ZOI: HOKEJAŠI LOVE ODLIČJA / Kanađani razbili Ruse

U polufinalu će igrati Kanada i Slovačka te SAD i Finska koji su u četvrfinalu sa po 2:0 pobijedili Švicarsku odnosno Češku.

25.2.2010.
7:54

U polufinalu olimpijskog turnira igrat će Kanada i Slovačka te SAD i Finska. Takav rasplet omogućili su četvrtfinalni dvoboji u kojima su Kanađani deklasirali Ruse 7:3, Slovaci pobijedili branitelje Šveđane 4:3, a SAD Švicarsku 2:0, baš kao i Finci Češku.

U dvoboju titana veliku pobjedu ostvarili su Kanađani nad Rusima. Otvaranje iz snova imao je domaćin, kada je nakon svega 12,55 minuta imao 3:0 vodstvo.  Za svoju su fantastičnu predstavu domaći hokejaši na kraju utakmice ispraćeni ovacijama. Strijelci za Kanadu, u drugom najtežem olimpijskom porazu Rusije (SSSR-a) nakon 0:5 od Finske u Lillehammeru, bili su Ryan Getzlaf (02:21), Dan Boyle (12:09), Rick Nash (12:55), Brenden Morrow (18:18), Corey Perry (23:10, 29:51), Shea Weber (24:07). Za Rusiju su pogađali Dmitri Kalinjin (14:39), Maksim Afinogenov (24:46), Sergej Gončar (31:40).

Slovaci su poveli 2-0 pogocima Mariana Gaborika (27:34) i Andreja Sekere (28:11) u razmaku od samo 37 sekundi, ali Šveđani su uzvratili preko Patrica Hoernqvista (33:49) i Henrika Zetterberga (34:26) koji su također u razmakui od samo 37 sekundi uspjeli poravnati na 2-2.

Novo vodstvo Slovačkoj donio je Pavol Demitra (39:12) pogotkom u posljednjoj minuti druge trećine u trenucima kada je njegova momčad imala igrača više na ledu. Kada je Tomaš Kopecky (49:01) povisio na 4:2 činilo se da je utakmica odlučena, no svega 38 sekundi kasnije pogotkom za Švedsku utakmicu je neizvjesnom ponovno učinio Daniel Alfredsson. No, unatoč napadima Švedska nije mogla više od toga.

Finci su slavili nad Česima 2:0, vodeći pogodak postigli su s igračem više, a drugi u trenucima kad su Česi izvadili golmana u pokušaju kako bi došli do izjednačenja.

Reprezentativci SAD-a poveli su početkom posljednje trećine, u 43. minuti, kad su imali igrača više, a strijelac je bio Zach Parise. Pobjedu su Amerikanci osigurali 12 sekundi prije kraja susreta u trenutku dok su Švicarci umjesto golmana uveli šestog igrača, a nebranjenu mrežu je ponovno pogodio Zach Parise.

U petak u 21 sat po hrvatskom vremenu igraju SAD i Finska, a u subotu u 3.30 u borbu za olimpijsko finale sučelit će se Kanada i Slovačka.