Dođe vam da se zapitate kako su dobili takvu ideju. I zašto ih netko uopće želi kopirati. Evo četiri primjera kojima su razni pametnjakovići upropastili gušt uživanja u sportu.
1. Streakeri na terenu
U veljači 1974. godine ragbijaške reprezentacije Engleske i Francuske igrale su u Londonu. Među 53.000 navijača na tribinama bili su brojni članovi kraljevske obitelji, a Australac Michael O'Brien se dosađivao. I okladio se s prijateljem da će u teren utrčati gol. Nažalost, dobio je okladu.
Nikome prije njega nije palo na pamet da gol (ili obučen) trčkara pred nekoliko desetaka tisuća navijača. Policajci su ubrzo zaustavili ekshibicionista i promptno mu odrezali kaznu. O'Brian se u drugom poluvremenu vratio na svoje mjesto, odgledao utakmicu do kraja i pokrenuo 'foru' koja je aktualna i nakon 40 godina.
2. Bacanje mrtvih životinja s tribina
U velikoj većini sportova bacanje raznih stvari na teren vam može donijeti noć u pritvoru ili u blažoj verziji samo izbacivanje sa stadiona. Hokej je druga priča. Kad igrač zabije hat-trick (tri gola u utakmici), navijači bacaju kape na led, u znak poštovanja prema igraču. To znaju vjerojatno u svakoj dvorani na planetu, osim u Domu sportova, gdje će akcije željni redar jedva dočekati prigodu da vas izbaci s tribine jer na Medveščaku nikad nije bilo nikakvog incidenta...
Što bi tek rekao na lude Amerikance. U San Joseu bacaju morske pse, u Nashvilleu jedva čekaju da s tribine 'zafitilje' tek ulovljenog soma, a u Bostonu naokolo lete jastozi... Epicentar bizarnog fenomena je Detroit, a vrijeme radnje 1952. godina.
Pete i Jerry Cusimano imali su ribarnicu, a Red Wingsima je kroz doigravanje do naslova trebalo osam pobjeda. S fantastičnim omjerom 6:0 stigli su na dva koraka od trofeja, a braća su povezala osam krakova jadne životinje sa sportom i bacila nesretnu hobotnicu na led. Wingsi su osvojili naslov, a isti ritual, za sreću, imaju svake godine u doigravanju. Jadni oni ljudi koji svako malo moraju čistiti led...
3. Navijački valovi
Valovi i nisu tako loša stvar, ponekad i podignu atmosferu na utakmici, ali ako baš i niste u elementu, nije vam 'fora' dizati se svakih desetak sekundi s mjesta. Krivac za njih je 'ludi' George Henderson, profesionalni navijač.
Priča kaže da je početkom 1980. godine pokušao natjerati navijače Edmonton Oilersa da ustanu sa svog mjesta i navijaju. No, dvorana puna pijanih hokejaških navijača baš se i nije uskladila, mnogi nisu bili u stanju pratiti ritam, a Henderson je dobio viziju...
Usavršio ju je godinu kasnije na bejzbolu, tjerao je navijače cijelu utakmicu i konačno uspio. Zanimljivo, valovi su zabranjeni na nekim stadionima u Americi jer previše dekoncentriraju igrače.
4. Vuvuzele
Na sam spomen nogometnog SP-a u JAR-u mnogima je prva asocijacija nesretna truba kojom su navijači stvarali nesnosnu buku i uništili užitak milijunima. Što na stadionu, što pred malim ekranima...
Freddie Maake tvrdi da je 1965. skinuo gumeni kraj svoje trube na biciklu i stavio je na dulju metalnu trubu i tako je nastala prva vuvuzela. Danas su popularne plastične, duge i do metar, a proizvode zvuk koji je najsličniji glasanju slona ili roju komaraca.