Skoro polovina anketiranih građana Srbije (45,6 odsto) smatra da nije potrebno raspisivati referendum o briselskom sporazumu, dok trećina građana (33,9 odsto) smatra da je potrebno, pokazalo je istraživanje agencije Ninamedija.
U telefonskoj anketi, u kojoj su učestvovale 1202 osobe, petina nije znala odgovor na pitanje da li je za raspisivanje referenduma o briselskom sporazumu.
Referendumu se muškarci protive u nešto većoj meri od žena, a protivljenje je naročito izraženo porastom godina starosti ispitanika, kao i stepenom obrazovanja. Ilustracije radi, više od 60 odsto ispitanika sa višom školom i fakultetom smatra da nije potrebno održavanje referenduma.
Anketa je pokazala da skoro polovina ispitanih građana smatra da je briselski sporazum prihvatljiv, trećina ne zna, dok petina ocenjuje da je neprihvatljiv.
Velika većina građana očekuje da će briselski dogovor biti implementiran, petina ne zna, a manje od 20 odsto ne veruje da će biti primenjen.
Ako bi morali da se opredeljuju između Kosova i Evropske unije, gotovo polovina (48,4 odsto) ispitanika bi se opredelila za Kosovo i to zato jer je "Kosovo srpska teritorija", "Srpski narod na Kosovu", a zatim slede istorija, tradicija, vera i drugo.
Za one građane kojima je EU prvi izbor (24,3 odsto) razlozi su: "Kosovo je izgubljeno", "Bolja perspektiva", manja nezaposlenost i veća plata.
Na pitanje kada će Srbija ući u Evropsku uniju, najveći broj ispitanih građana smatra da će se to dogoditi 2020. godine.
Ako se svi odgovori podele na tri grupe, na periode od 10 i 20 godina ili više decenija, skoro 70 odsto građana veruje da će Srbija postati članica EU u narednih 10 godina, a četvrtina da će to ostvariti u narednih 20 godina.