BRAVO VATRENI / Hrvatska prvi put u povijesti pobijedila protiv Portugala!

Tijek utakmice Portugala i Hrvatske mogli ste pratiti na portalu Net.hr

7.6.2024.
6:18

U posljednjem pripremnom susretu uoči EURO-a u Njemačkoj, hrvatska nogometna reprezentacija je u Oeirasu pored Lisabona pobijedila Portugal sa 2-1 ostvarivši prvu pobjedu protiv ovog suparnika u osam odigranih susreta.

UHVATILA IH KAMERA /

Mourinho nije mogao propustiti utakmicu Hrvatske i Portugala, snimili ga uz legendarnog Hrvata

Hrvatska je povela u osmoj minuti golom Luke Modrića iz kaznenog udarca koje je skrivio Vitinha oborivši Matea Kovačića. Bio je to Modrićev 25. gol u 175. nastupu u hrvatskom dresu.

"Vatreni" su u prvom poluvremenu imali još nekoliko lijepih prilika, no nisu uspjeli svladati Dioga Costu. S druge strane domaćin u prvom poluvremenu nije uputio niti jedan udarac u okvir Dominika Livakovića.

Portugal je izjednačio u 48. minuti golom Dioga Jote na asistenciju Nelsona Semeda. "Vatreni" su u novu prednost stigli u 56. minuti golom Ante Budimira koji je pospremio odbijanac nakon što je Mario Pašalić pogodio vratnicu.

U nedjelju put Njemačke

Bila je to druga pripremna utakmica "Vatrenih" uoči puta u Njemačku. Podsjetimo, Hrvatska je 3. lipnja na Rujevici pobijedila Sjevernu Makedoniju sa 3-0 golovima Lovre Majera (10, 45) i Marca Pašalića (80).

Odabranici izbornika Zlatka Dalića u nedjelju putuju u svoju njemačku bazu, gradić Neuruppin gdje će dan kasnije, 10. lipnja u 18 sati održati otvoreni trening za javnost.

Hrvatska će na EP-u igrati u skupini B, a prvu utakmicu imat će 15. lipnja u Berlinu protiv Španjolske. Četiri dana kasnije slijedi ogled protiv Albanije u Hamburgu, a 24. lipnja je u zadnjem kolu u Leipzigu susret protiv Italije.

Nakon utakmice s Hrvatskom, Portugal će još igrati protiv Irske 11. lipnja, a EURO-u otvara 18. lipnja protiv Češke. S Turskom igra 22. lipnja, a protiv Gruzije 26. lipnja.

TIJEK UTAKMICE

Portugal - Hrvatska

1-2

90+3' Vlašić pucao u prvi kut, branio Diogo Costa iz opasne situacije.

90+2' Livaković brani udarac Diasa nakon kornera.

90' Još tri minute sudačke nadoknade.

82' Uf, velika šteta! Petković je podvalio loptu Sučiću koji je iz dobre situacije pogodio u nogu golmana Portugala.

77' Perišić puca pokraj gola.

75' Kovačić i Brozović izlaze iz igre, Vlašić i Ivanušec ih mijenjaju.

74' Pedro Neto puca po sredini vrata, lagana intervencija za Livakovića.

68' Pritišću Portugalci, imali su tri dobre prilike u jednoj minuti, jednu je Livaković obranio, drugu je blokirala obrana Hrvatske, a u trećoj je Dias pogodio vanjsku stranu mreže.

67' Bruno Petković ulazi u igru umjesto Ante Budimira.

65' Bruno Fernandes puca tik uz vratnicu.

63' Cancelo se našao sam ispred Livakovića, no Brozović je loptu izbacio van granica igrališta.

56' GOOOOOOOOOOOL! Pašalić je sjajnim udarcem pogodio prečku, Budimir je natrčao na loptu i zabio glavom za novo vodstvo Hrvatske. S obzirom na viđeno na terenu, zasluženo vodimo.

