Hajduk s igračem više pobijedio u derbiju!

Pred samo 1.500 gledatelja odigran je u Koprivnici subotnji derbi 20. kola hrvatskog nogometnog prvenstva između Slaven Belupa i Hajduka.

16.2.2013.
20:03

Bila je to prva od četiri utakmice koje će ove polusezone odigrati Slaven Belupo i Hajduk. Hajduk je na uvijek neugodnom gostovanju bolje otvorio utakmicu, ali prvu pravu priliku imao je domaćin. Vugrinec je s desne strane odlično pronašao Delića na drugoj vratnici, no on je bio prenizak da loptu pospremi u mrežu. Pet minuta kasnije Maglica je imao solo prodor i pucao s 18 metara, ali Pelin je siguran. Odmah potom Hajduk je ponovno u prilici. Oremuš je na desnoj strani izbacio Vršajevića, koji je lobao istrčalog Pelina, no Maras je loptu izbio u korner. Iz kornera, ali u 16. minuti, Hajduk je naplatio svoju inicijativu na terenu. Za vodstvo Splićana s ruba peterca zabio je Jonjić, a uposlio ga je Vuković. Farmaceuti su umalo izjednačili u 22. minuti. Delić je dijagonalom pronašao Glavicu, ovaj je izbjegao zaleđe i pobjegao obrani, ušao u kazneni prostor, ali njegov udarac s 12-ak metara fenomenalno je ukrotio vratar Blažević. Pred kraj poluvremena u sjajnim prilikama našli su se i Vršajević i Oremuš, ali njihovi udarci završili su tik pokraj vratnice. U 48. minuti novi udarac za domaćina. Zbog udaranja laktom u glavu Milovića, koji je zbog ozljede morao napustiti igru, Bubnjić je kažnjen crvenim kartonom. U 53. minuti Vuković je iz slobodnog udarca sa 17 metara pogodio gredu, a odbijenu loptu s pet metara u mrežu je pospremio Plazonić. Sreća je bila kratkog vijeka jer je pomoćni sudac pokazao zaleđe. Tri minute kasnije u kaznenom prostoru Hajduka pao je Delić, ali sudac Vučkov to nije smatrao prekršajem za najstrožu kaznu. 'Točku na i' stavio je Vuković pogotkom u 82. minuti. Na tribinama je bilo puno poznatih ljudi iz svijeta nogometa, a među njima i skauti Wolfsburga i Šahtara. Hajduk je tako zadržao drugo mjesto i odmakao trećeplasiranom Splitu na tri boda prednosti. Slaven je i dalje šesti sa 31 bodom nakon 20. kola.

Cibalia je više nego zasluženo slavila sa 2:0 u slavonskom derbiju protiv Osijeka i tako ostala u društvu klubova koji se i dalje grčevito bore za opstanak u HNL-u.

Bila je ovo za Vinkovčane prva u nizu utakmica ovog proljeća koje imaju karakter biti ili ne biti. U utakmicu su domaći igrači ušli sa mislima da im samo tri nova boda donose nadu u mogući opstanak u HNL-u dok bi svaki drugi ishod značio vjerojatno širom otvorena vrata Druge lige. Radi toga, ali i činjenice da se utakmica igrala po teškom i blatnjavom terenu, izostala je kvalitetnija nogometna predstava i kod igrača je bio vidljiv prisutan grč od grešaka i gubitka bodova. Ipak, domaći su riskirali više što im se na kraju i isplatilo. U utakmici bez previše prilika igrači Cibalije su sačekali dva nesmostrena strarta igrača Osijeka (Mikulić i Vrgoč) poslije kojih je sudac Križarić dva puta opravdano pokazao na bijelu točku. Tek poslije drugog gola kod domaćih igrača nestao je grč koji ih je svo vrijeme, radi značaja utakmice, držao. Nakon isključenja Peroševića, u 77. minuti, utakmica je bila i teorijski riješena. O igri momčadi Osijeka, koja je tjedan dana ranije pobijedila Dinamo, govori i to da u 90 minuta nisu stvorili niti jednu ozbiljniju priliku za gol. Uz to, u više navrata u obrani su reagirali nespretno i neorganizirano pa i nasmijavali gledatelje.

Istra 1961 - Lokomotiva 2:2

Momčad Igora Pamića još će neko vrijeme žaliti kako je izgubila sva tri boda u 20. prvenstvenom kolu. Istrani su u zadnjoj minuti imali vodstvo 2:1 i tri boda, ali Lokomotiva se ponovno izvukla, ovoga puta golom iz penala u sudačkoj nadoknadi.

Istra je prije toga dvaput vodila, golovima Grgića u 17. i 48. minuti, ali gosti su pogocima Borasa i Kramarića 'ukrali' vrlo vrijedan bod. 1. Dinamo Zagreb 20 14 2 4 44 17 +27 44 2. Hajduk Split 20 10 6 4 29 14 +15 36 3. Split 20 10 3 7 31 24 +7 33 4. Lokomotiva 20 9 6 5 29 23 +6 33 5. Rijeka 20 9 5 6 29 27 +2 32 6. Slaven Koprivnica 20 9 4 7 28 28 +0 31 7. Osijek 20 6 8 6 21 20 +1 26 8. Istra 1961 20 5 6 9 19 24 -5 21 9. Zadar 20 5 5 10 21 36 -15 20 10. Inter Zaprešic 20 4 7 9 21 26 -5 19 11. Cibalia 20 5 4 11 18 31 -13 19 12. Zagreb 20 4 4 12 14 34 -20 16