Nogometaši Dinama bili su u Ligi prvaka 12 minuta. Gubili su 1:0, pa vodili 1:3, ali nažalost, veliki preokret nije uspio.

27.8.2013.
12:11

AUSTRIA: Lindner, Koch, Rogulj, Ortlechner, Suttner, Holland (od 82. Klenast), Royer, Stanković, Mader, Jun (od 68. Grunwald), Hosiner.

DINAMO: Sandomierski, Pinto, Addy, Šimunić, Pivarić, Ademi, Brozović, Soudani (od 75. Leko), Husejinović (od 59. Beqiraj), Fernandes, Sammir (od 73. Antolić)

STRIJELCI: Šimunić 3' (autogol), Brozović 33', Fernandez 43', Beqiraj 70', Kienast 82' Siže je to nesretnoga europskog posrtaja hrvatskog prvaka, koji će ove sezone natjecanje nastaviti u Europa ligi. Bečani će, pak, prvi put u svojoj povijesti igrati Ligu prvaka i to pod trenerskom palicom hrvatskog stručnjaka Nenada Bjelice.

Primili su Modri gol već u petoj minuti iz prekida, da bi potom preokrenuli u posljednjoj trećini prvog poluvremena lijepim pogocima Marcela Brozovića i Juniora Fernandesa. Mogli su prije sučeva zvižduka zabiti još dva pogotka, ali je domaći vratar Lindner izvrsnim obranama skidao lopte Fernandesu i pogotovo El Soudaniju.

U 70. je minuti Fatos Beqiraj pogodio glavom za 3:1 nakon lijepog ubacivanja i nabacivanja Ive Pinta.

U završnici je momčad Nenada Bjelice krenula ofenzivnije i agresivnije, te u 82. minuti uspjela zabiti za prolaz. Pogodak je postigao Roman Kienast.

Zagrebačka je momčad reagirala u Beču vrlo kvalitetno: uspjela je ugroziti Austrijin praktički siguran prolazak u Ligu prvaka nakon zagrebačke pobjede, i to impresivnom aktivnom i napadačkom igrom. Imali su Dinamovi nogometaši loptu u posjedu 2/3 vremena, te su prema golu uputili gotovo duplo više udaraca od domaćina (16-9).

U drugim dvjema neizvjesnim okršajima Steaua i Schalke, gostujuće momčadi, izborile su plasman u grupnu fazu nakon što su u prvim dvobojima remizirali kao domaćini.

Steaua je povela 2:0 i izborila konačnih 2-2 za konačan prolazak kod varšavske Legije (Vrdoljak 90 minuta), dok je Schalke, premda zadnjih pola sata bez isključenog Jermainea Jonesa, uspio u Solunu pobijediti PAOK 3:2.

Briljirali su Adam Szalai i pogotovo Julian Draxler, koji je Nijemcima donio prolaz zahvaljujući fantastičnom pogotku u 67. te još ljepšoj asistenciji za Szalaija u 90. minuti. Oba su gola bila proizvod njegove individualne kvalitete, i to dok su gosti igrali s igračem manje.

Uvjerljive pobjede iz prvih utakmica potvrdili su Basel (protiv Ludogoreca) i Arsenal (Fenerbahçe). Oba su sastava slavili 2-0 pobjede.

Austria Beč – Dinamo 2-3, ukupan rezultat 4-3 (Mader 5, Kienast 82 / Brozović 33, Fernandes 43, Beqiraj 70) Basel – Ludogorec 2-0, 6-2 (Frei 11, Degen 79) Legia – Steaua* 2-2, 3-3 (Radović 27, Rzezniczak 90 / Stanciu 7, Piovaccari 9) PAOK – Schalke 2-3, 3-4 (Athanasiadis 53, Katsouranis 79 / Szalai 43, 90, Draxler 67) Arsenal – Fenerbahçe 2-0, 5-0 (Ramsey 25, 72)