Održan pomen poslednjim Karađorđevićima na tronu (FOTO)

Saborna crkva otvorena za mimohod

24.5.2013.
14:59
VOYO logo

Posmrtni ostaci poslednjeg jugoslovenskog kralja Petra Drugog Karađorđevića, kraljice Marije i Aleksandre i princa Andreja stigli su danas u Sabornu crkvu.

Kovčege sa telima članova porodice Karađorđević dopratili su princ Aleksandar i princeza Katarina, kao i prinčevi Vladimir, Đorđe i Mihajlo i princeza Brigita, a pomen je služio mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Ispravljena je velika nepravda, a to je da potomci Karađorđa nisu imali ni najosnovnije pravo, poznato hiljadama godina, da se sahrane na svojoj zemlji - rekao je savetnik predsednika Srbije Oliver Antić, a prenosi Beta.

Istoričar Čedomir Antić u vraćanju posmrtnih ostataka potomaka vožda Karađorđa u Srbiju vidi ispravljanje velike nepravde i doprinos pomirenju u Srbiji neophodan za uspostavljanje države zasnovane na demokratskim principima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Kada govorimo o državi i njenoj istoriji porodica Karađorđević je svakako najznačajnija srpska porodica u 19. i 20. veku. Poznato je da je rodonačelnik te dinastije započeo srpsku revoluciju, odnosno Prvi srpski ustanak, najveći ustanak u istoriji Osmanskog carstva, da je postavio temelje srpskoj državi - objašnjava Čedomir Antić.

Kako je podsetio, Karađorđev najmlađi sin Aleksandar vodio je Srbiju u vreme ustavobranitelja, u doba njene modernizacije, donošenja prvog građanskog zakonika, kao i raznih reformskih zakona.

- Unuk voždov Petar Prvi bio je vladar u vreme velikog uspona parlamentarizma, građanskih sloboda početkom 20. veka. Potom je bio na čelu države u vreme najvećeg rata u njenoj istoriji iz kojeg je Srbija izašla kao pobednica i kao ujedinitelj srpstva i jugoslovenstva - podsetio je Čedomir Antić.

On je ukazao i na to da je Aleksandar Prvi rukovodio jednom od armija tokom balkanskih ratova, da je vojsku vodio kao regent i bio istinski ujedinitelj i okosnica jugoslovenske države, ali i da je pao kao jedna od prvih žrtava fašizma i nacizma u svetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oliver Antić je istakao da je bilo "tužno, ružno i velika grehota" što Karađorđevići posle Drugog svetskog rata nisu imali nikakva prava u Jugoslaviji i Srbiji, poistovetivši sa grčkom tragedijom zabranu da čak budu i sahranjeni u svojoj zemlji.

Kako je naveo, do današnjih dana u Srbiji je bila prisutna grčka tragedija u kojoj se Antigona borila za pravo da se njen brat Polinik dostojno sahrani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Sada ispravljamo tu nepravdu.To je uočio i predsednik Srbije Tomislav Nikolić, koji se stavio na čelo tog odbora. I to je velika simbolika i ostaće za istoriju upamćeno da se pod njegovim pokroviteljstvom ostvarilo jedinstvo srpskog naroda i zbog toga je važan ceo ovaj simbolički događaj - smatra Oliver Antić.

Princ Aleksandar izjavio je da je dugo čekao na ovaj dan, koji je za njega "veoma emocionalan".

Saborna crkva biće danas otvorena za mimohod, a sutra će posmrtni ostaci četvoro Karađorđevića biti premešteni u Crkvu Sv. Đorđa na Oplencu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Dosje jarak
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo