Prodaju grobno mesto “sa sve pokojnikom”

Nemarni naslednici godinama ne plaćaju održavanje grobnog mesta svojih predaka, pogrebnici se plaše ekshumacije

14.5.2013.
23:11
VOYO logo

U većini gradova Srbije do sada nije bilo ekshumacija zbog dugovanja za održavanje grobnih mesta, a tamo gde ih je bilo, tome se pristupilo kao krajnjoj meri.

Ipak, javnost je prethodnih dana negativno iznenadila vest da će sa Varoškog groblja u Kragujevcu biti ekshumirano i prebačeno u zajedničku grobnicu oko stotinu pokojnika čiji naslednici nisu plaćali nadoknadu za održavanje grobnog mesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugovanja Kragujevčana po ovom osnovu su oko 52 miliona dinara, a obaveze redovno izmiruje 2.800 naslednika od 35.000 grobnih mesta, koliko ih ima na četiri kragujevačka groblja.

Beograd: Nepoznat tačan broj ekshumiranih pokojnika

Na 10 beogradskih grobalja ima ukupno 250.000 grobnih mesta, a za 79.000 njih, odnosno za svako četvrto mesto, nisu plaćene obavezne godišnje naknade groblju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preduzeće "Pogrebne usluge" moralo je da, zbog višegodišnjeg neodržavanja groba, neplaćanja obaveznih godišnjih naknada za uređenje i održavanje groblja, ekshumira nekoliko pokojnika. Kako u ovom preduzeću kažu za Danas, to je učinjeno samo u slučajevima gde se niko nije odazvao na opomenu više od 11 godina i gde je sa sigurnošću utvrđeno da je napuštena briga o grobnom mestu. Tačan broj ekshumacija nemaju, ali kažu da se radi o malom broju. Takođe, navode da još uvek nemaju ni dovoljne kapacitete u osarijumima za sve ekshumacije.

Novo groblje u Beogradu (Foto: skyscrapercity.com/rascian)

- Korisnici grobnih mesta na gradskim grobljima u Beogradu u ovom trenutku duguju za održavanje i zakup površina groblja više od 610 miliona dinara. Od početka godine, dugovanja građana groblju porasla su za 105 miliona dinara. Najviše je dužnika koji svoje obaveze nisu izmirili više od 10 godina. Njihova dugovanja trenutno iznose 416 miliona dinara. Inače, obavezna naknada zakupa i održavanja za jedan grob iznosi 997 dinara godišnje - kaže za Danas Dragan Baltovski, direktor JKP "Pogrebne usluge", i naglašava da najviše duguju korisnici grobnih mesta na Novom groblju – više od 190 miliona dinara.

Prema njegovim rečima, ako porodica i srodnici zapuste grobno mesto i ako se za njega ne plati obavezna godišnja naknada duže od 10 godina - preduzeće je dužno da preuzme brigu o takvom grobnom mestu. U takvom slučaju, preduzeće kome je povereno održavanje i uređenje groblja, treba da ekshumira posmrtne ostatke, da ih pohrani u osarijum na groblju sa podacima o ekshumaciji, da uredi grobno mesto i da omogući njegovo dalje korišćenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Naravno, nikad upravi groblja nije prijatno kad mora da primeni ovu meru, na koju nas obavezuje gradska odluka o uređenju i održavanju groblja i sahranjivanju - naglašava Baltovski.

Niš: Pogrebnici nemaju hrabrosti za ekshumacije

Posmrtni ostaci pokojnika u Nišu nikada nisu ekshumirani i prebacivani u zajedničke grobnice zbog toga što njihovi naslednici nisu plaćali zakup i održavanje grobnih mesta na kojima se ostaci nalaze, rečeno je Danasu u Sektoru za pogrebne usluge javnog komunalnog preduzeća "Gorica".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Uprkos sve učestalijem mišljenju da bi neplaćanje grobnih mesta, posebno onih napuštenih, trebalo rešavati na ovaj način, do sada nije bilo hrabrosti da se to učini, verovatno zbog toga što je reč o osetljivom pitanju koje bi naišlo na reakciju javnosti. Takođe, nisu ispunjeni preduslovi za to, kao što je saglasnost grada, opšte obaveštavanje naslednika, kao i izgradnja kosturnica u kojima bi se po propisu i adekvatno skladištili, obeležili i čuvali posmrtni ostaci pokojnika. Za takvo rešenje je potreban novac, kao i uključivanje drugih službi, poput Zavoda za zaštitu zdravlja ili sanitarne inspekcije - rekli su u ovom niškom preduzeću.

Staro groblje u Nišu (Foto: Panoramio/Teča sa Dunava)

U "Gorici" kažu da po Zakonu o grobljima i sahranjivanju u troškove sahrane pokojnika ulaze i zakup i održavanje grobnog mesta u prvih deset godina. Nakon toga naslednici plaćaju godišnji zakup i održavanje grobnog mesta, koji u Nišu ne prelazi 650 dinara.

- Uprkos niskoj ceni, ima naslednika koji po 20 godina ne plaćaju zakup i održavanje grobnog mesta. Neki su zaboravili na svoje pokojnike, a neke oni uopšte ne interesuju. Imali smo i slučajeve da naslednici hoće da prodaju grobno mesto "sa sve pokojnikom" - naveli su u ovom gradskom javnom preduzeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi Sad: Izbegavanje ekshumacija

Ekshumacija zbog dugova za održavanje grobnih mesta nije bilo ni u Novom Sadu. Javno komunalno preduzeće "Lisje", koje je zaduženo za sahranjivanje i održavanje novosadskih grobalja, i posle deset godina, koliko je po zakonu obavezno uplatiti održavanje grobnog mesta, više puta obaveštava klijente o isteku roka kako bi se izbegla ekshumacija. Inače, za godišnje održavanje naplaćuje se od 1.000 do 1.300 dinara u zavisnosti da li se radi o jednom grobnom mestu ili o grobnici.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo