Nisu prošli slavno / Debakl košarkaša na Eurobasketu: 'Opet smo razočarali navijače'

Hrvatska košarkaška reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo u Sloveniji porazom u Celju od aktualnog europskog prvaka Španjolske 40-68 (9-24, 11-9, 17-16, 3-19).

4.9.2013.
20:08
Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Hrvatski košarkaši odigrali su katastrofalno loše, posebice u prvoj i zadnjoj četvrtini. U prvoj dionici odabranici izbornika Jasmina Repeše postigli su devet, a u posljednjoj svega tri koša. Hrvatska je tijekom utakmice imala 25 posto šuta iz igre, a za trice još gorih 2-17. Španjolska je na 'Eurobasket' srećom stigla bez glavnih igrača Paua Gasola, Juana CarlosaNavarra i Sergea Ibake, jer s njima u sastavu hrvatska reprezentacija bi doživjela i teži debakl pred više od tisuću hrvatskih navijača koji su stigli u Celje.

Najefikasniji igrači u našim redovima bili su Bojan Bogdanović sa 12, Luka Žorić sa osam, te Roko Leni Ukić sa sedam koševa. Kod Španjolaca najbolji su bili Ruby Fernandez sa 15, te Marc Gasol sa 14 koševa.

Hrvatski košarkaši samo su u prve tri minute utakmice izgledali kao momčad. U tim trenucima vodili smo 5-3, a potom stali. Španjolska je okrenula rezultat serijom 15-0 i stigla do vodstva 18-5. Do konca poluvremena europski prvaci i vlasnici srebra s posljednjih OI u Londonu povećali su prednost na 15 koševa viška. Hrvatska je u prvoj četvrtini imala svega 25 posto šuta iz igre uz 1-8 šut za tri poena, dok Španjolska ima 66 posto šuta.

U drugoj četvrtini Hrvatska je zaigrala bolje, no periodi dobre igre bili su prekratki. U nekoliko navrata smo mogli smanjiti zaostatak na manje od deset koševa, međutim na poluvrijeme se otišlo s 13 koševa minusa. Drugu dionicu odabranici izbornika Jasmina Repeše dobili su 11:9, no Španjolska je i na poluvremenu imala veliku prednost. U trećoj četvrtini Španjolska je pobjegla na plus 18 (47-29), no Hrvatska je ipak vratila na podnošljiv zaostatak od 12 koševa (37-49). Posljednja dionica donijela je potpuni raspad hrvatske igre. U prvih sedam minuta naši su košarkaši zabili samo jedan koš i to s linije slobodnih bacanja, a tijekom cijele posljednje četvrtine svega tri koša.

"Žao mi je što smo opet razočarali naše navijače. I publika i mi smo očekivali bolju igru, no upisali smo katastrofalan poraz. Na kraju su nas razbili u posljednjoj četvrtini kada su nam zabili dosta lakih koševa. Sada je pred nama važna utakmica protiv Gruzije u kojoj moramo pobijediti," poručio je Bojan Bogdanović.

U susretu drugog kola Hrvatsku u četvrtak u 14.30 sati očekuje utakmica protiv Gruzije, možda i ključna utakmica u borbi za drugi krug.

"Ljudi koje prate košarku znaju da je Gruzija vrlo dobra momčad koja ima pet-šet kvalitetnih igrača. Znamo da će nam biti teško, posebice jer imamo malo vremena za oporavak. Nadam se kako ćemo popraviti igru," dodao je Bogdanović.

Razočaranje nakon teškog poraza nije skrivao niti izbornik Jasmin Repeša.

"Upisali smo neugodan porazu. Promašili smo dosta šuteva, izgubili samopouzdanje i tu je utakmica bila izgubljena. Međutim, smeta me pristup u posljednjoj četvrtini. Nemamo se pravo predati kao što se to dogodilo. Žao mi je zbog svih ljudi koji su došli u velikom broju. Moramo naći novu energiju, novu snagu", kazao je Repeša.