54' Kramarić, Majer i Modrić izlaze iz igre. Na travnjaku su Sučić, Mario Pašalić i Ivan Perišić.

48' Portugalci su izjednačili, Jota je zabio s tri metra nakon dobre akcije Portugalaca.

46' Semedo, Cancelo, Leao i Jota su ušli u igru za Portugalce.

45' Kraj prvog dijela.

43' Kramarić je sa sedam metara iz velike prilike pucao u Dioga Costu, a za par sekundi je Ante Budimir glavom pucao preko vrata s pet metara. Uf kakve dvije prilike!

35' Gvardiol glavom puca preko vrata nakon kornera.

33' Lijepo igra Hrvatska, Kramarićev i Gvardiolov udarac blokiraju Portugalci.

26' Akrobatski je probao zaprijetiti Goncalo Ramos, odlazi to preko Livakovićevih vrata.

21' Gvardiol se podignuo u napad i s lijevog krila zaprijetio vratima Portugala, no nije bio precizan.

17' Silva se našao u odličnoj prilici pred Livakovićem, ali Gvardiol mu skida loptu s noge.

13' Nastavlja se dobra igra Hrvatske, Majer je pucao, ali Costa upisuje prvu obranu na susretu.

11' Modrić je pucao s vrha šesnaesterca, no lopta odlazi malo pored gola.

8' GOOOOOOOOOOOOL! Idealno otvaranje utakmice, Luka Modrić je kapetanski uzeo loptu i pogodio u sami lijevi kut gola.

7' Nisu se Portugalci snašli u otklanjaju opasnosti iz svog kaznenog prostora, nakon "flipera" Vitinha ruši Kovačića, a sudac pokazuje na bijelu točku.

4' Prvo uzbuđenje na terenu, Joao Felix šutira u prsa Pongračića.

1' Počela je utakmica u Lisabonu. Hrvatska hvata prvu pobjedu u osmom susret protiv Portugalaca.

Hrvatska: Livaković - Stanišić, Šutalo, Pongračić, Gvardiol - Modrić, Brozović, Kovačić - Majer, Budimir, Kramarić

Portugal: Diogo Costa - Diogo Dalot, Rúben Dias, Gonçalo Inácio, Nuno Mendes - Vitinha, Palhinha, Bruno Fernandes - Bernardo Silva, Gonçalo Ramos, João Félix.

------------------------------

Hrvatska nogometna reprezentacija u subotu od 18.45 sati igra posljednju pripremnu utakmicu uoči Europskog nogometnog prvenstva u Njemačkoj 2024., a protivnik je Portugal.

Dvoboj će se igrati na Nacionalnom stadionu u Lisabonu, poznatom i kao sportski kompleks Jamor, koji prima 37.500 gledatelja. Ondje se očekuje 800 hrvatskih navijača.

Hrvatska nikad nije dobila Portugal

Portugal i Hrvatska su dosad igrale međusobno sedam puta. Portugal je pobijedio šest puta, a jedna utakmica je završila neodlučeno, i to u kolovozu 2018. Posljednji put igrali smo u studenom 2020. u Ligi nacija kada smo izgubili na Poljudu 2020. 3-2, a presudio nam je gol Diasa u 90. minuti. Zanimljivo, s Portugalcima ćemo igrati i u sljedećem izdanju Lige nacija, gdje će u skupini biti još Škotska i Poljska.

Iz Portugala u Njemačku

Nakon utakmice u Portugalu, hrvatski reprezentativci lete u Njemačku, gdje nastavljaju s pripremama za Euro 2024.

Hrvatska će prvenstvo otvoriti 15. lipnja sa Španjolskom, a u skupini su još Italija i Albanija. Portugal je u skupini s Češkom, Turskom i Gruzijom.

Utakmicu Portugala i Hrvatske u subotu od 18.45 možete gledati na platformi Voyo na kanalu Nove TV.