AKO STE PROPUSTILI: / Evo što je obilježilo bogatu nogometnu večer u Europi

Utorak navečer u Europi su obilježili brojni prijateljski susreti. Hrvatska nije igrala no njeni suparnici na Europskom prvenstvu bili su na travnjacima.

30.3.2016.
7:05
AFP, CHRISTOF STACHE

1. Suparnici Hrvatske na Euru

Večeras su prijateljske utakmice igrale reprezentacije koje su hrvatski suparnici na Euru u Francuskoj. Češka je remizirala 1:1 kod Švedske, dok su Turci u gostima svladali Austriju 2:1.

Očito Turci vole igrati u Beču, gdje su u dramatičnom četvrtfinalu prije osam godina izbacili Vatrene s Eura u četvrtfinalu. Hrvatska će 12. lipnja otvoriti svoj nastup upravo protiv Turske, na pariškom Parku prinčeva.Junuzović je doveo domaćina u vodstvo u 22. minuti, a onda je potez utakmice izveo Hakan Çalhanoglu, koji je zabio iz slobodnog udarca u 43. minuti.

Pobjedu gostima donio je Rakitićev suigrač iz Barcelone, Arda Turan, pogotkom u 57. minuti.

Švedska i Češka odigrale su 1:1. Domaćin je poveo u 14. minuti golom Berga, da bi Česi izjednačili preko Wydre u 26. minuti. Za Švedsku je igrao Zlatan Ibrahimović, ali se nije upisao u strijelce. Češka je suparnik Hrvatske u skupini na Euru, s njom će Čačićeva momčad igrati 17. lipnja u St. Etienneu.

2. Najzanimljiviji susreti

Njemačka - Italija

U nogometnom klasiku reprezentacija koje su ukupno osvojile osam svjetskih titula, 'elf' je deklasirao 'azzurre' nanijevši im najteži poraz nakon finala europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini 2012. u kojem su izgubili 0-4 od Španjolske. I ovoga puta je moglo biti 0-4 nakon što su za Njemačku zabili Kroos (24), Gotze (45), Hector (59) i Ozil (75-11m). Ipak, težak poraz je ublažio El Shaarawy golom u 83. minuti.

Sudar velikana bio je i na Wembleyju gdje je Nizozemnska pobijedila Englesku 2-1. 'Gordi Albion' čeka pobjedu protiv 'Oranja čak 34 godine i još će neko vrijeme pričekati na slavlje. Engleska je povela golom Vardyja u 41. minuti, no Nizozemci su u drugom poluvremenu okrenuli rezultat golovima Janssena (50-11m) i Narsingha (77).

Portugal je dobio Belgiju 2-1 golovima Nanija (20) i Cristiana Ronalda (40), dok je strijelac za Belgiju bio Lukaku (67)

3. Francuska na Stade de Franceu

Prvi put od terorističkog napada u Parizu 13. studenog prošle godine u blizini stadiona na kojem se igrala utakmice domaće reprezentacije i Njemačke, Francuska je odigrala utakmicu. Pod velikim sigurnosnim mjerama pobijedili su Rusiju 4-2 (Kante 9, Gignac 38, Payet 64, Coman 76 / Kokorin 56, Šatov 69)).

4. Fenomenalni slobodnjaci

Četiri prekrasna gola iz slobodnih udaraca pala su u utorak navečer tijekom prijateljskih susreta igranih u Europi.

Osmim golom za reprezentaciju nogometaš Manchester Cityja, Aleksandar Kolarov, donio je pobjedu Srbiji nad Estonijom. Igrala se 81. minuta kada je branič postavio loptu na oko 25 metara od gola. Iako bi mjesto gdje je ona stajala više odgovarala dešnjaku, Kolarov je majstorski ljevicom uspio prebaciti loptu iznad živog zida i poslati je u mrežu.

Osim Kolarova, prekrasnim golom iz slobodnjaka proslavio se i Miralem Pjanić. On je zabio za vodstvo BiH protiv Švicarske.

Posebno je impresivan bio onaj kralj slobodnjaka Hakana Calhanoglua. Danijel Subašić morat će na Euru pripaziti na njegove majstorije. On je inače, donio izjednačenje Turskoj protiv Austrije u Beču.

No, najljepši je bio onaj ljubimca Slavena Bilića u West Hamu, Dimitrija Payeta.

5. Rezultati svih utakmica

Engleska - Nizozemska 1-2 (Vardy 41 / Janssen 50-11m, Narsingh 77)

Francuska - Rusija 4-2 (Kante 9, Gignac 38, Payet 64, Coman 76 / Kokorin 56, Šatov 69)

Škotska - Danska 1-0 (Ritchie 7)

Švicarska - BiH 0-2 (Džeko 14, Pjanić 57)

Njemačka - Italija 4-1 (Kroos 24, Gotze 45, Hector 59, Ozil 75-11m / El Shaarawy 83)

Švedska - Češka 1-1 (Berg 14 / Vydra 26)

Portugal - Belgija 2-1 (Nani 20, Ronaldo 40 / Lukaku 62)

Austrija - Turska 1-2 (Junuzović 22 / Calhanoglu 43, Turan 56)

Grčka - Island 2-3 (Fortounis 19-11m, 31 / Traustason 34, Ingason 70, Sightorsson 82)

Norveška - Finska 2-0 (Berget 57, Johansen 87)

Irska - Slovačka 2-2 (Long 22-11m, McClean 24-1m / Stoch 14, McShane 45)

Estonija - Srbija 0-1 (Kolarov 81)

Crna Gora - Bjelorusija 0-0

Makedonija - Bugarska 0-2 (Rangelov 65, Tonev 87)

Gruzija - Kazahstan 1-1 (Okriašvili 38 / Nurgalijev 36)

Luksemburg - Albanija 0-2 (Sadiku 63, Cikalleshi 75)