NAŠI OSTALI BEZ POSTOLJA / 'Furija' opet razbila Hrvate i osigurala broncu

Izabranike Jasmina Repeše u borbi za broncu svladala je Španjolska 92:66 koja je tako osigurala posljednje mjesto na postolju.

22.9.2013.
19:02
Igor Kralj/PIXSELL

LJUBLJANA - Hrvatski košarkaši nisu usjeli nakon 18 godina ponovno osvojiti medalju na Eurobasketu, broncama iz 1993. i 1995. godine nisu pridodali i ovu iz 2013. Kao i na početku natjecanja uspješniji su bili Španjolci, ovoga puta sa 92-66.

Za razliku od utakmice otprije 18 dana u Celju, Hrvatska je odigrala ravnopravniju utakmicu, ali konačan rezultat je bio sličan.

U prvom poluvremenu briljirao je BojanBogdanović koji je ubacio 19 od 36 pogodaka naše reprezentacije. Najbolji hrvatski strijelac pogodio je sedam od 10 šuteva u prvih 20 minuta i praktički sam držao rezultatski priključak sve do tri i pol minute prije odmora kada je bilo 32-30 za Španjolce. Nažalost, do kraja prvog dijela SergioLlull je pogodio dvije trice (ukupno četiri u prvom poluvremenu) i odveo Španjolce do uvjerljive prednosti od 47-36.

U nastavku se Bogdanović umorio, hrvatski napad je stao i Španjolci su rutinski priveli utakmicu kraju. Kao i u Celju, skandalozno lošu utakmicu protiv najboljeg obrambenog igrača na svijetu MarcaGasola odigrao je prvi hrvatski centar AnteTomić. Tomić je u 14 minuta provedenih na parketu bježao od kontakta s Gasolom, te uputio samo tri neuspješna šuta prema košu uz dva skoka.

Kao i u Celju, u četvrtoj su četvrtini naši igrači potpuno posustali, pa su ponovno izgubili s previsokom razlikom.

Bojan Bogdanović je sa 22 koša bio najefikasniji u reprezentaciji Hrvatske, dok je Španjolsku do četvrte uzastopne medalje s Eurobasketa (zlato 2009 i 2011, srebro 2007) predvodio Sergio Llull sa 21 ubačajem.

Hrvatskoj je ovo prvi poraz u susretima za brončanu medalju na velikim natjecanjima nakon tri pobjede ostvarene od 1993. do 1995. godine, dvije na Eurobasketu, a jedne na Svjetskom prvenstvu. No, u sva tri navrata bila je uspješnija od Grčke, 1993. bilo je 99-59, 1994. 78-60, a 1995. 73-68.