DRAMA SA SRETNIM ZAVRŠETKOM: / Hrvatska ispustila veliku prednost pa u ludoj završnici ipak došla do pobjede

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 3. kola skupine C Eurobasketa u Cluju ostvarila i treću pobjedu svladavši Crnu Goru sa 76-72 (25-17, 18-14, 19-21, 14-20).

4.9.2017.
15:55

HRVATSKA - CRNA GORA 76- 72

HRVATSKA: Krušlin, Popović 3, Simon 2, Šarić 14, Ukić 9, Žorić 5, Planinić 6, Bender 5, Buva, Ramljak, Tomas 9, Bogdanović 23

CRNA GORA: Rice 22, Vučević 12, Šehović, Pavličević 5, Radončić, Todorović 4, Dubljević 17, Barović 4, Mihailović 2, Ivanović 3, Vranješ, Đurišić 3

Bojan Bogdanović s 23 i Dario Šarić s 14 koševa bili su najefikasniji kod Hrvatske, dok je Tyrese Rice ubacio 22 poena za Crnu Goru.

Hrvatska je savršeno otvorila utakmicu protiv Crne Gore, koncentrirao u obrani i precizno u napadu te je nakon samo četiri minute vodila sa 15-0. Ukić i Tomas su dva puta uspjeli oduzeti lopte Crnogorcima nakon kojih su stizali do laganih poena, dok je Bogdanović pogodio sve tri otvorene trice. Ipak, Crna Gora je ulaskom Pavličevća i Mihailovića zagospodarila u skoku, poglavito napadačkom na što se s dvije uzastopne trice, jednom na isteku prve četvrtine i jednom na početku drugog dijela,��nadovezao Dubljević te je u 12. minuti bilo sa 25-22.

Crna Gora došla na minus jedan

Hrvatska je početnu prednost izgradila odličnim šutom za tricu, u prvoj četvrtini je pogodila šest od 10 dalekometnih pokušaja, te još dva od prva tri početkom druge. Kada su Crnogorci u drugom dijelu druge četvrtine počeli agresivnije braniti naše vanjske igrače, vrlo brzo su ispunili bonus i omogućili veliki broj slobodnih bacanja. I u tom je segmentu prednjačio Bogdanović koji je pogodio sedam od devet pokušaja s linije slobodnih bacanja. S druge strane, Hrvatska je uspjela kontrolirati obrambeni skok čime je Crnoj Gori uvelike otežala realizaciju. U jednom trenutku Crnogorci su imali prednost u skoku od 13-11, no do poluvremena su Hrvati u toj statističkoj kategoriji stvorili prednost od 26-19.

Na poluvrijeme se otišlo s vodstvom Hrvatske od 43-31 iako su naši igrači imali samo 25 posto šuta za dva (3-12), a tijekom treće četvrtine ta se razlika kretala od 10 do 14 poena prvenstveno zahvaljujući probuđenom Šariću. Nakon što je u prvom poluvremenu postigao tek jednu tricu, Šarić je u trećem dijelu postigao osam koševa, od toga tri puta šutom za dva s distance. Šarić, a uz njega i Žorić iskoristili su više slobodnog prostora na udaljenosti od četiri-pet metara od koša kojega su Crnogorci ostavili u želji da kvalitetnije brane šut za tricu. Hrvatska je u trećoj četvrtini pogodila pet od šest pokušaja za dva.

U posljednjih 10 minuta Crnogorci su se malo-pomalo približavali, u 33. minuti su stigli na sedam razlike (64-57), u 36. na šest (68-62), a tada su koševima odgovarali Bogdanović dvicom, odnosno Ukić tricom. No, kada je Rice pogodio tricu uz osobnu pogrešku Ukića i pogođenim slobodnim bacanjem smanjio na 73-68, 2:11 minuta prije kraja izostao je napadački odgovor Hrvatske. Šarić je ostao s loptom u rukama i morao šutirati preko ruke Dubljevića koji ga je blokirao. Nakon što je Rice pogodio slobodna bacanja za 73-70, uslijedio je još jedan bezidejni napad Hrvatske kojoj je isteklo vrijeme bez upućenog šuta ka obruču. Uslijedio je prodor Ricea i polaganje za 73-72 na ulasku u posljednju minutu.

