SLAVLJE BIJELIH / Večer tinejdžera u Gradskom vrtu: Hajduk je u polufinalu kupa, Splićani i Osječani dobili nove najmlađe strijelce

Tekstualni prijenos utakmice mogli ste pratiti uživo na Net.hr-u

1.3.2023.
17:10
Davor Javorovic/PIXSELL

Posljednji polufinalist Hrvatskog nogometnog kupa je splitski Hajduk koji je u gostima, nakon vrlo uvjerljive igre, pobijedio Osijek 2-1 (1-0).

Prošlosezonski osvajač Kupa Hajduk je dominirao većim dijelom utakmice te je vodio 2-0. U 21. minuti je 16-godišnji Luka Vušković bio strijelac za 1-0, a u 77. Filip Krovinović za 2-0. Jedini pogodak za Osijek dao je također 16-godišnjak, Filip Živković je u 84. smanjio na 1-2, ali vremena ni snage kod domaćina za nešto više nije bilo.

Premda se od prve minute mogla primijetiti velika energija domaćih igrača, mnogo konkretniji kroz cijelo prvo poluvrijeme bio je Hajduk. U osmoj minuti su Splićani imali prvu priliku, a zaprijetio je mladi Vušković.

Prvijenac Vuškovića

Potom je u 16. minuti pucao Mlakar pa nakon toga i Pukštas, dok je Hajduk bolju igru pogotkom naplatio u 21. minuti. Nakon kornera loptu je glavom zahvatio 16-godišnji Luka Vušković i zabio za gostujuće slavlje u Gradskom vrtu. Bio je to drugi nastup Vuškovića za seniorsku momčad Hajduka i premijerni pogodak.

Brzo nakon toga je Hajduk mogao povećati vodstvo, ali je domaći vratar Malenica odlično zaustavljao udarce Livaje i Fossatija. Osijek je bio posve nemoćan tijekom prvih 45 minuta. Domaćin nije mogao složiti pravu akciju i na pravi način doći pred suparnička vrata, a sličan ritam utakmica je imala i u drugom dijelu.

No, primjetno je bilo i da su Splićani pritisnuli kočnicu te su sve više pazili na svoja vrata i čuvali rezultat nego li tražili drugi pogodak i veliki korak prema polufinalu. Moglo je biti 2-0 u 62. minuti kada je Livaja prebacio osječkog vratara Malenicu, ali je pogodak spriječio Žaper i sačuvao nadu domaćinu.

Živković zabio iz odbijanca

Četiri minute kasnije mogao je Krovinović zabiti, ali ni on nije uspio pogoditi suparničku mrežu. No, uspio je zato Krovinović u 77. minuti na asistenciju Livaje pogoditi za 2-0 iz teške situacije.

Tek tada je Osijek krenuo na sve ili ništa te je na 1-2 smanjio u 84. minuti. Udarac Žapera je obranio Lučić, ali je na odbijenu loptu natrčao Filip Živković i zabio za Osijek. Do kraja se domaćin trudio doći do drugog gola i produžetaka, ali Hajduk je sačuvao svoju minimalnu, ali posve zasluženu prednost.

Ranije su polufinale Kupa izborili Slaven Belupo, Šibenik i Dinamo. Slaven Belupo je u utorak svladao Rudeš na domaćem terenu 2:0. Šibenik je u srijedu svladao BSK u Bijelom Brdu 2:0, dok je Dinamo nakon produžetaka bio bolji od Lokomotive s 3-1. Nakon 90 minuta rezultat je na maksimirskom stadionu bio 1-1.

Ždrijeb polufinalnih parova održat će se idući ponedjeljak.

TIJEK UTAKMICE

Četvrtfinale Kupa

Osijek - Hajduk (1:2)

( Živković 81' / Vušković 21', Krovinović 76' )

-------------------------------------------------------

Osijek (3-4-3) : Malenica, Nejašmić, Jugović, Špoljarić, Caktaš, Žaper, Jurčević, Škorić, Barišić, Lovrić, Čeberko
Hajduk (4-3-1-2) : Lučić, Awaziem, Vušković, Melnjak, Mikanović, Grgić, Pukštas, Krovinović, Fossati, Mlakar, Livaja

--------------------------------------------------------

Kraj utakmice.

