Najgori poraz ikad nije onaj Hrvatske protiv Turske!

Nogomet zna biti i te kako dramatičan, očaravajući za pobjednike, užasavajući za poražene. Sjetimo se kako smo se svi skupa osjećali nakon četvrtfinala europske smotre 2008.

1.3.2011.
11:41

Osjetili smo tada svu radost i nesreću nogometa u doslovce jednoj minuti. I prije smo se nagledali utakmica s dramatičnim preokretima, no tada smo spoznali svu dramatičnost nogometa na svojoj koži, a u nogometnoj povijesti počasno mjesto zauzimaju utakmice sa sličnim raspletima, završnicama, pa ćemo se i mi u ovome vremeplovu pozabaviti jednom koja je opčinila svijet.

Bilo je to 1999. godine, u finalu Lige prvaka, oni upućeniji odmah će se sjetiti te utakmice, Bayerna i Manchester Uniteda. Na betonskom kolosu, Nou Campu u Barceloni pred stotinjak tisuća njemačkih i engleskih navijača.

Jednom davno, engleski internacionalac Gary Lineker rekao je novinarima 'Nogomet je igra u kojoj najčešće pobjeđuju Nijemci', no ta njegova uzrečica temeljena na čestim pobjedama Nijemaca nad Englezima te je večeri bila smrvljena u prah.

Manchester United osvojio je Ligu prvaka na dotad nezapamćen način. United koji je i tada vodio Alex Ferguson, te je godine igrao fantastičan nogomet, osvojio je i prvenstvo i Kup, ali i Ligu prvaka iako je baš u toj utakmici Ferguson sa svojom momčadi bio, ne na rubu ponora, nego je već pao u ponor, zaustavivši se na žilavoj tankoj grančici, te se opet uspeo i trijumfirao!

Bayern je u toj spektakularnoj utakmici poveo već u 6. minuti, pogotkom Baslera iz slobodnog udarca. Schmeichel se prigodom tog pogotka nije ni pomakao, no potom je znao zaustaviti cijeli niz udaraca Bayernovih igrača pruživši svojoj momčadi nadu da bi nešto do kraja utakmice mogla promijeniti. No, nije samo Schmeichel zaustavljao udarce Nijemaca, i dvaput je vratnica bila na strani Manchester Uniteda. Kasnije su Nijemci proklinjali te vratnicu, u nevjerici što su izgubili.

Manchester United je u nastavku napao iz sve snage, no disciplinirani Nijemci otklanjali su većinu opasnosti, gurajući lopte u teškim situacijama u kornere, otklanjajući redom i kasnije opasnosti nakon udaraca iz kuta.

No, upravo su dva kornera Manchester Uniteda u sudačkoj nadoknadi bili kobni za Nijemce. Za Nijemce koji su inače specijalizirani za preokrete u zadnjim minutama, pa se može reći da su Nijemci 'poginuli' od vlastitog oružja.

Ta dva kornera, izborena u očaju, prigodom juriša u napad kompletne momčadi koja više nije imala što izgubiti, ostat će noćna mora za sve Bavarce, kao što će postati najljepši snove za navijače Manchester Uniteda.

Sve ovo što vam nabrajamo valja na snimkama uvijek pogledati, da spoznamo što se može dogoditi na najvišoj razini natjecanja, u srazu najboljih momčadi, u par sekundi. Izgubiti Ligu prvaka nakon vodstva 1:0 s kojim se i krenulo u sudačku nadoknadu. Kod prvog kornera iz kojeg je postignut zgoditak za 1:1 u napadu, u kaznenom prostoru Bayerna bio je i vratar Schmeichel. U sveopćoj gužvi, nakon odbijanja lopte realizator je bio Sheringham. Nešto kasnije, tek što je Bayern krenuo s centra evo opet kornera za englesku momčad, ovoga puta, a percipirao je to i engleski komentator, Schmeichel nije otišao u napad.

Nakon svega lopta je došla do Solskjaera koji je s pet metara zabio za konačnih 2:1 i veliko slavlje Manchester Uniteda. Nijemci su ostali na terenu unezvjerenih pogleda, a nekoliko desetaka tisuća njemačkih navijača grcalo je u suzama, zacijelo ne vjerujući čega su bili svjedoci.

Napomenimo, da su oba strijelca Uniteda, Sheringham i Solskjaer, u nadoknadi ušli u igru kao pričuve pred kraj drugog poluvremena.

Godinama kasnije Bayern je znao uzvratiti Manchester Unitedu, no pitanje je kako se osvetiti, kako uzvratiti za taj nesretni poraz u finalu Lige prvaka 1999. godine? Vjerojatno samo na isti način, u nekom budućem finalu Lige prvaka...

Vezani članci: arti-201102280039006