U utorak protiv Španjolske

Tada je Hrvatska nakon dugo vremena pronašla pravu akciju za postizanje koševa. Šarić je napravio blok za Simona koja ga je potom potvrdio na ulasku pod obruč, a naš je sjajni krilni igrač postigao koš za 75-72 iako suci nisu dosudili oštar prekršaj na njemu. Crnogorci su u svom sljedećem napadu pokušali izjednačiti, ali pokušaj trice Ivanovića 20 sekundi prije kraja nije bila niti blizu prolaska kroz obruč. Potom je Šarić dobio dva slobodna bacanja 10 sekundi prije isteka vremena, iskoristio je jedno za 76-72, a zatim su Crnogorci pogriješili pri izvođenju lopte iz auta i utakmica je bila odlučena.

Hrvatska je s tri pobjede u prva tri kola osigurala jedno od prva tri mjesta u skupini i nastup u osmini finala u Istanbulu u nedjelju, dok je Crna Gora pala na omjer pobjeda i poraza 1-2. Ranije je u susretu 3. kola ove skupine Mađarska svladala Češku sa 85-73 (23-16, 21-17, 22-25, 19-15) i sada obje te reprezentacije imaju omjer 1-2, dok će od 19.30 sati igrati Rumunjska (0-2) i Španjolska (2-0).

Hrvatska će u 4. kolu u utorak igrati protiv Španjolske od 16.45 sati.

UŽIVO:

10' - Kraaaaj! Hrvatska je pobijedila 76-72.

10' - Tomas je ukrao loptu Dubljeviću, Hrvatska je pobijedila!!!!

10' - Prekršaj na Šariću koji pogađa jedno bacanje za plus četiri: 76-72. Crna Gora je uzela minutu odmora.

10' - Ivanović je promašio tricu, lopta je u Simonovim rukama. Dubljević je napravio prekršaj na Simonu, a Petrović tražio minutu odmora.

10' - Pola minute je do kraja, Crna Gora ima loptu.

10' - Šarić nakon minute odmora pogađa za 75-72. Crna Gora je tražila minutu odmora.

10' - Rice sada uništava Hrvatsku, ušao je pod koš i mirno zabio. Crna Gora je na minus jedan: 73-72. Suparnik nam je napravio seriju 8-0.

9' - Kakva nevjerojatna pogreška, igrali smo dugačak napad i na kraju je vrijeme isteklo.

9' - Ukić je napravio prekršaj na Riceu, a ovaj pogodio oba bacanja. Hrvatska ima samo tri poena prednosti.

8' - Rice je zabio tricu pa još i dodatno slobodno bacanje. Čeka nas neizvjesna završnica, Crna Gora je na minus pet.

7' - Vučević je ubacio dva poena za Crnu Goru, ali odmah je ubacio na drugoj strani Planinić: 73-64.

6' - Ali odmah Ukić pogađa tricu i lakše se diše.

6' - DUbljević je sada pogodio i Crna Gora je sve bliže: 68-62.

5' - Ivanović je odmah uzvratio tricom i opet su Crnogorci ispod deset poena zaostatka.

5' - I još jedan koš Bogdanovića iz kontre.

5' - Evo nam prvog koša Bogdanovića u drugom poluvremenu za 66-57.

4' - Tomas je promašio tricu, a na drugoj strani je Pavličević precizan za dva poena i Crna Gora je na minus sedam: 64-57.

2' - Rice je pogodio tricu iz kuta za 64-55.

1' - Bender poteže i pogađa za 64-52.

POČELA JE POSLJEDNJA ČETVRTINA

10' - Rice je pogodio jedno bacanja za 62-52 i kraj treće četvrtine.

10' - Žorić uzvraća na drugoj strani, Hrvatska je na plus 11.

10' - Dubljević je samo jednom bio precizan s crte slobodnih bacanja: 60-51.

9' - Probuđeni Šarić je pogodio oba bacanja za plus deset: 60-50.

9' - Đurišić je ubacio tricu i evo Crnogoraca na minus osam.

8' - Žorić je bio jednom precizan iz slobodnih bacanja nakon prekršaja Vučevića.

