TEŽE NIJE MOGLO / Hrvatska u velikom trileru svladala raspoložene Estonce i izborila plasman u osminu finala EuroBasketa

Tekstualni prijenos mogli ste pratiti uživo na Net HR-u

5.9.2022.
11:44

U susretu 3. kola skupine C na EuroBasketu, košarkaši Hrvatske su u Milanu u neizvjesnoj završnici pobijedili Estoniju sa 73-70 (20-16, 13-13, 20-19, 20-22) osiguravši plasman u osminu finala.

PORAZ KOJI OHRABRUJE /

Imamo razloga za optimizam: 'Giannis je svijet za sebe, kao da igrate s avatarom, ali ako ovako budemo igrali nema straha'

Nakon uvodnog poraza od Grčke (85-89) i pobjede protiv Velike Britanije (86-65), Hrvatska je u trećem nastupu u milanskom Mediolanum Forumu slavila protiv Estonija (73-70) osiguravši osminu finala i put u Berlin. U zadnja dva kola razriješit će se s koje ćemo pozicije u nastavak natjecanja.

Hrvatska je imala problema na otvaranju susreta i nikako nije uspjela nametnuti svoj stil igre. Odabranici izbornika Damira Mulaomerovića imali su čak osam izgubljenih lopti, no uspjeli su prvu četvrtinu dobiti sa 20-16.

Teška pobjeda za osminu finala

S dosta oscilacija naši su košarkaši nastavili i u drugoj dionici, srećom niti Estonci nisu blistali, pa se na poluvrijeme otišlo sa + 4 (33-29) za Hrvatsku. U prvom poluvremenu Dario Šarić je zabio devet, a Karlo Matković sedam koševa, dok su kod Estonaca najefikasniji bili Kristian Kullamae sa sedam i Siim Sander Vene sa šest koševa.

Hrvatska se odvojila na početku treće četvrtine na +7 (41-34), no Estonija se vratila smanjivši na samo koš minusa (45-44). Na otvaranju zadnje dionice Hrvatska se još jednom odvojila, ovoga puta na devet razlike (57-48), međutim,  Estonija je ponovo došla na koš zaostatka (59-58). Ipak, u nizvjesnoj završnici Hrvatska je pronašla put do pobjede.

Najefikasniji u hrvatskim redovima bili su Matković sa 17 koševa, Šarić sa 15 koševa i 12 skokova, te Jaleen Devon Smith sa 13 koševa i sedam asistencija. U suparničkim redovima najefikasniji su bili Vene sa 18 i Kotsar sa 17 koševa.

Hrvatska je ovom pobjedom barem privremeno preuzela vodstvo na ljestvici s pet bodova, dok Ukrajina i Grčka imaju po bod manje, ali i utakmicu manje.

Bojan Bogdanović

Iduću utakmicu Hrvatska ima već sutra protiv Italije, a zadnji dvoboj u skupini je osmog rujna protiv Ukrajine.

EuroBasket

Hrvatska - Estonija 63:58

Sastavi:

Hrvatska: Jaleen Smith, Lovro Gnjidić, Dominik Mavra, Krunoslav Simon, Toni Perković, Bojan Bogdanović, Mario Hezonja, Ivan Ramljak, Dario Šarić, Roko Prkačin, Ivica Zubac i Karlo Matković.

Estonija: Henri Drell, Mart Rosenthal, Kaspar Treier, Jaan Puidet, Sten Sokk, Robert Valge, Kregor Hermet, Maik Kalev Kotsar, Rauno Nurger, Janari Joesaar, Martin Dorbek, Kristian Kullamae

-----------------

UŽIVO TIJEK UTAKMICE

6' Zubac zakucava, Simon dodaje koš iz očaja jer mu nitko nije prišao za dodavanje.

7' Šarić i Smith idu na mišiće i ne zabijaju.

8' Drell pobjegao Hezonji i pogodio tricu. Vene dodaje još jednu s linije 6.75. Hezonja dobiva nesportsku, problemi za naše košarkaše.

9' Šarić lijepo prošao i pogodio, Estonci nisu ostali dužni. Zubac promašio oba bacanja.

10' Došli smo u napad s dogovorenom akcijom, to je naplatio Ivica Zubac zakucavanjem.

KRAJ TREĆE ČETVRTINE

1' Polovična završnica treće dionice, Smith pogodio bacanja, Estonci poentirali iz prodora.

2' Šarić troši puno lopti u napadu, nikako da se odvojimo.

3' Kotsar ostao u "zaleđu" i smanjio na dva razlike, hrvatski izbornik pozvao time-out. Nakon minute predaha, Simon zabija tricu.

4' Griješimo u napadu, Estonci su na samo jedan razlike. Smith ekspresno zabija tricu.

5' Tri slobodna bacanja za Estoniju, pogodili su dva.

