Sevilla Ivana Rakitića plasirala se u osminu finala Europa lige, što nije pošlo za nogom i Šahtaru Darija Srne i Eduarda da Silve.

27.2.2014.
21:28

Sevilla je nakon 2-2 u gostima kod Maribora na svom Sanchez Pizjuanu savladala slovenskog prvaka s 2-1, s time da je gol za konačan rezultat primila u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Jose Antonio Reyes i Kevin Gameiro bili su strijelci za seviljski sastav u utakmici u kojoj je Rakitić odradio svih 90 minuta.

Šahtar je u Donjecku u uzvratnom ogledu 1/16 finala poražen od Viktorije Plzen s 2-1, pa je tako s ukupnih 3-2 češki prvak prošao dalje. Daniel Kolar i Milan Petržela bili su strijelci za Viktoriju još u prvom poluvremenu, dok je utješni gol za Šahtar postigao Luis Adriano pred sam kraj susreta. Šahtarov kapetan Darijo Srna odigrao je svih 90 minuta, za razliku od Eduarda koji nije ulazio u igru.

Ludogorec iz Razgrada, suparnik hrvatskog prvaka Dinama iz faze natjecanja po skupinama, odigrao je kod kuće 3-3 protiv Lazija, što mu je bilo dovoljno za ukupnu pobjedu s obzirom na 1-0 trijumf iz Rima. Lazio je vodio cijelu utakmicu, 2-0 i 3-2, ali na kraju je prolaz bugarskom prvaku donio gol Juninha Quixade iz 88. minute.

Dramatičnu su utakmicu u Frankfurtu odigrali i domaći Eintracht i Porto, a završilo je 3-3. S tim rezultatom dalje je prošao Porto zbog gola više u gostima budući je prva utakmica na Dragau završila 2-2. Nabil Ghilas u 88. minuti donio je Portu prolaz zabivši za 3-3, dok je dvostruki strijelac za goste bio Wliaquim Mangala.

Salzburg je na domaćem travnjaku ponovo pobijedio Ajax, ovoga puta s 3-1 i prošao dalje s uvjerljivih 6-1, dok je Napoli u završnici slomio otpor Swanseaja i na svom San Paolu slavio 3-1 pobjedu koja mu je donijela prolaz. Gonzalo Higuain zabio je i asistirao u Napolijevom slavlju, dok su po jedan gol postigli i Lorenzo Insigne i Gökhan Inler.

Dalje je prošao i Basel koji je s 3-0 na svom St. Jakob-Parku savladao Maccabi Tel Aviv. Dvostruki strijelac za švicarskog prvaka bio je Marco Streller, dok je gol i asistenciju upisao Valentin Stocker.

"Najvažnija je stvar bila plasirati se u osminu finala i podići samopouzdanje domaćom pobjedom. Mislim da smo obavili dobar posao, a sada se nadamo da ćemo nastaviti tako. Od samog smo početka radili naporno u nastojanju da zabijemo gol, dok se Maribor branio i čekao kontranapade. Odigrali smo cijelu utakmicu istim intenzitetom", naglasio je nakon utakmice Rakitić.

U osmini finala Sevillu očekuje gradski okršaj protiv Betisa koji je izbacio Rubin iz Kazanja.

"Mislim da će naš derbi protiv Betisa privući najviše pažnje u osmini finala. Najvažnije je da ostanemo na dobrom putu. Silno želimo pobijediti Betis, prilika je to da pokažemo navijačima da smo jaka i ujedinjena momčad. Idemo utakmicu po utakmicu i na taj ćemo način pokušati doći sve do finala", zaključio je Rakitić.

Basel - Maccabi Tel Aviv 3-0, prva utakmica 0-0 (Stocker 18, Streller 60, 71)

Eintracht Frankfurt - Porto 3-3, 2-2 (Aigner 37, Meier 52, Oczipka 76 / Mangala 58, 71, Ghilas 86)

Ludogorec - Lazio 3-3, 1-0 (Bezjak 67, Zlatinski 78, Quixada 88 / Keita 1, Perea 54, Klose 82)

Napoli - Swansea 3-1, 0-0 (Insigne 17, Higuain 78, Inler 90 / De Guzman 30)

Salzburg - Ajax 3-1, 3-0 (Van der Hoorn 56-ag, Mane 66, Soriano 77 / Klaasen 82)

Sevilla - Maribor 2-1, 2-2 (Reyes 42, Gameiro 59, Vršič 90+2)

Šahtar Donjeck - Viktoria Plzen 1-2, 1-1 (Adriano 88 / Kolar 29, Petržela 33)

Rubin Kazan - Betis 0-2, prva utakmica 1-1 (Nono 45, Castro 64)

AZ Alkmaar - Liberec 1-1, prva utakmica 1-0 (Viergever 19 / Budnik 72)

Benfica - PAOK Solun 3-0, 1-0 (Gaitan 70, Lima 78-11m, Marković 79)

Fiorentina - Esbjerg 1-1, 3-1 (Iličič 47 / Vestergaard 90)

Genk - Anži 0-2, 0-0 (Tshimanga 64-ag, Alijev 71)

Lyon - Čornomorec 1-0, 0-0 (Lacazette 80)

Tottenham - Dnjipro 3-1, 0-1 (Eriksen 56, Adebayor 65, 69 / Zozulja 47)

Trabzonspor - Juventus 0-2, 0-2 (Vida 18, Osvaldo 33)