Nudi li Opatijska inicijativa spas za sportove s loptom ili je to još jedan način izvlačenja novca iz džepova građana. O tome su u HRT-ovoj emisiji Otvoreno govorili predsjednik Rijeke Damir Mišković, vaterpolski trener Ratko Rudić, predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Tomislav Grahovac, član HDZ-ova Odbora za sport Perica Bukić, sportski novinar Robert Šola te odvjetnik i bivši nogometni disciplinski sudac Saša Pavličić Bekić.
"Sport je jedna stvar koja je dobra za Hrvatsku i za sve građane. Sva djeca i građani sportom se moraju baviti", kazao je Mišković i poručio da ne zna je li Opatijska inicijativa dobra, ali i da se radi o pokušaju da se stvari poprave te je istaknuo da je problem kronični nedostatak novca za manje klubove.
Komentar gledatelja
"Ne ulazim u to je li naš plan dobar ili loš. Ima vremena za analize, ali našli smo jedan put koji je sličan onom u drugim državama u Europi. Nismo smislili ništa novo, samo smo malo korigirali i prilagodili Hrvatskoj. Mene su zvali i vaterpolski klub Primorje i rukometni klub Zamet te me zamolili bismo li donirali tisuću, dvije kuna da mogu platiti autobus za odlazak na utakmicu. Bio sam zaprepašten i odlučio nešto napraviti. Sport je važna i dobra stvar i njime se svi trebaju baviti. Novac kojim bi se sport financirao nije novac naših građana nego novac turista koji dolaze u Hrvatsku”, rekao je Mišković kojeg je zasmetao komentar gledatelja da je Rijeku kupio kao svoju igračku te da bi za nju sad uzimao novac od države.
05.12.2017., Rijeka - Predsjednik HNK Rijeke Damir Miskovic obratio se javnosti uoci izborne skupstine HNS-a, a povodom brojnih nagadjanja o njegovom odlaska s mjesta predsjednika Rijeke te napustanju hrvatskog nogometa. Vezano uz izbor novog predsjednika HNS-a Miskovic je istaknuo da ne podrzava ni Simica, a niti Sukera. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
"Damir Mišković nije kupio klub koji je egzistirao i bio prvak Europe. Damir Mišković je želio pomoći Rijeci, klubu koji je bankrotirao i koji smo željeli oživjeti. Ako sam ja kriv što sam u Rijeku investirao 25 milijuna eura, onda ću to odmah potpisati. Ako smatramo da je to moja igračka, onda sam mogao kupiti 50 hotela u Opatiji i nitko me ništa ne bi pitao. Kad sam došao u Rijeku, u klubu je bilo 98 djece, a sad ih je 500 i treniraju u uvjetima kakve ima malo koji klub u Europi”, rekao je šef Rijeke u Otvorenom.
Da je situacija loša smatra predsjednik HRS-a Tomislav Grahovac. Kazao je kako se klubovi zbog nedostatka novca gase na mjesečnoj bazi.
Sport samo za bogate
"Roditelji voze seniore na natjecanja", a sportom se mogu baviti "samo ona djeca čiji roditelji imaju novca za opremu i za članarinu". Time se smanjuje baza budućih reprezentativaca, a sport bi se vratio u male sredine.
Ratko Rudić je dodao kako se vaterpolo uspijeva održati isključivo radi kvalitete Juga iza kojega stoji cijeli Grad.
"Ostali se klubovi raspadaju i ne mogu prihvatiti toliki broj djece, iako je Hrvatska u vaterpolu superiorna i ima ogromni potencijal. Hrvatski sport treba novi sustav, ili Nacionalni program u koji bi se mogla ugraditi i ova inicijativa", smatra Rudić. Bavljenje sportom trebalo bi biti besplatno, a da bi klubovi trebali organizirati sportske aktivnosti i u školama".
Nacionalni program za sport već ima neke elemente Opatijske inicijative i oko toga treba postići konsenzuz i osmisliti održivi model funkcioniranja sporta, smatra Perica Bukić. Posebno je osim klubova naglasio i trenere, koji imaju vrlo loš status u klubovima.
Nema sustava
"Otkad je Hrvatske države nije bilo sustava sporta i financiranja sporta. Svi impresivni rezultati dolaze iz čiste improvizacije i talenta. Jadransko more i sport su dva najpoznatija brenda Hrvatske, a ona o sportu ne skrbi", dodao je Robert Šola. Naglasio je kako je 99 posto klubova u Hratskoj - u rasulu, da će djeca biti osuđena na mobitele, a nacija na zdravstvene probleme.
"Opatijska inicijativa, iako kasni desetak godina - nije loša", smatra pak Saša Pavličić Bekić i dodaje da se oko strategije nisu potrudili niti klubovi. Naveo je podatak da pri upisu djeteta u prvi razred u Španjolskoj roditelji moraju donijeti potvrdu o upisu u dva sportska kluba. Nakon prvog razreda djeca mogu ostati na jednom sportu.
Bekić ističe da država ne može brinuti o sportu na na način na koji je Mišković to zamislio.
"Ona mora skrbiti da se plaćaju porezi", rekao je i iznio primjer Mađarske kojoj je Bruxelles dopustio da decentralizira sport. "
Treba dopustiti porezne olakšice na investicije u sport. Mađarske tvrtke na kraju godine 70 posto svoje dobiti mogu uplatiti u sport, a 30 posto u porezni sustav - a novac se strogo kontrolira", kazao je.