbog brutalnog "kung-fu" starta dobio Franco di Santo.

Dvostruki je strijelac za goste bio Čeh Vaclav Kadlec, dok je Sebastian Prödl zabio autogol. Naš Srđan Lakić je ušao u igru u 81. minuti, dok Mateo Pavlović nije bio u sastavu domaćih.

Nogometaši Borussije Dortmund vratili su se na vrh bundesligaške ljestvice nakon što su u posljednjoj subotnjoj utakmici 5. kola na svome Westfalenu deklasirali HSV sa 6-2… Momčad Jürgena Kloppa tako ima maksimalnih 15 bodova nakon pet kola i impresivnu gol-razliku 15-4. ''Crno-žuti'' su u subotu u većem dijelu utakmice igrali kao u najboljim danima u kojima su u posljednje tri sezone uzeli dva bundesligaška naslova.

Gabonac Pierre-Emerick Aubameyang je doveo Borussiju u vodstvo u 19. minuti, zabivši potpuno iskosa s lijeve strane nakon dugačke lopte kojom ga je proigrao Marcel Schmelzer. Samo tri minute kasnije je vodstvo povećao Henrih Mhitarjan kojem je petom asistirao Robert Lewandowski.

Uslijedilo je opuštanje domaćih nogometaša što su gosti iskoristili i došli do izjednačenja. U 26. je minuti snažnim udarcem iz daljine smanjio Zhi Gin Lam, da bi u 49. minuti za 2-2 glavom zabio Heiko Westermann. No, Hamburžani kao da su time razljutili domaće koji su krenuli u veliku ofenzivu: na trenutke je izgledalo kao da gosti imaju najmanje jednog igrača manje na terenu.

U 65. je minuti Mhitarjan proigrao Aubameyanga koji je ovaj put zabio iskosa s desne strane. Peti je to ovosezonski pogodak donedavnog igrača St. Etiennea. U 73. je minuti nakon kontranapada i završnog dodavanja Aubameyanga na 4-2 povećao Lewandowski, a samo minutu kasnije je već bilo 5-2, a strijelac je bio Marco Reus. Golijadu je zaključio Lewandowski u 81. minuti.

Spomenimo još da u sastavu HSV-a nije bilo ozlijeđenih hrvatskih veznjaka Milana Badelja i Ive Iličevića.

Bundesliga, 5. kolo:

Bayern - Hannover 2-0 (Mandžukić 51, Ribery 64) Bayer Leverkusen - Wolfsburg 3-1 (Sam 24, Kieβling 65, 90 / Olić 39) Werder - Eintracht Frankfurt 0-3 (Kadlec 14, 34, Prödl 77-ag) Mainz - Schalke 0-1 (Boateng 34) Augsburg - Freiburg 2-1 (Altintop 62, Werner 90 / Mehmedi 46) Borussia (D) - HSV 6-2 (Aubameyang 19, 65, Mhitarjan 22, Lewandowski 73, 81, Reus 74 / Lam 26, Westermann 49)

Ljestvica:

1. Borussia D. 5 5 0 0 15-4 15 2. Bayern 5 4 1 0 9-2 13 3. Bayer 5 4 0 1 11-6 12 4. Hannover 5 3 0 2 8-7 9 5. Mainz 5 3 0 2 8-8 9 6. Augsburg 5 3 0 2 5-7 9 7. Hertha 5 2 1 2 9-6 7 8. Schalke 5 2 1 2 7-9 7 9. Stuttgart 5 2 0 3 10-8 6 9. Borussia M. 4 2 0 2 10-8 6 11. Wolfsburg 5 2 0 3 7-7 6 12. Eintracht F. 5 2 0 3 7-9 6 13. Werder 5 2 0 3 3-8 6 14. Hoffenheim 4 1 2 1 12-12 5 15. HSV 5 1 1 3 10-15 4 16. Nürnberg 4 0 2 2 4-7 2 17. Freiburg 5 0 2 3 7-11 2 18. Braunschweig 4 0 0 4 1-9 0