Struju ćemo ubuduće dobijati od bakterija? (VIDEO)

Čista energija

28.3.2013.
21:46
VOYO logo

Novo istraživanje o bakterijama koje provode elektricitet moglo bi dovesti do izuma bio-baterija koje bi bile ekološki prihvatljive, a mogle bi se koristiti u fabrikama ili u čišćenju tla od teških metala.

Naime, u novom broju časopisa Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) objavljeno je zajedničko istraživanje naučnika sa britanskog Univerziteta East Anglia i američke nacionalne laboratorije Pacific Northwest iz Vašingtona, koje pokazuje da posebni tip bakterije Shewanella oneidensis sprovodi električni naboj kad je u blizini teških metala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konkretno, ove bakterije žive od gvožđa i teških metala, jednako kao što i ljudi žive od kiseonika. Prema pisanju Business Insider-a, bakteriju jednostavno treba položiti na metal ili mineral kako bi ona preko proteina počela da stvara električni naboj kroz svoje ćelijske membrane, prenosi portal Net.hr. To znači da bi naučnici mogli ove bakterije povezati direktno sa elektrodama i tako stvoriti novu, ekološkiju i čišću bio-bateriju. Energija koju bi takve baterije stvarale bila bi obnovljiva, nezapaljiva i netoksična.

Bakterija Shewanella oneidensis inače ima svoje stanište u morima i rekama, od Amazona do Baltičkog mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Znali smo da bakterije mogu da prenose elektricitet u metale i minerale i da te interakcije zavise od posebnih proteina na njihovoj površini. Međutim, nije bilo jasno rade li to proteini direktno ili indirektno kroz nepoznate posrednike u svojoj okolini - rekao je vođa istraživanja dr. Tom Klark sa Univerziteta East Anglia.

Naučnici su zbog ovog problema morali da stvore veštačku verziju bakterije Shewanella oneidensis kako bi testirali proteine za koje su smatrali da sprovode elektricitet. Istraživanje je pokazalo da proteini mogu diektno dodirnuti površinu minerala i stvoriti električnu energiju.

- Ove bakterije pokazuju veliki potencijal za stvaranje mirkobnih gorivnih ćelija u kojima bi se elektricitet stvarao razgradnjom domaćeg ili poljoprivrednog otpada - objasnio je Klark.

Naučnik je dodao da bi, zbog toga što mogu kontinuirano stvarati električnu energiju, ove bakterije u budućnosti naročito mogle biti od koristi u područjima gde nema solarne energije, kao što su u udaljena područjima nakon zemljotresa ili na dnu okeana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
nedelja
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo