Slijedi osmina finala / 'Trening' protiv Češke odrađen: košarkaši putuju u Istanbul na Tursku ili Rusiju

Posljednji je dan grupnog dijela Eurobasketa, koji u nedjelju ima novi početak, u velebnoj istanbulskoj Erdem Areni

7.9.2017.
15:11
HKS/hks-cbf.hr

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija natjecanje u skupini C na EuroBasketu u Cluju okončala je s četiri pobjede i jednim porazom nakon što je u susretu 5. kola svladala Češku sa 107-69 (28-17, 26-23, 24-20, 29-9).

Hrvatsku su do nove pobjede predvodili Bojan Bogdanović sa 25 koševa i Dario Šarić sa 18 ubačaja i 10 skokova, dok je Patrik Auda ubacio 19 poena za Češku.

S pobjedama protiv Mađarske, Rumunjske, Crne Gore i Češke te porazom od Španjolske Hrvatska je zauzela drugo mjesto u skupini pa će u osmini finala u nedjelju u Istanbulu igrati protiv trećeplasirane reprezentacije iz skupine D, a to će biti poznato tek nakon što završi utakmica Turska - Latvija koja počinje u 19.45 sati. Mogući protivnici su Turska i Rusija.

HRVATSKA - ČEŠKA 107-69 (28-17, 26-23, 24-20, 29-9)

HRVATSKA: Krušlin 11, Popović 3, Simon 6, Šarić 18, Ukić 12, Žorić, Planinić 2, Bender 10, Buva 13, Ramljak 7, Tomas, Bogdanović 25.

ČEŠKA: Auda 19, Hruban 15, Satoransky 2, Welsch, Palyza 12, Širina 6, Švrdlik 10, Peterka 3, Bohačik, Križ 2, Kyzlink .

ŠUT: Hrvatska 36-65 (55 posto), Češka 28-76 (37 posto). ŠUT ZA DVA: Hrvatska 23-40 (57 posto), Češka 18-43 (42 posto). TRICA: Hrvatska 13-25 (52 posto), Češka 10-33 (30 posto). SLOBODNA BACANJA: Hrvatska 22-33 (67 posto), Češka 3-3 (100 posto). SKOK: Hrvatska 47 (34 obrana+13 napad), Češka 32 (20+12). ASISTENCIJE: Hrvatska 25, Češka 24.

Tijek utakmice

U hrvatskoj petorci koja je otvorila današnju utakmicu bili su Krušlin, Ukić, Bender, Buva i Ramljak.

Hrvatska otvara utakmicu košem Ivana Buve koji je bio raspoložen u početnim minutama igre  i za 5:37 minuta u prvoj dionici upisuje 8 poena. Napravila je Hrvatska seriju 8-0 što je natjeralo izbornika Ginzburga na prvu minutu odmora. Hruban je bio taj koji je krenuo prvi s koševima za Češku koja se približava na 9-10, no Buva zabija za 9-12. Nakon toga izbornik Petrović radi izmjenu i umjesto Buve i Bendera ulaze Planinić i Šarić (4:20 minuta). Igrala je Hrvatska lagano svoju trening utakmicu kako je i najavio sam izbornik prije susreta. Ušli su u igru i Marko Popović, Kruno Simon i Bojan Bogdanović. U zadnjim sekundama posljednje dionice Filip Krušlin iz kuta pogađa sjajnu tricu za konačni rezultat prve četvrtine 17-28, odnosno +11 za Hrvatsku.

Sirina je drugu četvrtinu otvorio tricom za 20-28. Nakon njega Bogdanović nas vraća na dvoznamenkastu prednost 20-30, no Hruban pogađa tricu, a nakon njega odgovara i Marko Popović za 26-33. Iza Popovića tricu pogađa i danas sjajno raspoloženi Bojan Bogdanović za 26-36. Češka je iz četiri napada do sredine druge četvrtine pogodila četiri trice (dvije Hruban, jedna Sirina te Auda). Na 4:37 do isteka druge četvrtine Češka se približila na 33-39, a izbornik Petrović pozvao je prvi timeout. Nakon toga je Hrvatska nastavila sa svojom dobrom igrom i otišla na odmor sa 40-54.

Treću dionicu otvaraju Ukić, Bogdanović, Šarić, Simon i Ramljak. Hrvatska nastavlja sa svojom dominantnom igrom i odmah na početku treće četvrtine Roko Leni Ukić zabija koš za +16 (40-56). Bogdanović u nastavlja sa svojim tricama te treću četvrtinu završava sa 25 poena. Hrvatska je upravo koševima Bogdanovića stigla do svoje najveće prednosti u konačnici treće dionice +18 (60-78).

U posljednjoj četvrtini Hrvatska koše Simona stiže do najveće prednosti od +21 (60-81), odnosno nakon toga i Krušlin sjajno zakucava za 62-84 (+22). Na 6:50 do kraja utakmice semafor je pokazivao i +25 (62-87). Tricom Dragana Bendera Hrvatska dolazi i do trideset poena prednosti (62-92), ali i do prve stotke.

Hrvatska je u konačnici stigla do rezultata 69-107 s kojim je zaključila skupinu C u rumunjskom Cluju na drugom mjestu. Sutra se putuje za Istanbul, a 10. rujna slijedi utakmica osmine finala.