7' - Simon je pogodio za Hrvatsku, ali i Rice za Crnu Goru u idućem napadu - 57-47.

7' - Dubljević se vratio u igru i odmah pogodio oba bacanja.

6' - I Žorić se sada upisao u strijelce, Hrvatska je na plus 12.

5' - Ali razigrao se i Vučević, pogodio je za 53-43.

5' - Šarić igra sve bolje, sada je pogodio za 53-41.

4' - Rice je bio precizan još jednom i smanjio zaostatak Crne Gore na minus deset.

3' - Vučević je još jednom nadmudrio hrvatsku obranu, ali mu je na drugoj strani istom mjerom uzvratio Šarić.

2' - Opet slična priča. Pogodio je Rice za Crnu Goru pa uzvratio Tomas tricom za 49-35.

1' - Ubacio je Vučević, ali odmah je uzvratio Ukić tricom za 46-33.

POČELA JE TREĆA ČETVRTINA

10' - Kraj prvog poluvremena, Hrvatska ima prednost od 12 koševa.

10' - Ukić je promašio, ali Planinić je to popravio za 43-31.

9' - Bogdanović je sada pogodio oba bacanja za 41-31, Hrvatska opet ima opipljivu prednost.

9' - Sjajan Šarićev ulaz i koš za 39-31.

8' - Rice je pogodio jedno, a Bogdanović na drugoj strani oba bacanja. Hrvatska vodi 37-31.

7' - Dubljević je pogodio za 35-30.

7' - Nastavlja se serija slobodnih bacanja, Ukić je sada pogodio jedno za plus sedam.

6' - Bogdanović je oba puta bio precizan iz slobodnih bacanja, Hrvatska vodi 34-28.

6' - Tomas je pogodio samo jedno bacanje, Hrvatska je na plus četiri.

5' - Pala je hrvatska igra, sve smo manje učinkoviti u napadu, a sada je zabio na drugoj strani i Mihailović za 31-28.

5' - Dubljević nam radi velike probleme, evo novog njegovog koša za 31-26.

4' - Tomasova trica za 31-24 vodstvo naše reprezentacije.

3' - Crogorci sjajno skaču u napadu i sada je to iskoristio Todorović za 28-24.

2' - Ubacio je Šarić tricu, lakše se diše. Prvi su to Darijevi koševi.

2' - Todorović pogađa za 25-22. Crnogorska serija 8-0.

1' - Nažalost, Dubljević otvara novom tricom i Crna Gora je sasvim blizu: 25-20.

POČELA JE DRUGA ČETVRTINA

10' - Dubljević je u zadnjoj sekundi pogodio tricu, prva četvrtina je završila s 25-17 za Hrvatsku.

10' - Ali uzvratio je sada i Bender tricom za 25-14.

10' - Bender je promašio oba bacanja, a na drugoj strani je Pavličević ubacio tricu za 22-14.

9' - Bogdanović je pogodio jedno od dva bacanja, Hrvatsla je na plus 11.

9' - Nova četiri uzastopna poena Crne Gore za 21-11.

8' - Popović je pogodio tricu za 21-7.

6' - Crnogorci su sada ubacili četiri poena zaredom i smanjili na 18-7.

5' - Četvrta trica raspoloženog Bogdanovića! Hrvatska bvodi 18-3.

4' - Rice je pogodio tricu za prve poene Crne Gore.

3' - Nova sjajna obrana Hrvatske i nova trica Bogdanovića za 15-0.

3' - Planinić je pogodio oba slobodna bacanja, Hrvatska vodi s 12-0.

2' - Kakav početak Hrvatske! Nova trica Bogdanovića za velikih 10-0.

2' - Tomas je pogodio oba slobodna bacanja - 7-0.

2' - Tricaaaa! Bogdanović pogađa za 5-0.

1' - Ukić je zabio prvui koš, Hrvatska vodi s 2-0.

1' - Počela je utakmica.

PRVA ČETVRTINA

0' - Hrvatska počinje sa sljedećom petorkom: Ukić, Tomas, Bogdanović, Šarić, Planinić.

0' - U Cluj-Napoci sviraju himne, za koju minutu počinje treće utakmica hrvatske reprezentacije na Eurobasketu.