Nogomet je globalno najpopularniji sport na svijetu s oko 3.5 milijardi fanova diljem svijeta.
Još od kada je u Urugvaju 1930. godine organizirano prvo Svjetsko prvenstvo, igra se svake četiri godine uz izuzetak 1942. i 1946. kada se nije održavalo zbog 2. svjetskog rata.
Svjetsko prvenstvo u Kataru je bilo 22. po redu, a bilo je riječ o posljednjem turniru sa 32 ekipe i prvom 'zimskom' SP-u ikad. U Kataru je do svoje treće titule došla Argentina predvođena Lionelom Messijem koji je podignuo FIFA trofej Svjetskog prvenstva.
Većina ljubitelja nogometa znaju kako taj trofej izgleda no malo tko zna od čega i kako je napravljen.
Riječ je o drugom trofeju u povijesti svjetskih nogometnih prvenstava. Relativno je malih dimenzija, visok svega 36.5 centimetara i težak nešto više od šest kilograma.
Zeleni šarm malahita
Sačinjen je od 5 kilograma 18-karatnog zlata i dva sloja malahita, vrste smaragdno – zelenog minerala. Baza trofeja ima promjer od 13 centimetara i na njemu su upisana sva imena osvajača na jeziku zemlje pobjednice.
Baza je napravljena tako da na njoj postoji dovoljno mjesta da se upišu imena 17 pobjednika i godine održavanja prvenstva. Drugim riječima, na samom trofeju je dovoljno mjesta za sve svjetske prvake do 2038. godine, a nakon toga će FIFA morati napraviti preinake na već postojećem ili predstaviti novi za SP 2042. godine.
Trofej je predstavljen 1974. godine nakon što je na natječaju prijavljena 53 prijedloga iz sedam zemalja, a pobijedio je prijedlog Silvia Gazzanige, a trofej prikazuje dvije ljudske figure koje drže zemaljsku kuglu.
Kao što smo već spomenuli, riječ je o drugom trofeju. Do 1970. godine je pobjednik dobivao trofej Julesa Rimeta popularnu Boginju. Rimetov trofej je nosio taj nadimak, jer je prikazivao grčku boginju pobjede Niku. On je nakon treće titule svjetskog prvenstva prešao u trajno vlasništvo Brazila. Bio je centimetar i pol manji te gotovo dva i pol kilograma lakši od novog trofeja. Bio je sačinjen od pozlaćenog srebra i poludragog kamena koji se naziva lapis lazuli.