Krkobabić se grebe o imovinu PIO Fonda

PUPS koristi preko 3.200 kvadrata prostorija penzionog fonda i to bez nadoknade

19.6.2013.
9:38
VOYO logo

Partija ujedinjenih penzionera Srbije, uprkos tome što se deklarativno zalaže za prava penzionera, koristi preko penzionerskih udruženja preko 3.200 kvadrata poslovnog prostora Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO), a da za to ne daje ni dinara ovom fondu.

Trojka je došla do spiska poslovnog prostora koji poseduje PIO fond a koji je besplatno dao na korišćenje penzionerskim organizacijama širom Srbije. Međutim, umesto da se ovaj prostor koristi za aktivnosti penzionera, u čak 10 gradova u Srbiji te prostorije se koriste za stranačke aktivnosti PUPS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, istraživanje Trojke je pokazalo da je PUPS u tih 10 gradova registrovao svoje lokalne odbore na istoj adresi gde se nalaze prostorije PIO fonda koje su date penzionerskim udruženjima.

Tako PUPS koristi imovinu penzionera u Bogatiću, Vranju, Kragujevcu, Raškoj, Trsteniku, Pančevu, Zaječaru, Knjaževcu, Valjevu i Obrenovcu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još zanimljiviji je podatak da su u nekim gradovima predsednici lokalnih udruženja penzionera isti ljudi koji sede u Glavnom odboru PUPS-a, kao što je slučaj u Kragujevcu.

Trojka je nekoliko dana pokušavala da dođe do odgovora predsednika PUPS-a i potpredsednika Vlade Srbije Jovana Krkobabića zbog čega njegova partija koristi prostorije PIO fonda i da li nešto plaća za to. Međutim, ni posle nekoliko poziva i sms poruka on nije odgovorio.

Odgovor nam nije dao ni njegov sin Milan Krkobabić, inače zamenik predsednika PUPS-a.

Ipak, sekretar stranke Vladimir Jestratijević izjavio je za Trojku da nema kompletnu analizu prostorija koje koriste, ali pretpostavlja da stranka nema novca da iznajmi prostor u svakom gradu, pa onda koriste prostorije PIO fonda namenjene penzionerima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- PUPS nema pare da iznajmi u svakom gradu prostor pa onda često koriste te prostorije gde participiramo sa manjim naknadama i plaćanjem režija. Ali to su pitanja za PIO fond i ne bih mogao generalno da vam kažem šta se gde plaća jer tu analizu nemam – objasnio je Jestratijević.

Trojka je i od PIO fonda zvanično zatražila odgovore ali ih nismo dobili ni nakon više od 10 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, kako smo nezvanično uspeli da saznamo u PIO fondu ne postoji organ koji proverava da li i koliko penzionerske organizacije zarađuju novca od eventualnog iznajmljivanja prostorija, iako su po ugovorima dužne da fondu dostavljaju podatke o tome.

Zanimljiv je i podatak da u 10 spornih gradova lokalna penzionerska udruženja su, uglavnom, članovi Saveza penzionera Srbije na čijem čelu se, takođe, nalazi Jovan Krkobabić. Zbog toga se može pretpostaviti da su prilikom formiranja PUPS-a, lokalni predsednici penzionerskih udruženja “ustupili” prostorije PUPS-u.

Potpredsednik Saveza penzionera Srbije Đuro Perić izjavio je za Trojku da u ovom savezu postoji neka evidencija oko toga kome se i za koliko novca rentiraju prostorije, ali da je svaka lokalna organizacija penzionera samostalno pravno lice pa tako i vode poslovne knjige.

- Ne koriste se te prostorije stalno, već za neke sastanke. I nije samo PUPS već i neke druge organizacije kao što je Crveni krst. Ali to nije zloupotreba državne imovine, jer mi smo formirali stranku da bi se borili za prava penzionera. Svako plaća nešto, samo ko će da vodi sad računa kad je ko održavao sastanke i platio za to. Mnogo veći problem je šta će se desiti kada ta imovina skroz ispropada, pošto je veliki deo u jako lošem stanju – požalio se on.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je i to da smo u pet gradova pronašli podatke prema kojima se imovina PIO fonda i lokalni odbor PUPS-a nalaze u istoj ulici, a samo su jedan ili dva broja razlike. Naprimer, PUPS u Smederevskoj palanci ima prostorije na Trgu heroja 7 a PIO u broju osam.

Iako ovaj podatak ne dokazuje da PUPS koristi i te prostorije, čudno je da postoji baš pet ovakvih “slučajnosti”, naročito jer se radio o oko 1.100 kvadratnih metara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, iznajmljivanje poslovnog prostora u Srbiji košta oko šest evra po kvadratu, što znači da bi za oko 3.200 kvadrata, koliko koristi PUPS, PIO fond godišnje mogao da uzme 230.400 evra. Prosečna penzija u Srbiji iznosti oko 205 evra, što znači da bi za te pare moglo da bude isplaćeno čak 1.123 prosečne penzije u Srbiji.

Čitajte i sutra ne našem portalu sve o razrađenom biznisu dinastije Krkobabić na račun penzionera Srbije.

Foto: Novosti

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo