POČEO EUROBASKET / Derbi skupine smrti pripao Srbiji, Francuzi tek u produžetku slomili Finsku

Utakmicama u subotu poslijepodne započelo je 39. izdanje EuroBasketa

5.9.2015.
23:18
AP

U derbiju prvoga dana natjecanja Srbija je u susretu skupine B u Berlinu nadigrala Španjolsku sa 80-70 (34-36).

Minutu i 39 sekundi prije kraja Pau Gasol je s dva slobodna bacanja smanjio na 71-70, ali potom su Nemanja Bjelica i Bogdan Bogdanović pogodili dvije trice i odveli Srbiju na nenadoknadivih 77-70 49 sekundi prije kraja.

Bjelica je sa 24 koša i 10 skokova bio najbolji kod Srbije, a Gasol sa 16 pogodaka najučinkovitiji kod Španjolske.

Njemačka je započela natjecanje u skupini B u Berlinu neuvjerljivom 71-65 (41-26) pobjedom protiv Islanda. Dirk Nowitzki i Dennis Schroeder su sa po 15 koševa predvodili domaćine, dok je Jon Arnor Stefasson ubacio 23 za Island.

U posljednjoj utakmici dana skupine B Turska je sa 89-87 (51-42) svladala Italiju. Kod rezultata 88-86 sedam sekundi prije kraja najbolji strijelac Italije Danilo Gallinari imao je dva slobodna bacanja, prvo je pogodio, ali drugo promašio.

Nakon skoka u obrani Semih Erden je pogodio jedno od dva bacanja za Tursku, da bi Marco Belinelli promašio tricu za pobjedu Italije.

Izrael je u susretu skupine A u Montpellieru svladao Rusiju sa 76-73 (29-39) uz 21 koš Omrija Casspija i 16 ubačaja Liora Eliyahua, dok su u ruskom sastavu najbolji bili Andrej Voroncevič (15, 13 skokova) i Dmitrij Hvostov (15).

U prvoj utakmici dana Poljska je svladala BiH sa 68-64 (40-30). Adam Waczynski sa 15 i Mateusz Ponitka sa 13 poena bili su najučinkovitiji kod pobjendika, dok je Andrija Stipanović ubacio 20 za BiH.

Branitelji naslova europskog prvaka u košarci, domaćini ovogodišnjeg EuroBasketa, te najveći favoriti za naslov Francuzi u natjecanje u skupini A u Montpellieru krenuli su teškom 97-87 (45-37, 81-81) pobjedom protiv Finske izborenom nakon produžetka.

Francuzi su kontrolirali rezultat tijekom čitavog dvoboja, ali Finci su u završnici uspjeli nekoliko puta poravnati (76-76, 78-78, 81-81). Francuska je imala 16 sekundi za posljednji napad, ali Tony Parker ga nije uspio realizirati, pa se moralo u dodatnih pet minuta. Ipak, Francuzi u nastavku nisu dopustili iznenađenje. Parker je ubacio 23 koša za Francusku, a Jamar Wilson 21 za Finsku.

Domaćin skupine D Latvija je u svom prvom nastupu u Rigi sa 78-67 (40-38) nadigrala Belgiju. Martinš Meiers sa 15 i Kristaps Janičenoks sa 14 poena bili su najefikasniji kod domaćih, a Axel Hervelle sa 13 kod Belgije.

Natjecanje u skupini D Češka je otvorila sigurnom 80-57 (43-24) pobjedom protiv Estonije.

Jan Vesely ubacio je 16, a Blake Schilb 14 za Češku, dok je Siim-Sander Vene sa 18 pogodaka i 13 skokova bio jedini vrijedan spomena kod Estonije.

Veliki favorit skupine D Litva uz mnogo je sreće upisala prvu pobjedu u Rigi svladavši Ukrajinu sa 69-68 (33-26). Posljednje poene na utakmici postigao je Jonas Mačiulis pogodivši oba slobodna bacanja 1:52 minuta prije kraja. Obje momčadi potom su propustile nekoliko napada, a posljednju priliku za Ukrajinu imao je MaksimKornijenko u posljednjoj sekundi.

Paulius Jankunas sa 22 koša i Jonas Valančiunas sa 19 ubačaja i 11 skokova predvodili su Litvu, dok je Kirilo Fesenko sa 19 pogodaka i 11 skokova bio najučinkovitiji kod Ukrajine, ali je zbog pet osobnih pogrešaka morao izaći iz igre 4:49 minuta prije kraja.