90+6' Zadnji pokušaj za Osijek da zabije pogodak, s vrata je izašao i Malenica da zaprijeti.

90' Igrat će se još šest minuta.

81' Prvu veliku šansu Živković nije iskoristio, ali odbijanac s dva metra nakon udarca Žapera je iskoristio. Također se radi od 16- godišnjaku.

79' Živković je ušao u igru i trebao iskoristiti poklon Vuškovića, no s pet metara puca ravno u Lučića.

76' Krovinović odlično zabija nakon asistencije Livaje. Ovim pogotkom se iskupio za promašaj 10 minuta ranije.

75' Žuti karton za Milu Škorića.

72' Velika bakljada Kohorte, spustila se dimna zavjesa na travnjak.

66' Krovinović iz velike prilike šalje loptu u vanjsku stranu mreže, iako je Livaja bio nečuvan na drugoj stativi.

65' Livaja s 45 metara pokušava iznenaditi Malenicu, ali nije to bio najbolji udarac.

63' Nejašmić puca daleko preko vrata.

61' Livaja je imao veliku priliku iz kontranapada, Mlakar mu je nesebično dodao, a splitska desetka je prebacila vratara, no Žaper odbija loptu u stativu.

60' Kapetan Osijeka Škorić je podivljao na pomoćnog sudca jer je loptu dao Hajduku s čime se Mile nije slagao.

57' Opet Melnjak probija stranu, Grgić mu je podvalio loptu, a Krovinović ne uspijeva završiti golom odličnu akciju.

54' Osijek je malo agresivniji i željniji igre u nastavku nego što je to bio slučaj u prvom dijelu.

49' Melnjak je dva puta ubacio loptu u protivnički šesnaesterac, no tamo nema nikoga da bi ju pospremio iza Malenice.

46' Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog dijela.

45+1' Krovinović je loše zahvatio loptu i ona je završila na vanjskoj strani mreže.

44' Awaziem odlično uklizava ispred Lovrića i čisti neugodnu situaciju pred golom gostiju.

40' Lovrić je ubacio iz prekida sa desne strane, nema nikoga od Osječana da pospremi loptu u mrežu.

33' Pukstas puca pokraj vrata domaćih. Hajduk je dominantniji.

31' Malenica sjajno brani Melnjaku u situaciji jedan na jedan.

28' Nakon jačeg kontakta na travi je završio Luka Vušković. Može nastaviti utakmicu.

21' Pogodak Luke Vuškovića na drugoj stativi, Krovinović je ubacio, a 16- godišnjak se sjajno snašao nakon kornera. Sa samo 16 godina i pet dana postao je najmlađi strijelac u povijesti Hajduka.

20' Velika prilika za Hajduk, Livaja je prošao dvojicu Osječana i šutirao, brani Malenica. U nastavku akcije je i Fossati promašio odbijanac s dva metra.

18' Dupli pas Krovinovića i Pukstasa, ali u ključnom trenutku se okliznuo mladi Rokas prilikom udarca.

16' Mlakar trese mrežu iz teškog kuta, ali s krive strane.

13' Igra se borbeno, ali i sigurno s obje strane.

7' Vušković puca glavom točno u ruke Malenice.

5' Traje početno ispitivanje snaga.

1' Počela je utakmica na Gradskom vrtu.

Osijek i Hajduk spašavaju sezonu u današnjem međusobnom ogledu četvrtfinala SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa.

Situacija je alarmantna u oba tabora, a ovo je prilika za drugoplasiranog i trećeplasiranog na tablici HNL- a, da probaju ove godine osvojiti trofej.

Hajduk u ovaj susret ulazi nakon velikog poraza na Maksimiru od 4:0, a Osijek je pak prosuo bodove doma protiv Varaždina.