6' Ramljak promašuje oba bacanja, Drell smanjio na -2 na drugoj strani.

7' Sjevnula je nova trica Estonskih košarkaša.

8' Karlo Matković ima 11 poena, trenutno je naš najbolji strijelac.

9' Estonci zabijaju nakon minute predaha, prvo za dva, a onda i tricu.

10' Smith asistira za Matkovića, prvi poeni u drugom poluvremenu. Ramljak zabija iz kontre za +8.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA.

1' Estonci zabijaju nakon lijepe akcije, Mula vrišti na time-outu: "Okreni se licem prema košu." Za Smitha je preveo i na engleski jezik.

2' Suci pregledavaju prekršaj Zupca, utvrdili su nesportsku pogrešku našeg centra. Šarić dva puta ukrao loptu Estoncima, vodimo šest razlike.

3' Estonci rade svoj već šesti faul u ovoj dionici igre, Šarić precizan s linije slobodnih bacanja.

4' Krasna akcija naših. Gnjidić, Šarić i Hezonja kombiniraju za +6. Odgovaraju Estonci tricom.

5' Vrlo agresivni Estonci! Kapetan Bogdanović dobio udarac u oko. Nakon bacanja zabija svoje prve poene.

6' Zubac ispratio polaganje naše desetke, Lovre Gnjidića, vodimo za četiri poena. Hrvatski izbornik luduje na suce jer se ne slažu oko situacija na terenu.

7' Hezonja prekida crnu seriju tricom.

8' Fauliraju Zupca jer je fizički jači od njih, Šarić promašio dva ulaza pod koš. Dvije i pol minute smo bez poena.

9' Revolveraši iz Estonije nastavljaju s tricama, preokreću rezultat na svoju stranu!

10' Kotsar maltretira naše visoke igrače skokovima i poenima, sada je položio za smanjenje razlike.

KRAJ PRVE ČETVRTINE.

1' Šarić komplicira u kontranapadu, "Mula" ga poslao na klupu. Matković zakucava sa zvukom sirene!

2' Kanonada je krenula, Šarić je ubacio tricu, a Smith dvojku. Sjajna kombinacija između Matkovića i Smitha nas dovodi do vodstva.

3' Smith ubacio tricu, Estonci vraćaju na drugoj strani uz faul.

4' Svirana su dva prekršaja na Dariju Šariću, jedna bacanja je iskoristio i smanjio na pet razlike.

5' Kotsar uzima skok u napadu i vraća na sedam razlike za Estonce.

6' Mučimo se u napadu i imamo dvije tehničke pogreške već, Matković pogodio nakon ulaska igru za dva.

7' Kapetan Estonije je zabio tricu, a Mulaomerović morao pozvati minutu predaha.

8' Estonci su revolveraški ušli u utakmicu, puknuli nekoliko trica, zabili dugu dvojku i jednu trojku.

9' Prvi poen na utakmici zabija naturalizirani Amerikanac Jaleen Smith, Šarić je uzeo skok i dodao još dva

Utakmica je počela! Za Hrvatsku startaju Bogdanović, Zubac, Šarić, Smith i Mavra.

Već za 15-ak sati nas je čekao popravni ispit protiv Velike Britanije, koju smo pobijedili 86:65, i odmarali najbolje igrače u drugom poluvremenu što je i bio cilj. U današnjem okršaju s Estoncima u slučaju naše pobjede i poraza Velike Britanije od velikih favorita Grka, imamo priliku osigurati mjesto za sljedeću fazu natjecanja.

'Igraju pametno'

Iz svake grupe na Eurobasketu prolaze najbolje četiri ekipe, prije utakmice koja bi nam mogla upropastiti prolazak, Damir Mulaomerović upozorava: „Oni su na kraju protiv Ukrajine nesretno izgubili dobivenu utakmicu nekim svojim greškama. Međutim to je jako nezgodna momčad, šuterski sjajna i dosta su atletični, pogotovo vanjska linija. Defenzivno moramo biti na visokom nivou i imati koncentraciju svih 40 minuta“, kaže "Mula" i nastavlja:

"Čeka nas teška utakmica i nezgodna momčad nošena fanatičnim navijačima, bilo ih je 4 do 5 tisuća na svakoj utakmici. Šuterski su nezgodni, jaka vanjska linija, no pripremit ćemo se. Ovaj slobodan dan je dobro došao jer je dosta igrača bilo umorno zbog dvije utakmice s razmakom manjim od 24 sata. No, idemo dalje i nadamo se dobroj utakmici i pobjedi.“

Debitant na velikom natjecanju, Karlo Matković također je pohvalio momčad koja nas očekuje: "Igraju dobro, igraju brzu košarku s dosta dodavanja i igraju pametnu košarku. A kakav će biti rezultat? Nadamo se najboljem, naravno. Estonci su mlada momčad koja dobro koristi priliku“, zaključuje centar Cedevita Olimpije.