Buka koja se podigla oko posedovanja oružja u SAD, poprimila je neočekivani obrt kada je njujorški list “Džornal njuz” objavio interaktivnu kartu sa hiljadama adresa Amerikanaca sa dozvolama za naoružanje.
Pozivajući se na zakon o slobodi informisanja, list je u tekstu “Vlasnik naoružanja, vaš sused - ono što ne znate o oružju u vašoj blizini”, objavio imena i adrese naoružanih u okruzima Vinčester i Roklend.
Objašnjenje da se na ovaj korak odlučio zbog navodnog straha stanovnika ovih okruga posle masakra osnovaca u Njutaunu, nije dočekano odobravanjem čitalaca, koji su gnevno reagovali.
Prema podacima iz Kongresa SAD, 2009. godine u Americi je bilo 310 miliona registrovanih komada oružja u privatnim rukama.
Iako “svega” 40 odsto Amerikanaca poseduje oružje, to znači da po jedan komad oružja ide na svakog građanina SAD, što je duplo više nego šezdesetih godina prošlog veka, kada su ubijeni predsednik Džon Kenedi i Martin Luter King.
Preko društvenih mreža su poručivali da su sada ljudi sa objavljene liste postali “žive mete”. Mete su, dodali su, ne samo obelodanjeni vlasnici oružja, već i oni koji nisu na listi, jer kriminalci sada mogu da budu sigurni u kojim kućama ih ne čeka metak:
- Narušili ste intimu građana koji sve rade po zakonu. Objavljujući njihova imena, izjednačili ste ih sa seksualnim prestupnicima i ubicama - napisao je gnevni Amerikanac na “Fejsbuku”.
Ove tvrdnje su, međutim, tek delimično tačne. Objavljivanje imena svakako može da izazove neprijatnosti stanovnicima ovih okruga, ali u zaoštrenoj atmosferi oko kontrole ličnog naoružanja koja se ovih dana zahuktala u SAD, čak ni ovakvi bizarni potezi javnog objavljivanja naoružanih, ne otkrivaju stvari do kraja.
Pojedine vrste naoružanja, kao što su puške i sačmarice, mogu u SAD da se kupuju bez dozvole, pa slika o tome ko je sve snabdeven oružjem teško može da se kompletira.